VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeky a potoky v kraji zřejmě čistější nebudou

Zlínský kraj - Kvalita vody v řekách, které má ve správě Povodí Moravy, se podle analýzy společnosti příliš nezlepšuje. Spíše naopak. Stagnuje a její zlepšení se ani nedá příliš očekávat.

5.11.2011
SDÍLEJ:

Dřevnice. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Mohou za to zejména chybějící čističky v menších obcích, špatná kanalizace či dokonce nelegální vypouštění odpadu. Největším současným problémem jsou pak prý organické látky rozkládající kyslík a také fosfor, který v řekách vytváří pro ryby toxický amoniak.

„Velká města svoje odpadní vody čistí, menší obce však nikoliv a budování čistíren odpadních vod je tam finančně téměř nemožné. Proto v posledních několika letech jakost vody v základních parametrech stagnuje,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Přiblížila, že kvalita vody v řekách se velmi změnila zejména na počátku devadesátých let, kdy zanikly velké průmyslové podniky, které vypouštěly do přírody téměř bez čištění někdy i silně toxické látky.

„Dalším faktorem byl rozpad kolektivního zemědělství a jeho přechod na soukromé, což vedlo k omezení hnojení minerálními hnojivy, z nichž se živiny do toků běžně dostávaly,“ dodala Slámová s tím, že s vývojem ochrany životního prostředí bylo postaveno mnoho nových čistíren odpadních vod. Nyní se však pokrok v tomto směru zastavil a situace se příliš nemění.

„Vzhledem k tomu, že na českých čistírnách odpadních vod chybí na rozdíl od některých evropských desinfekční stupně, dostávají se do řek i střevní bakterie lidí a domácích zvířat, které způsobují hygienickou závadnost vody a omezují i její rekreační využití,“ zdůraznila Slámová.

Stejně tolerantní je podle mluvčí česká legislativa také k odstraňování fosforu na čistírnách.

Přiblížila dále, že speciální technologie na čištění tohoto prvku se zavádějí jen na největších čistírnách a většina malých čistíren, a to i těch zcela nových, tyto prvky nemá.

Nejhůře jsou na tom podle analýzy společnosti Povodí Moravy například řeky Rusava pod Holešovem a Hulínem a dále také Kudlovický potok v Babicích.

V kraji se zlepšila brodská Olšava

Mezi pesimistickými zprávami týkajícími se kvality vody obecně se však občas objevují i pozitivnější ohlasy. Kvalita vody v některých konkrétních řekách se totiž postupně zlepšila. „Co se týče Zlínského kraje, dočkala se zlepšení zejména Olšava, která bývala velmi silně znečištěná. Její hodnoty měříme na ústí u Kunovic i pod Uherským Brodem. Brzy můžeme počítat i s lepší kvalitou vody v Luhačovickém potoku díky čištění Luhačovické přehrady,“ poznamenala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Lepší kvality vody na Uherskobrodsku si všiml jednatel uherskobrodského svazu rybářů Jiří Tomeš. „Opravdu se to velmi zlepšilo. S tím, že je voda v řece Olšavě kvalitnější, určitě souhlasím. Řeka je čistá a plavou v ní krásné ryby,“ potvrdil tamní rybář Tomeš.

Množství ryb v řece Olšavě čistější voda údajně nijak neovlivnila, daří se jim však podle uherskobrodských rybářů jistě lépe než ve špinavějším prostředí. S kvalitou vody jsou spokojeni i v Chropyni na Kroměřížsku, kudy protéká Malá Bečva.

„Myslím si, že jakost vody je dobrá. Máme v řece zatím všechny ryby i škeble, takže jsme spokojeni. Větší problém nám dělají spíš lidé okolo řeky,“ vzkázal všem vandalům Petr Takáč z chropyňského svazu rybářů.

Autor: Marek Houser

5.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení