„Nejatraktivnější lokalitou jsou bezesporu skály v bezprostřední blízkosti zříceniny středověkého hradu Lukov. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších oblastí moravských pískovců. Vzhledem k obtížnosti cest je možno oblast považovat za lezecký terén celostátního významu,“ uvedl člen vrcholové komise Moravské pískovce Vladimír Skýpala.

Dodal, že v okolí Lukova se nacházejí hned tři oddělené lokality, a to vlastní skály pod hradem, impozantní tři věže a údolní stěny vysoké přes třicet metrů.

„Kousek jižněji se nacházejí menší Paulusovy skalky využívané především k boulderingu, tedy typu horolezectví, kdy lidé lozí přes menší skalní útvary bez lana,“ sdělil Skýpala.

Doplnil, že třetí oblastí je skála nazývaná Králky s výškou stěn do deseti metrů a je vhodná i pro začátečníky.

Lukovské skály jsou podle člena vrcholové komise Moravské pískovce dostatečně zajištěné.

Velmi vyhledávanou horolezeckou lokalitou jsou i skalní útvary v okolí obce Držková na Zlínsku.

„Přední skály rozprostírající se bezprostředně nad obcí jsou nevysoké a vhodné převážně pro začátečníky. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou otočeny ke slunci a po dešti velmi rychle vysychají, poznamenal Skýpala. Zmínil, že tento masiv vyhledávají horolezci celoročně.

Podotkl, že Zadní skály, nacházející se severněji od Držkové pod vrchem Horní Lázek, jsou sice méně rozsáhlé, avšak lezecky podstatně náročnější.

„V mohutném trojvěží dominuje především téměř dvacetimetrová převislá severní stěna Západní věže. Nedaleko odtud se pak nachází ještě menší stěna známá jako Pes,“ přiblížil Skýpala. Podotkl, že třetí lokalitou u obce Držková jsou Vrzavé skály, skládající se z mnoha nízkých balvanů vhodných spíše pro bouldering.

Několik skupin menších skal se pak nachází v okolí obce Provodov jižně od Zlína. I ty jsou však spíše vhodné pro bouldering.

Zájem o horolezectví v poslední době stoupá. Podle vrcholové komise Moravské pískovce se však mezi začátečníky rozmáhá několik negativních trendů.

„Jedná se o to, že mnozí nováčkové získají nějaké znalosti například z umělých horolezeckých stěn a pak sami vyrazí do terénu. Tím však ohrožují své zdraví a mnohdy i život,“ upozornil Skýpala.

Zdůraznil, že pokud chce někdo s lezením vážně začít, měl by vstoupit do některého z horolezeckých klubů, kde získá nejlepší průpravu.

A jaký je podle horolezců důvod s tímto sportem začít? „Je to obrovský adrenalin. Člověk u toho zažije spoustu zábavy i napětí. Navíc potkává zajímavé lidi a vznikají nová a velmi pevná přátelství,“ pochválil si jeden z členů zlínského horolezeckého klubu Milan Hurta.

Při lezení prý dochází ke zranění jen zřídka. Když se však něco stane, je to vždy vážné. K takovému neštěstí došlo před lety v Držkové, kde se zabil zkušený horolezec.