Sdružení místních samospráv jednalo se zástupci České pošty. Zatím bez výsledku

Na základě stížností starostů ze všech koutů České republiky oslovil předseda celostátního Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Josef Bartoněk vedení České pošty s žádostí o jednání. To se uskutečnilo v pondělí ve zlínské centrále SMS ČR. Přestože se před jednáním vyjádřil, že věří v pozitivní výsledek a v odstranění nedostatku informací mezi obcemi a poštou, po jednání neskrýval rozčarování.

„Chtěli jsme, aby nás Česká pošta vzala za partnery, aby nám představili koncepci plánované optimalizace sítě ČP. Nechtěli nám však sdělit žádné podrobnosti ani konkrétní informace zejména o tom, kolika pošt by se rušení mělo dotknout a o které půjde,“ sdělil Josef Bartoněk s tím, že například zde na Zlínsku přišly v první vlně na řadu tři pošty, ale protože jde o dlouhodobý proces, může se to nakonec dotknout celé řady dalších.

„Česká pošta zástupcům Sdružení místních samospráv vysvětlila koncepci optimalizace pobočkové sítě. Informovali jsme je o principu výpočtu optimalizace pobočkové sítě a podkladech, která jsme pro výpočet použili. Hlavním kritériem pro výběr pošt, které nahradí Pošty Partner či výdejní místa jsou tři – a to dostupnost pobočky zákazníkům, její spádovost a vybavenost lokality, kterou obsluhuje,“ uvedla mluvčí ČP Marta Selicharová.

Dodala, že dostupnost se posuzuje podle toho, jak je obtížné se na poštovní pobočku dostat a to jak pěšky, tak i veřejným dopravním prostředkem. Spádovost pak řeší problém poskytování služeb co největšímu počtu lidí za stejných podmínek. Vybavenost znamená, co vše se v blízkosti pobočky nachází, tedy firmy, obchodní centra, ale například také třeba i bankomat.

V Březnici, Lhotě i Rackové navrhla na konci loňského roku Česká pošta starostům, aby obec provozovala poštovní středisko ve vlastní režii, pokud jej chce zachovat. Vzhledem k nevýhodné smlouvě to však samospráva všech tří obcí odmítla. Pošta chce nyní oslovit podnikatele, kteří by mohli mít o provozování poštovních služeb zájem. Mělo by prý jít například o obchod či pohostinství.

„Rušení pošt nebo provoz omezených poštovních služeb po hospodách a obchodech s potravinami není pro obyvatele venkovských obcí důstojné a adekvátní řešení,“ komentoval současnou situaci předseda Bartoněk.

Jeho slova potvrzuje i názor samotných obyvatel obcí, kterých by se mělo toto dění dotknout. „Pokud se na tuto záležitost podívám očima občanů v důchodě, dlouhodobě nemocných a jiných, kteří tuto pobočku využívají, tak mě nezbývá než se rozhořčit a podivit nad praktikami České pošty vůči svým klientům,“ uvedl již dříve například občan Lhoty Tomáš Daněk.

Zástupci Sdružení místních samospráv o vážnosti situace informovali rovněž i ministra vnitra Radka Johna a nyní se chystají jednat přímo s generální ředitelkou České pošty Marcelou Hrdou. „Na úterý 8. února je naplánováno další jednání, kterého se zúčastní vedení České pošty a zástupci všech organizací, které sdružují obce v České republice,“ potvrdila Marta Selicharová s tím, že jim bude odeslán také informační materiál k projektu optimalizace pobočkové sítě.