VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skrývaly nemocnice ztráty? Audity jsou zatím tajné

Zlín - Jak to vlastně bylo s údajným zakrýváním finanční ztráty účetními operacemi v Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) a Kroměřížské nemocnici, které uváděl tehdy čerstvě zvolený hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) jako důvod pro odvolání jejich minulých šéfů v prosinci loňského roku?

23.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Situace není ani po půl roce příliš jasná a vyjádření zainteresovaných stran si spíše protiřečí.

Vůči tehdejším ředitelům zařízení Zdeňku Mikelovi (KNTB) a Františku Fuitovi zatím žádné kroky kraj ani vedení jeho nemocnic nepodnikly a ani s řediteli od jejich odvolání o tom nejednaly.

Informace o auditech, které měly hospodaření prověřit, se navíc od různých zainteresovaných lidí liší, stejně jako postoje k celému vážnému nařčení.

Audit, který měl prověřit situaci v KNTB už prý, alespoň podle její mluvčí Karly Havlíkové, proběhl. „Na konci ledna byl ukončen audit ověření tvorby hospodářského výsledku za roky 2007 a 2008,“ sdělila.

Na otázku, kdo konkrétně jej provedl, ale odpověděla vyhýbavě. „Audit byl zadán začátkem prosince auditorské společnosti z Brna,“ uvedla. Výsledek je podle ní prý interní záležitostí KNTB.

„Teď budou respektována doporučení auditora týkající se správnosti účtování a tvorby hospodářského výsledku,“ poznamenala. S auditem byla podle ní seznámena i valná hromada společnosti, což je krajská rada, kterou vede hejtman Mišák.

Že se skutečně už projednávalo hospodaření za rok 2008, potvrdil statutární náměstek hejtmana a jeho předchůdce ve funkci Libor Lukáš (ODS).

„Na valných hromadách začátkem roku se o tom hovořilo. Nic zvláštního jsem na tom neshledal,“ podotkl.

Jasno není ani v tom, kdo audity dělal. „Je to společnost HZ Praha,“ sdělil v pátek krajský mluvčí Patrik Kamas. V této firmě to však popřeli. „Je pravda, že jsme audity těchto nemocnic dělali, ale to bylo naposledy v roce 2006,“ reagoval zástupce ředitele HZ Praha Dalibor Červinka.

Kroměřížská nemocnice nechce k situaci ohledně auditů zatím nic sdělovat. „Vyjádříme se až po valné hromadě společnosti, která bude v červnu,“ řekla její mluvčí Veronika Klímová.

Na plánované červnové valné hromady se odvolává i hejtman Mišák. „Nebudu proto zatím nic komentovat. Výměny v nemocnicích byly správné. Jak jsem uvedl už tehdy, účetními operacemi byl zakryt skutečný stav hospodaření těchto nemocnic,“ tvrdí Mišák. Zjištěním auditů se podle něj pak dále budou zabývat současní členové představenstev nemocnic.

„Mají v rukou všechny informace, aby mohli rozhodnout, zda je to na hraně zákona nebo už za ní a podle toho dále postupovat. Naším cílem nebylo ale na nikoho pořádat hon, jen zabránit dalšímu zhoršování hospodaření v nemocnicích,“ tvrdí Mišák. Za své výroky o skrývání ztrát v účetnictví prý rozhodně nehodlá omlouvat ani je odvolávat. „Proč, když jsem měl pravdu,“ podotkl.

Jak se na celou záležitost dívají bývalí ředitelé nemocnic Fuit a Mikel?

Fuit se prý rozhodně neobává žádných žalob a vylučuje, že by nějaké problémy v účetnictví za jeho působení vznikly. „Pokud měl někdo pochybnosti, měl nařídit při předávání účetnictví takzvanou mezitímní účetní závěrku. Nevzpomínám si ale, že by valná hromada něco takového nařizovala,“ upozornil.

Podobného názoru je i Zdeněk Mikel, který vedl KNTB. Důkazem je prý i současné složení vedení nemocnice. „Ekonomická ředitelka, kterou jsem přivedl já, tam zůstala. Jsem přesvědčen, že by si ji tam nenechali, pokud by nebylo v pořádku účetnictví,“ podotkl. Měl na mysli Danu Barnášovou. Ta i po personálních změnách a reorganizaci v KNTB pracuje skutečně dále v jedné z významných funkcí, a to jako vedoucí ekonomického útvaru.

K situaci ohledně údajných problémů s účetnictvím zařízení se však nechtěla vyjadřovat.

Autor: Nikola Synek

23.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení