VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Torzo a skládka v Kašavě ničí les, obec s ní nemůže hnout

Kašava – Dříve to bylo místo, odkud se ozýval dětský smích. Jenže doba i majitel se změnili a dnes torzo kdysi luxusní rekreační chaty v obci Kašava připomíná sídlo hraběte Draculy. Vybydlené, vyhořelé, zničené a rozpadající se hyzdí okolní krajinu. Hrůzu a ponurost této budovy umocňuje navíc černá skládka, která se rozprostírá kolem ní a rozrůstá se jako plíseň směrem do okolních lesů.

5.8.2014 1
SDÍLEJ:

Skládka v Kašavě ničí lesFoto: DENÍK/Zavadilová Jana

Stavba se propadá

„Je to problém," povzdychl si starosta Kašavy Josef Jarcovják. „Nejen z hlediska životního prostředí, ale také proto, že celé území zarůstá a stavba se propadá," poznamenal. Kvůli tomu, že objekt patří do soukromých rukou, má ale obec s řešením netěšeného stavu svázané ruce. Přesto starosta chodí kontrolovat, zda ze skládky neunikají látky, které by kontaminovaly okolí blízkého lesa.

„Nebyla tady žádná výroba, proto naštěstí žádná kontaminace nehrozí," ubezpečuje Josef Jarcovják. Poznamenal, že by však mohl nastat případ, kdy někdo na stále se rozrůstající skládku přiveze materiál, který by kontaminaci způsobit mohl.

„Není to ale náš pozemek, takže jej nemůžeme neustále hlídat. Nevíme, kdo tam kdy přijede a vyveze nějaký materiál, suť nebo odpad," podotkl starosta.

Obec podle něj vlastně ani nemá záležitost s kým řešit. Starosta se o to pokoušel již před dvěma lety, kdy z rozvodny vedle objektu někdo odcizil vysokonapěťový transformátor. „Jenže majitel již zemřel a na objektu je zástavní právo, takže zatím nemáme informace o tom, s kým bychom mohli tento problém řešit," zlobí se starosta Kašavy.

V obci Kašava je sběrný dvůr, kteří místní využívají. Podle starosty mohou stát za rozrůstající se skládkou přespolní řemeslníci, kteří jezdí ze staveb, a tak se na tomto místě zbavují sutě a odpadního materiálu. „Jediná šance, jak objekt a pozemky získat, je jejich odkup. Na to ale naše obec nemá prostředky," připopomněl Josef Jarcovják.

V případě, že by jim řízením osudu nemovitost se skládkou připadla, by se ale podle starosty o území postarali.

Kdysi krásná chata a jaká je dnes

Ani samotným Kašavanům není zřícenina a skládka kolem ní v těsném sousedství lesa lhostejná. „Pamatuji si, když tam ještě byla ozdravovna pro děti ze smogových oblastí. Pracovala jsem tam a někdy jsme se chodili se synem koupat do bazénu, který tam byl. Jenže teď je všechno pryč," vzpomínala jedna z obyvatelek Kašavy.

„Je to hrůza, když se člověk podívá na to, jak tak krásná chata může vypadat dnes. Nikdo se tam o to nestará, je to věčná škoda," doplnila ji druhá místní žena.

Obě ženy ale nechtěly říct své jméno. Prý se bojí.

Podle vedoucího oddělení ochrany přírody a krajiny Zlínského kraje Jaroslava Hrabece se mohou lidé z Kašavy obrátit kromě obce také na krajské oddělení životního prostředí či na Inspekci životního prostředí ve Zlíně.

„Ten kdo neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa, se dopouští přestupku proti veřejnému pořádku a hrozí mu pokuta do výše 50 000 Kč," připomněla za zlínský magistrát Irena Orságová.

Připustila však, že původce černých skládek se obvykle nedaří dopadnout.

Konkrétně úklid pozemků ve Zlíně, kde je vytvořena černá skládka, zajišťují Technické služby Zlín a tyto služby jsou hrazeny z městského rozpočtu. „Rozpočet na úklid skládek je tři sta tisíc korun za rok. Jen za za prvních sedm měsíců letošního roku město zaplatilo 103 tisíc korun. Za rok 2013 to bylo celkem 253 tisíc," informovala Irena Orságová.

Dodala, že v případě, že se jedná o černou skládku na pozemku jiném než městském, je vyzván majitel pozemku k nápravě.

Případ skládky bude Zlínský deník nadále sledovat. O vývoji bude informovat.

Autor: Jana Zavadilová

Místo události:
5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení