Uherské Hradiště propadlo rytmům folkloru už v pátek a žilo jimi až do neděle. Svými počty atakoval letošní ročník loňskou rekordní účast. Do slavnostního průvodu symbolicky pojmenovaného Z vinohradů do Hradišťa vyrazili krojovaní z šesti desítek měst a obcí regionu.

Největší obavy organizátorů v podobě nepřízně počasí vzaly za své hned v sobotu ráno, kdy se nad Vinohradskou ulicí ukázaly první sluneční paprsky.

„To počasí je opravdu vymodlené. Fakt jsem měl strach, aby letos nepršelo, ale zase to vyšlo,“ smál se u mařatických sklepů folklorista Roman Plaširyba s lahví burčáku v ruce.

To ředitel uherskohradišťského Klubu kultury a hlavní organizátor krojovaného svátku Antonín Mach měl zcela jasno. „Pečlivě jsem na obrazovkách kabelových televizí monitoroval počasí, a to hned z několika satelitů. Byl jsem si úplně jistý, že pršet nebude. Hrozily jen náhodné přeháňky,“ uklidňoval Mach.

V mařatických vinohradech bylo rušno už od půl osmé ráno, kdy se na starodávné kostkové silnici linoucí se mezi vinnými sklepy začali scházet tanečníci a muzikanti ze všech koutů Slovácka. V průvodu, který musel projít pomyslnou branou slavností nedaleko sklepu U Lisu, tak nechyběly typické kroje Dolňácka, ale také ty kopanické či tradiční oděv, který nezapřel Horňácko.

Průvod vedli krojovaní jezdci na koních následovaní Bakchovým vozem plným vína. „Do průvodu chodíme každý rok. Je to velká akce, o které je skutečně slyšet daleko za hranicemi Slovácka. Všichni si tu společně zazpíváme a pokoštujeme ten dobrý burčák,“ prohlásil vedoucí Kunovjanu a známý moderátor David Pavlíček.

Podobně vnímají Slovácké slavnosti vína a otevřených památek také mařatičtí vinaři. „Je to taková slavnost krojů, vína a burčáku. A právě o burčák je dnes největší zájem,“ poznamenal vinař ze sklepa U Lisu Petr Vyhlíd.

V centru města nechyběl tradiční vinný stan, jarmark řemesel, košt gulášů či Slovácká křídlovka a vystoupení jednotlivých souborů. Letošní ročník měl však také jednu zajímavou novinku. Nedaleko pódia na Masarykově náměstí vznikl krojovaný ateliér.

„Každá obec si připravila vzorový krojovaný pár, který tady nafotíme. Fotodokumentace, která tak vznikne, se stane základem krojované publikace,“ uvedl hradišťský místostarosta a předseda přípravného výboru slavností Květoslav Tichavský.

Odborný výklad k tradicím a krojům si několikatisícový dav v centru města vyslechl z úst etnografek uherskohradišťského Slováckého muzea. „Zdejší přehlídka krojů je skutečně unikátní. Ta pestrá paleta krojů, které se sejdou v jeden moment na jednom místě, je úžasná,“ uvedla etnografka Romana Habartová.

Tisíce lidí se vystřídaly na nádvoří Staré radnice. Táhlo tam nejenom vystoupení Cimbálové muziky Stanislava Gabriela či kudlovického sboru, ale perličkou se stalo hudební vystoupení starostů. Loňská premiéra sklidila takový ohlas, že pro letošek si první muži obcí připravili hned tři lidové písničky.

„Uherskohradišťský starosta Libor Karásek projevil velkou odvahu, když prohlásil, že trénovat moc netřeba, naostro to pojedeme až na vystoupení,“ pousmál se moderátor a staroměstský starosta Josef Bazala a pak už pozval své kolegy na pódium.

Odpoledne a večer bylo ve znamení tradičního folklorního programu ve Smetanových sadech, kde se před Slováckou búdou vystřídaly muziky a tanečníci ze všech koutů regionu, a putování po otevřených sklepech v Mařaticích.

Letošní v pořadí sedmý ročník megaakce, která si klade za cíl prezentovat folklor, ale i pochutiny typické pro Slovácko, nabídl ve srovnání s minulými lety několik zajímavých novinek. Jednalo se zejména o větší rozsah nabídky pro turisty, ať už v gurmánských specialitách nebo v doprovodném programu.

Pořadatelé slavností vína zorganizovali záslužný počin v podobě unikátního katalogu krojů. Ten vznikl z fotografií krojovaných párů z jednotlivých obcí. Slavnosti nabídly také představení stovky stárků z obcí regionu a výstavu hodových práv.

„Loni jsme také návštěvníkům nabídli ochutnávku guláše. Tehdy byl o něj takový zájem, že byl během chvíle pryč. Porto jsme letos tuto nabídku zdvojnásobili,“ připomněl místostarosta Tichavský.

Pozadu nezůstali ani pořadatelé tradiční výstavy vín, která se konala v Redutě. „Počet návštěvníků jsme museli v tomto případě omezit. Výstava ale nabídla přes čtyři sta vzorků a také šampiony uplynulých regionálních výstav,“ podotkl Tichavský.

Slavnosti vína a otevřených památek znamenaly pohotovost i pro pracovníky Hradišťských technických služeb (HRATES). Ti společně s pořadateli z Klubu kultury Uherské Hradiště připravili pro návštěvníky více odpadkových košů než loni. V minulosti si právě na tento nedostatek někteří účastníci stěžovali.

„V celém městě je rozmístěno zhruba čtyři sta košů. Na slavnosti jsme třicet přidali a dalších třicet poskytl Klub kultury,“ poznamenal Josef Krupa, podle kterého byla největším úskalím při výměně plných košů průchodnost úklidových čet, které se prodíraly zaplněnými ulicemi. Oproti loňsku se zvýšil i počet mobilních toalet. „Podařilo se nám kromě klasických toitoiek zajistit i další toalety s osvětlením a přívodem vody,“ sdělil ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Antonín Mach.

O budoucnost uherskohradišťských slavností vína není ani v dobách ekonomické krize třeba mít obavy. Potvrzují to slova Iva Valenty, zřizovatele Nadace Děti – kultura – sport a majitele holdingu SYNOT.

„Již v minulém roce jsem deklaroval, že nadace a společnosti holdingu Synot jsou připraveny finančně podporovat Slovácké slavnosti vína a otevřených památek minimálně do roku 2011. Tímto krokem jsem chtěl vytvořit podmínky pro dlouhodobý a koncepční přístup k organizaci slavností a napomoci k další propagaci, ale i podnikatelskému rozvoji slováckého regionu,“ uvedl pro svůj týdeník Valenta.

Martin Nevyjel, Oleg Kapinus