VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy se bojí chaosu s přijímáním studentů

Zlínsko - Které z přijatých dětí k nám začne chodit, budeme vědět asi až v září. To tvrdí představitelé mnoha středních škol na Zlínsku. Do prvního kola zkoušek, které se koná mezi 22. dubnem a 7. květnem, si mohli totiž letos nově uchazeči dát přihlášku na tři školy místo dosavadní jedné.

24.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

V případě přijetí musí potvrdit svůj zájem o studium tím, že na školu do pěti dnů od doručení rozhodnutí donesou takzvaný zápisový lístek. Formulář ale mohou, když je například přijme jiná škola po odvolání, vzít a zanést tam. Tím pádem nebudou instituce předem vědět, zda od nich odejde vybraný uchazeč a budou muset hledat nového.

„Způsob je hrůzostrašný a neštastný. Některé přihlášené děti mají samé jedničky a zabírají místo u nás, i když víme, že půjdou jinam. Rodiče dalších žáků tak mají už teď obavy. Hodně přijatých si své lístky přijde vzít, třeba až když se dostanou na odvolání,“ vytýká systému například ředitel Střední průmyslové školy Zlín Jaroslav Lednický.

Další místa se po odchodu části uchazečů opět uvolní a to se podle něj může posunovat několikrát. „Snad pak budou muset ředitelé vypisovat další a další kola přijímaček. A až v září bude jasné, které děti kde budou nakonec studovat,“ poznamenal. Jen na tuto školu chtějí přijmout tři sta žáků. Hlásí se jich asi osm set padesát. „Za celou svou více než třicetiletou praxi jsem tak chaotický způsob přijímacích zkoušek nezažil,“ dodal Lednický.

Systém se zdá nepřehledný pro školy i pro rodiče také Dagmar Pavlacké, která je zástupkyní ředitele Střední průmyslové školy Otrokovice. „Je to velký problém, protože nebudeme do poslední chvíle vědět, kolik žáků nastoupí hlavně u oborů, které se hodně učí. Třeba na technické lyceum se žáci hlásí určitě i do Zlína a když pak budou přijati, řada z nich se třeba kvůli bydlišti rozhodne jít tam,“ uvedla.

Na Střední odborné škole v Luhačovicích už dokonce zaznamenali stažení zápisového lístku. „V jedné třídě už máme přijaty žáky uměleckého oboru, kam se skládaly zkoušky už dříve. Z přijatých už si své rozhodnutí jeden student rozmyslel,“ sdělil ředitel Karel Milička. A další potíže s lístky a odhlašováním žáků po prvním kole u zbytků oborů ještě očekává. „Tak špatný způsob zkoušek nepamatuji, co jsem ve školství,“ podotkl.

Výhrady mají i rodiče. „Bude v tom zmatek,“ míní například František Gajdošík z Hrobic na Slušovicku, jehož syn Michal se letos hlásí na střední školu. Vidí ale i pozitiva. „Pro děti je výhodnější, že mohou zkusit tři školy v prvním kole. Syn se tak mohl hlásit na stavební obor průmyslové školy, na polytechnické lyceum a gastronomickou školu,“ přemítal.

Spokojený není ani vedoucí odboru Školství, mládeže a sportu krajského úřadu Stanislav Minařík. „Systém by měl být legislativně změněn,“ míní.

Problém v nastaveném systému naopak nevidí ministerstvo školství. „Výběr uchazečů bude možná trvat o trochu déle a někteří žáci projdou více koly přijímacích řízení, ale žádné velké problémy nepředpokládáme. Skoro každý z nich se dostane na obor, o který měl zájem,“ podotkla pracovnice tiskového odboru ministerstva školství Helena Müllerová.

Autor: Nikola Synek

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení