Kvůli teplu začaly stromy kvést až o tři týdny dříve, než je obvyklé. „Vše vykvetlo v době, kdy jsou ještě časté přízemní mrazíky. Navíc doba květu je příliš krátká a včely nestíhají opylovat, protože je jich málo,“ řekl soukromý sadař Radim Pešek z Bojkovic na Slovácku.

Včel je zatím míň kvůli loňské varroáze, která redukovala jejich počty, a také po dlouhé zimě nejsou ještě úplně při síle. „Stačí tak deset dní, než se vylíhnou další, a stavy budou doplněny,“ odhadl včelař Josef Okál ze Zlína-Štípy.

Počasí v nejbližších dnech bude důležité hlavně pro sklizeň jablek a hrušek, které právě rozkvétají. „Chladné počasí by úrodu ovlivnit mohlo, ale jakékoliv prognózy jsou v tuto chvíli ošidné,“ sdělil předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Josef Viktorin.

Meteoroložka Dagmar Honsová uvedla, že teploty v regionu zřejmě nebudou až tak nízké, aby úrodu vážněji ohrozily. „V pátek se na Zlínsku sice ochladí o více jak sedm stupňů Celsia přes den, ale ani ranní teploty nespadnou pod nulu. Od neděle pak na východě republiky čekáme další oteplení a polojasno po celý týden,“ upřesnila Honsová.

Podle ní je daleko větším nebezpečím sucho. „Na Zlínsku zaprší jen v pátek a v sobotu, a bude se jednat o srážky maximálně do výše patnácti milimetrů,“ sdělila meteoroložka. To může být likvidační pro nové mladé stromky, které jsou na sucho nejnáchylnější. „Pro ty bude nedostatek vláhy problematický,“ uvedl Pešek.

Meteoroložka přirovnává letošní suchý duben k tomu před dvěma lety. „V roce 2007 bylo dubnové počasí velmi podobné letošnímu. V létě to vyvrcholilo tím, že vyschly studny a bylo zvýšené riziko požárů,“ dodala Honsová.

Současné počasí je prý stejně teplé jako průměrný den na konci května. „Na Zlínsku padaly stotřicetileté teplotní rekordy v pátek a sobotu o Velikonocích. Je tepleji v průměru o sedm stupňů Celsia a i po ochlazení bude stále nadprůměrně teplo,“ sdělila meteoroložka.