VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci jsou odvážnější. I vůči učitelům

Zlínský kraj – Jsou sebevědomější, ale na druhou stranu jim často chybí úcta k autoritám. Současní školáci mají možnosti, o jakých se dřívějším generacím ani nesnilo – třeba vlastní prezentace na počítači nebo studijní pobyty v zahraničí už v raném věku. V normálním společenském chování však mají leckdy mezery. Tak povětšinou hodnotí žáky a studenty zaměstnanci škol či třeba česká školní inspekce.

1.2.2017
SDÍLEJ:

Libor SovadinaFoto: DENÍK/Jan Karásek

„Dnešní osmáci a deváťáci běžně přiznávají občasné pití,“ diví se pedagog.

„Současní čeští žáci jsou sebevědomější, dravější. Oproti dřívějším generacím se u nich ale výrazně snížil automatický respekt k formálním či přirozeným autoritám. Jejich chování je odvážnější, což může vést až k chování nevhodnému a rizikovému. Například směrem k učitelům,“ shrnul náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Petr Gazdík, krajský radní pro oblast školství a tělovýchovu, považuje hlavně za klad, že jsou děti sebevědomější a často iniciativnější.

„Je patrné, že děti jsou si více vědomy svých práv. To je v pořádku, je pouze nutné už od školního věku u nich budovat povědomí, že práva jsou spojena i s povinnostmi a odpovědností,“ konstatoval Petr Gazdík.

Pokud jde o neřesti, jako je alkohol, cigarety či dokonce drogy, nejsou na tom podle něj dnes děti hůře než dřív.
S tím souhlasí i ředitel ZŠ ve Fryštáku Libor Sovadina. Děcka jsou podle něj pořád stejná, jen je formuje jiná doba či společnost.

„Grázlem či kriminálníkem se nikdo nerodí,“ shrnul ředitel.

Poukázal ale na horší studijní výsledky. Úroveň znalostí totiž podle něj klesá.

„Je to dáno bojem škol o žáky. Ty snižují nároky na děti a ty tak mají méně znalostí,“ vysvětlil.

Šest let zkušeností ve školství má Jan Wurst, učitel z otrokovické ZŠ Trávníky. Rozdíly mezi dětmi, s kterými začínal a těmi nynějšími, vnímá čím dál znatelnější. Ve škole se mění výuka, je více moderní, propojená, vtahuje více děti do zájmu o zkoumání.

„Stejně tak se mění vztah učitel a žák – řekl bych, že dnešní učitelé rozumějí svým žákům méně, neboť se jim právě díky technologiím vzdalují. Vždyť který učitel se většinu svého času věnuje sociálním sítím, moderním technologiím, tabletům či třeba youtuberům, alespoň zčásti jako jeho žáci?“ konstatoval Jan Wurst.

Za jeho vlastních školních let spolužáci začínali zkoušet kouřit v 6. třídě, dnes není výjimkou kuřák na I. stupni.

„Zejména zkušenost s alkoholem je pro mě zarážející – dnešní osmáci a deváťáci běžně přiznávají občasné pití, mnohdy to dokonce sami dokumentují na sociálních sítích,“ dodal otrokovický pedagog. 

Autor: Jarmila Kuncová

1.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení