VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šanov se zřejmě jmenuje podle typu vojenské pevnosti

Šanov – Podle označení pro vojenské pozorovatelny šance, které se kvůli hlášení nepřítele budovaly na hranici s Uhrami, mohl vzniknout název obce Šanov ležící na Slavičínsku.

16.12.2009
SDÍLEJ:

Obec ŠanovFoto: Oficiální stránky obce - www.sanov.cz

Jméno a pravopisná podoba se v průběhu staletí postupně měnily. Původně Schonob přes Schonov, Ssanow, Schanow, Šanow, Šánov až k dnešnímu jménu Šanov, které se používá od roku 1881. Během protektorátu se vesnici říkalo Schönau. Německý ekvivalent se lidově vykládá jako zkomolenina schöne Aue, pěkná louka. Obec totiž leží v údolí v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a je obklopená třemi kopci.

„První písemná zmínka o Šanovu je z roku 1261, kdy ho purkrabí Smil ze Střílek daroval cisterciáckému klášteru ve Vizovicích,“ řekl starosta obce Alois Krejčí.

Jak vyplývá z obecní kroniky, v polovině 14. století zabrali Šternberkové ve spojení s pány z Kravař vizovickému klášteru několik vesnic a obec se dostala do rukou Aleše ze Šternberka. Tehdy se rozhořel prudký konflikt, který se dostal až k papeži do Avignonu. Počátkem následujícího století se tak Šanov vrátil zpět do majetku kláštera, který později vyplenili husité.

Během husitských bouří a zmatků se objevovali loupeživí rytíři, kteří přepadávali statky svých slabších sousedů a jejich poddané olupovali. Jejich řádění bylo patrně příčinou, že Šanov dostal do rukou Jan z Popova Kře. Časem se ves vrátila zpět k vizovickému panství, kde zůstala dalších padesát let.

V polovině 16. století hrozil vpád tureckých vojsk na Moravu. Tomuto smrtelnému nebezpečí bylo zapotřebí aspoň částečně čelit, proto byl hrad rozšířen a opevněn a ve vhodných okolních lokalitách se vybrala místa, kde muži strážili. U Šanova to byly malé vojenské pevnosti Bašta a Šance. Odtud ohněm, dýmem a střelbou oznamovali blížícího se nepřítele. „Pozůstatky pevnůstky Bašta se dodnes nacházejí v lese,“ řekl Krejčí.

Přesto byl Šanov od vizovického panství odtržen, tentokrát již natrvalo. Dostal se do majetku Hynka Bilíka z Kornic a na Veselí. Osudy tohoto panství pak nepřetržitě sdílel až do zrušení poddanství roku 1848.

VERONIKA VÁGNEROVÁ

16.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Egon Smékal

Léta na špici? Z toho mám největší radost, přiznal Egon Smékal

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Na trať městské rychlostní zkoušky Barum Czech Rally Zlín se letos nevydají pouze závodní automobily. Možnost projet si dráhu městské erzety budou mít také cyklisté z řad široké veřejnosti, a to už v pátek na akci Zlínská kola.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení