VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptali jsme se vás: Jaké zvyky dodržujete o Vánocích?

Zlínský kraj - Kdo ve svém jablku najde pěticípou hvězdu, toho čeká příští rok štěstí a zdraví. Pokud je jádřinec naopak červavý, objeví se zřejmě v rodině nemoc. A když místo pěticípé hvězdy uvidíte v jablku křížek, hrozí prý nejhorší. Krájení jablíček u večeře je jenom jedním ze zvyků, které dodržuje řada českých rodin na Štědrý den.

14.12.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Oblíbené jsou také skořápkové lodičky, kdy ve vyprázdněných půlkách vlašských ořechů plave po vodě svíčka. Když vydrží plavat dlouho, čeká majitele dlouhý život. Pokud plave při břehu, bude se držet doma, když se ale vydá na „velkou vodu", čeká jej cestování.

Náročnější je starý zvyk lití olova. Kousek, který se roztaví nad plamenem , se vylije do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ztuhne, se dá odvodit, co koho čeká.

Říká se, že svobodné dívky tam mohou najít monogram svého vyvoleného. Odkud přijde, jim zase může prozradit pes. Záleží, ze které strany venku zaštěká. A zda se příští rok vdají? Prozradí papuč hozená za záda. Směrem ke dveřím značí, že ano. (hed)

Kateřina Petříková, 18 let, studentka, Uherský Ostroh: Jsem z křesťanské rodiny, takže zvyky dodržujeme. Pečeme, zdobíme, chodíme do kostela o všech svátcích, zpíváme koledy, navštěvujeme rodinu a dáváme šupinky do peněženky.

Zdena Družbíková, 70 let, důchodkyně, Mařatice: Pečeme cukroví, na štědrovečerním stole nesmí chybět rybí polévka a kapr se salátem, den poté kačena. Jen vánočku nedělám, děcka mají raději koláčky.

Petr Selucký, 35 let, prodavač, Hodonín: Vánoční zvyky dodržuji. Zdobíme stromeček, pomáhám doma s pečením cukroví. Nejvíce mám rád štědrovečerní večeři, děláme klasickou rybí polévku a kapra.

Renata Vrágová, 38 let, skladnice, Uherský Brod: Chystám k večeři talířek navíc. A jeden rok se nám skutečně stalo, že zazvonil pán bez domova, tak jsme mu dali najíst. Dáváme také čočku pod práh, aby byla hojnost.

Naďa Ondrová, 32 let, účetní, Polešovice: My už jsme včera doma zdobili stromeček, kvůli synkovi, který argumentoval tím, že ve školce už jej mají. Jinak pečeme perníčky, zpíváme koledy, Vánoce si užíváme.

Martina Michalčíková, 21 let, studentka, Velká nad Veličkou: Vánoce slavíme, ale zvyky jako rozkrajování jablka nedodržujeme. Samozřejmě zdobíme stromek a pečeme cukroví perníčky, rohlíčky, úlky, slepované, placky.

Věra Polišenská, 52 let, dělnice, Zborovice: Vánoce doma máme takové normální, trávíme je v klidu a pohodě. Stromeček zdobíme pravidelně, jak bývá zvykem. Samozřejmě nechybí ani štědrovečení večeře. Jinak ale tradicím moc nedáme.

Aleš Müller, 26 let, podnikatel, Kroměříž: Vánoce upřímně moc nemusím, takže ani zvyky spojené s nimi nijak nedodržuji. Pro mě znamenají spíše stres než pohodu. Stromeček ale máme a kapra a salát.

Lucie Kopuletá, 23 let, vedoucí prodejny, Kroměříž: Zdobíme stromeček, pečeme cukroví, na večeři máme kapra a pravidelně rozkrajujeme jablíčka. To je ale tak všechno. Jiné zvyky nedodržujeme.

Monika Jelínková, 21 let, prodavačka, Kroměříž: Tradice vůbec žádné nedodržujeme. Stromeček zdobíme, na stole je nějaké cukroví, ale jinak asi nic víc. Tradičně ale chodíme další den na návštěvu k rodině.

Igor Lízner, 26 let, konzultant inf. systému, Holešov: Zdobíme stromek a na večeři máme řízek nebo nějakou jinou rybu než kapra. Naposled jsme měli myslím tresku. Rodiče ale mají rybí polévku a kapra pravidelně.

Jana Přikrylová, 49 let, vrátná, Kroměříž: Vánoční zvyky dodržujeme. Rozkrajujeme jablíčko, dáváme si oříšek s medem, abychom byli zdraví, a pravidelně navštěvujeme rodinu.

Edita Martinková, 43 let, OSVČ, Zlín: My dodržujeme vánoční tradice jen velmi lehce, tak například rozkrojíme jablíčko nebo posíláme ořechové lodičky po vodě. Důležité pro nás je, že je rodina pohromadě.

Irena Hlávková, 56 let, v domácnosti, Zlín: Samozřejmě že dodržujeme vánoční zvyky, patří to bezpochyby k Vánocům. Musí to být hlavně ryba k večeři, pouštíme si svíčky v ořechových skořápkách, dcera hází botou.

Dagmar Kašíková, 33 let, mateřská dovolená, Zlín: Některé zvyky dodržujeme. Děti například pouštějí svíčky po vodě, před večeří jíme oplatky, rozkrojíme si jablíčka, jestli v nich budou hvězdičky, a tak podobně. K Vánocům to prostě neodmyslitelně patří.

Vojtěch Vlček, 30 let, OSVČ, Zlín: Vánoční zvyky nedodržujeme, ani žádné lití olova, nerozkrojujeme jablko ani neděláme žádné lodičky ze skořápek. Prostě nějak není důvod.

Michaela Vašková, 34 let, keramička, Zlín: Vzhledem k tomu, že celé předvánoční období pracuji, tak nemám opravdu čas dodržovat vánoční zvyky. Jsem až do 22. prosince na stánku nebo v dílně. Máme jen kapra a stromeček.

David Malliška, 23 let, student, Zlín: Některé vánoční zvyky u nás v rodině dodržujeme, pouštíme si například koledy, večeře musí být sváteční a nesmí chybět hlavně kapr. Stromeček ozdobený, prostě taková ta vánoční klasika, asi jako všude jinde.

Iva Hrbáčková, 32 let, mateřská dovolená, Vsetín

Takové ty tradiční vánoční zvyky, jako je lití olova nebo krájení jablíček, příliš nedodržujeme. Ale samozřejmě si dáme na večeři kapra a společně pak sledujeme vánoční pohádky.

Martin Mrlina, 36 let, projektový manažer, Vsetín: Na Vánoce si vždycky zdobíme stromeček. Štědrovečerní večeře se pak neobejde bez kapra a bramborového salátu. Na rozkrajování jablíček ani lití olova a další zvyky si nepotrpíme. Spíše si zazpíváme koledy.

Aleš Olšák, 52 let, traktorista, Janová: Vánoční zvyky dodržujeme všechny. Dříve jsme chodívali i na půlnoční mši, dnes už ale nechodíme. Co se koled týče, místo tradičních si doma pouštím koledy a vánoční písně bigbítové.

Olga Křenková, 64 let, důchodkyně, Vsetín: Mimo tradičního zdobení vánočního stromečku rozkrajujeme také jablíčka. Každý rok peču na svátky také vánočky a hlavně hromady vánočního cukroví.

Zdeněk Bazalka, 35 let, malíř, Valašské Meziříčí: Zdobíme vánoční stromeček. Na štědrovečerní večeři ale nemíváme kapra. Místo toho jíme vepřové nebo kuřecí řízky, případně rybí filé. O další vánoční zvyky se stará hlavně manželka. Míváme třeba rozkrojená jablíčka.

Jiří Šturala, 47 let, úředník, Vsetín: Vánoční zvyky dodržujeme. Zdobíme stromeček, na večeři si dáme kapříka. Někdy také rozkrojíme jablko, ale olovo nelijeme. To by nemuselo dobře skončit. Občas zajdeme také na půlnoční nebo si zazpíváme koledy.

Autor: Redakce

14.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Auto srazilo na přechodu dvě mladé dívky

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

I když se hasiči ve Zlínském kraji setkávají se situacemi kdy zachraňují psy, způsob, jak se jim to podařilo v pondělí odpoledne ve Valašských Kloboukách - Mirošově, nepamatují. Slovy svého mluvčího Libora Netopila, uvízlého pejska v kanalizaci jim prý pomohla vytáhnout tajná zbraň - pravá valašská klobása.

V úterý vyražte na velkou autogramiádu pilotů Barumky

První přímé setkání s největšími hvězdami letošního 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín nabízí úterní autogramiáda, která od 18.30 hodin proběhne ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko.

Při srážce aut se zranila chodkyně

V Luhačovicích bourala dvě osobní vozidla, zranila se při tom chodkyně. Nehoda se stala v pondělí 21. srpna kolem 11. hodiny dopoledne v Masarykově ulici v centru města.

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Sourozenci jsou zase spolu. Rihards Bukarts, o šest let mladší bratr Robertse Bukartse se stal novou posilou extraligových hokejistů Aukro Berani Zlín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení