VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavný ředitel od Baťů zemřel před 60 lety

Zlín – Hugo Vavrečka, ředitel Baťových závodů mezi roky 1932 a 1945 a dědeček bratrů Ivana a Václava Havlových, zemřel přesně před šedesáti lety. Rodák ze Slezské Ostravy a povoláním mimo jiné novinář, národohospodář a diplomat strávil ve Zlíně několik let a přispěl velkou měrou k rozvoji města.

10.8.2012
SDÍLEJ:

Hugo Vavrečka.Foto: Státní okresní archiv Zlín-Klečůvka

K odchodu do Zlína ho přemluvil Baťa

„Na naléhání svého přítele Tomáše Bati se nechal přemluvit ke změně své životní dráhy a stal se členem vedení Baťových závodů ve Zlíně. Baťova organizace vyžadovala činitele s rozsáhlými obchodními a politickými znalostmi i s úrovní a osobními zkušenostmi diplomata. Vavrečka nabídku přijal i z toho důvodu, aby skoncoval s životem mimo vlast. Netušil ovšem, jak nepředpokládanou odpovědnost spolu s novým posláním zároveň přejímá," píše se v almanachu, který byl vydán u příležitosti světového sjezdu absolventů Baťovy školy práce (www.batastory.cz).

Nepředpokládanou událostí byla otrokovická letecká katastrofa s Tomášem Baťou na palubě, která se udála několik měsíců po Vavrečkově nástupu do funkce. Tragédii i o dvacet let pozdějšímu úmrtí věnuje pozornost Nadace Tomáše Bati.

Vavrečkův přínos zlínskému regionu chce připomenout na podzim.

„Nyní se věnujeme akcím k připomenutí smrti Tomáše Bati. Na podzim bychom chtěli v Baťově vile vzpomenout i na osobnost Huga Vavrečky. Patří rozhodně k nejvýznamnějším lidem té éry," přikývl ředitel zlínské Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.

Podle almanachu se v pomnichovské době stal díky Vavrečkovi navíc Zlín střediskem výzkumu. Jednu dobu byl dokonce pracovním azylem pro letos zesnulého Ottu Wichterleho.

„Hugo Vavrečka byl pozoruhodnou osobností. Kultivovaný, ušlechtilý, s širokým rozhledem a znalostmi lidi i věcí, s příkladnou uměřeností ve vlastním myšleni i v korekci počinů jiných," stojí dále v almanachu.

V příštím týdnu by na Vavrečku chtěli vzpomenou také na radnici. „Na konci týdne se sejdeme a rozhodneme se, jakým způsobem to provedeme. Zřejmě prostřednictvím našeho webu," potvrdil primátor Zlína Miroslav Adámek.

Karfíkova ředitelská vila zeje prázdnotou

Jak bylo zvykem, ve Zlíně vznikaly pro představitele obuvnického impéria vily. Jednu si nechal dle návrhu dvorního architekta Baťů Vladimíra Karfíka postavit v místní části Mladcová-Mokrá právě i Hugo Vavrečka. Několik let byla obývána firmami, které ji využívaly zejména pro administrační účely. Právě dnes ovšem podle všeho neslouží nikomu. „Budova byla před několika lety zrekonstruována v duchu své původní architektury. A to i přesto, že se ji nepodařilo zapsat na seznam památek. Kdo ji však nyní využívá, to nevíme," zalovila v paměti zlínská architektka Dagmar Nová.

Podle katastrálního výpisu, který byl aktualizován zhruba před týdnem, patří nyní vila společnosti Delimax, která stála také o budovu bývalého okresního soudu v centru města. Společnost tuto informaci ovšem nepotvrdila.

Před 60 lety zemřel I další Baťův ředitel

Ve stejný den jako Hugo Vavrečka zemřel v Lázních Jeseník další významný člověk, který vykonával ve Zlíně funkci ředitele. Byl jím Bohuslav Albert, který od roku 1927 působil jako primář a od roku 1932 jako ředitel Baťovy nemocnice ve Zlíně. „Snažil se o vybudování Baťova domu zdraví, jehož sídlem se měla stát desetipatrová budova na okraji čtvrti Letná. Tento projekt se však nakonec neuskutečnil. Ve Zlíně působil pravděpodobně do roku 1945, poté odešel do Prahy na ministerstvo zdravotnictví," přiblížila za zlínskou radnici Renata Robková.

Autor: Marek Houser

10.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení