VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstruované pokoje z projektu Malé mimi jsou plně vytížené

Díky projektu Malé mimi vznikly ve zlínské porodnici KNTB ve Zlíně nové pokoje pro maminky a jejich předčasně narozená miminka. Zájem o pobyt v nich je velký. I proto autoři myšlenky Malé mimi zakládají nadační fond, aby mohli ve své činnosti pokračovat. Projekt je v současnosti nominován na ocenění hejtmana Zlínského kraje – Cena Salvator.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek 2. února 2017 slavnostně otevřeli nový pokoj pro nedonošené děti a jejich rodiče, a to v 7. patře tamního novorozeneckého oddělení.Foto: VLP / Kuncová Jarmila

Když před více než dvěma lety vznikl nápad pokusit se získat finanční prostředky na podporu péče o předčasně narozené děti, netušili autor Martin Gazda a primář Jozef Macko, jaký zájem to vyvolá.

Projekt nazvaný Malé mimi měl od svého počátku jasný cíl - získat prostředky na rekonstrukci pokojů, které by umožnily společný pobyt rodičů a předčasně narozených dětí, což by se stalo unikátem v české republice, po vzoru skandinávských zemí.

„Zájem veřejnosti, firem i řady institucí předčil naše očekávání,“ hodnotí úspěšnost projektu Martin Gazda.

„Sbírka, která byla následně vyhlášena, vynesla celkem sedm milionů korun v hotovosti a zhruba milion korun formou věcných darů od firem i jednotlivců,“ vzpomněl.

S pomocí vybraných prostředků se tak uskutečnila plánovaná rekonstrukce a od ledna 2017 jsou pokoje plně využívány. Mezi matkami předčasně narozených dětí je o ně velký zájem.

„Už nyní se ukazuje, že bychom "uživili" takových pokojů určitě více,“ říká primář Jozef Macko.

„Překvapila nás ochota rodičů být se svým dítětem trvale. Nečekali jsme, že tolik rodičů bude tuto snahu mít. Možná v budoucnu budeme schopni pokračovat v rekonstrukcích,“ uvažuje primář.

Ve čtvrtek 2. února 2017 slavnostně otevřeli nový pokoj pro nedonošené děti a jejich rodiče, a to v 7. patře tamního novorozeneckého oddělení.

Projekt, který vznikl původně jako prostý nápad v hlavách dvou lidí, se v současné době transformuje na nadační fond Malé Mimi, jehož cíl zůstává stejný – podpora péče o předčasně narozené děti v KNTB Zlín, provoz komunitního webu a poradny lékařů a podpora provozu právě otevřených pokojů.

Projekt Malé mimi pod vedením primáře Macka a Martina Gazdy je aktuálně nominován na ocenění hejtmana Zlínského kraje – Cenu Salvator v kategori projekty. Hlasovat se může do 14. dubna na www.cenasavator.cz. (hed)

#clanek|2857586#

Autor: Redakce

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Muzikál Noc na Karlštejně v Městském divadle ve Zlíně.
33

FOTO: Noc na Karlštejně míří na scénu

Jolana Voldánová

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

Nejvěrnější jsou obci v Nedašově

Nedašov patří k obcím s nejvyšší nezaměstnaností na Zlínsku. Leží na hranicích se Slovenskem a žije v něm bezmála 1400 obyvatel. Skoro 70 % z nich jsou přitom rodáci. „Jsme patrioti," říká starostka Alena Nováková.

S požárem v Metalšrotu v Tlumačově bojovalo deset jednotek hasičů

Informaci o požáru v průmyslovém areálu v obci Tlumačov na Zlínsku přijali hasiči v půl čtvrté odpoledne. Na místo byly vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic Otrokovice, Kroměříž, Zlín a další posilové jednotky dobrovolných hasičů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies