VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy hledají cesty, jak přežít. Nejsou žáci

Zlínský kraj – Budoucnost středních odborných škol v kraji je ohrožena, a tak jejich zástupci hledají nové cesty, jak přežít. Od adolescentů přesouvají svou pozornost směrem k lektorování dospělých. Právě další profesní vzdělávání totiž může být jedinou cestou k jejich záchraně.

3.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Mach

Ve Zlínském kraji se do projektu zapojilo celkem 25 škol z 325 v celé České republice

Ředitel Obchodní akademie a Vyšší odborné školy Valašské Meziříčí Aleš Kubíček míní, že situace je kvůli demografickému vývoji vážná. „Demografická křivka je jasná. Žáků bude ubývat a výuka dospělých jednoznačně může být tím segmentem, který škole pomůže využívat její kapacity. Problém v této cestě mohou spatřovat hlavně školy, které se zatím do dalšího vzdělávání nepustily, často například gymnázia,“ míní.

Škola celoživotního vzdělávání

Právě jím řízená škola je jednou z dvaceti pěti středních odborných škol, které se ve Zlínském kraji zapojily do projektu UNIV 2 KRAJE, který má vést k přebudování všech zapojených škol v centra celoživotního vzdělání. Tento komplexní projekt má především vzdělávat učitele-lektory, poskytovat jim konzultace, propojit aktivní školy a v jednotlivých krajích vést ke vzniku informačních center s kompletní nabídkou dalšího vzdělávání pro veřejnost.

Díky státním a evropským dotacím by tak v celkem třech stech dvaceti pěti zapojených českých školách měli v budoucnu studovat jak adolescentní žáci v sekundárním stupni vzdělání, tak veřejnost.Tříapůlletý projekt, který odstartoval vloni v létě pod záštitou Národního ústavu odborného vzdělávání Praha, má ve všech krajích propojit všechny zúčastněné školy do jednotné sítě, která lidem nabídne další vzdělání.V jeho rámci školy vytvoří tři programy dalšího vzdělávání, které budou reagovat na konkrétní potřeby trhu práce a zaměstnavatelů.

Už se testují první učební programy

První rok projektu byl zaměřen především na vzdělávání projektových týmů pedagogů a přípravu prvních programů. Právě ty v těchto měsících začaly jednotlivé školy testovat s prvními konkrétními zájemci o rozšíření kvalifikace.Je však třeba uvést, že tyto programy jsou pouze dílčími kroky, které mohou po patřičných přezkoušeních vést až k výučnímu listu.„Peníze vložené na rozvoj vzdělávání dospělých do škol jsou velkým přínosem, neboť dospělí nemusejí absolvovat rekvalifikace přes úřady práce či soukromé vzdělávací agentury, ale vzdělávají se v institucích k tomu přímo určených,“ uvedl Kubíček.

Výuka dospělých může přinést peníze

Přísun peněz ze vzdělávání dospělých může vylepšit ekonomickou situaci škol i jejich kantorů a zároveň řešit problémy trhu práce a nezaměstnanost. Mimo to může do budoucna program dalšího vzdělávání hrát roli také v existenčním boji škol.„Pokud se škola není schopná sama udržet, zpravidla existují jen dvě možnosti jejího zachování. Buď se sloučí s jinou, díky čemuž vzniknou polyfunkční školy bez ducha o tisících studentech a třeba dvaceti oborech. Anebo škola zkrátka zanikne,“ připomněl Kubíček nutnost udržení státní podpory dalšího vzdělávání.

Sama Obchodní akademie a Vyšší odborná škola Valašské Meziříčí tak podobně jako jiné školy sbírá zkušenosti s dalším vzděláváním již řadu let. Díky komplexnímu řešení projektu UNIV 2 KRAJE spustila škola v první vlně vzdělávací program Osobní a firemní prezentace na internetu, který vychází z odborného zaměření školy a je po dle ředitele určen takřka všem.„Mohou se do něj přihlásit jak odborníci z firem, tak maminky na mateřské dovolené. Naučí se díky němu udělat vlastní prezentaci na netu, jak ji provozovat, ale i chránit před úniky či zneužitím dat,“ upřesnil.

Stanislav Janalík

3.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení