VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snížení rychlosti a nového přechodu se v Prštném dočkají až se zavedením

Obyvatelé Prštného prostřednictvím své komise místní části již delší dobu volají po novém přechodu pro chodce, snížení rychlosti v lokalitě na 30 km/h a také po zavedení pravidelné linky MHD. Podle původních plánů mělo město již letos budovat novou konečnou stanici v Prštném na Návsi. Nestalo se.

15.6.2017 4
SDÍLEJ:

Křižovatka v Prštném ve Zlíně. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Karásek

„Město má nějakou částku a tu samozřejmě rozděluje dle priorit. My jsme se do tohoto pomyslného balíku bohužel nedostali,“ konstatoval s politováním předseda komise místní části Zlín-Prštné Zdeněk Vachala.

Výstavba nové točny se zatím podle posledních informací z magistrátu odkládá na příští rok.

NEBEZPEČÍ PRO DĚTI

A zdá se, že s ní bude úzce spjat i další požadavek místních na snížení rychlosti a vybudování přechodu pro chodce ke stávající zastávce, kam ale zatím zajíždějí jen školní spoje. Ta stojí u frekventované křižovatky.

„Pro děti je to skutečně velmi nebezpečné místo pro přecházení,“ zdůraznil Vachala.

Kvůli požadavkům se sešli zástupci magistrátu, policie, strážníků a komise místní části počátkem února. Z jednání však vyplynulo, že ze strany dopravního inspektorátu není v současnosti snížení rychlosti dopravním značením na 30 km/h efektivní.

„Vytvoření zóny snížení rychlosti pouze za pomoci dopravního značení se v minulosti ukázalo jako zcela neúčinné z důvodu, že řidiči je často ani nepostřehnou,“ uvádí se v zápisu z jednání.

Z něj dále vyplývá, že problém by částečně, alespoň v nejproblémovějším místě, mohl být vyřešen právě s výstavbou nové točny městské dopravy.

„Při realizaci stavebních úprav spojených se zřízením zastávky MHD dojde k výstavbě ostrůvku a k nakolmení křižovatky. Takže řidič jedoucí směrem od ulice Přímá a odbočující na Mladcovou bude nucen výrazně zpomalit,“ uvádí dokument.

V opačném směru doporučila pracovní skupina umístit montovaný retardér.

„Pokud by se takové řešení časem ukázalo jako nedostačující, bylo by nutné jít cestou výstavby zvýšeného místa pro přecházení,“ stojí v listině.

Zavedení MHD do Prštného tak může vyřešit více problémů najednou. Jednak zklidnit dopravu díky doprovodným opatřením v souvislosti s výstavbou konečné zastávky, ale také pomoci místním.

„Městskou dopravu tady uvítáme. Přece jen docházková vzdálenost od nejbližší zastávky u Alberta není zrovna zanedbatelná. A to především pro starší obyvatele,“ vysvětlil předseda komise místní části Zdeněk Vachala.

NÁVRHY NOVÉ LINKY MHD JIŽ EXISTUJÍ

Dopravní podnik je připraven linku do místní části zavést, pokud tento požadavek vznese město a uhradí i s tím související zvýšené náklady. Varianty vedení linky MHD má Dopravní společnost Zlín-Otrokovice zpracovány. Konkretizovat je však zatím nechce.

„V minulosti DSZO zpracovala v této souvislosti pro potřeby města některé návrhy, ale právě proto, že byly vytvořeny pro potřeby města, nepovažujeme za korektní, abychom je nyní jako DSZO samostatně publikovali. Rozhodnutí o zavedení MHD do Prštného a informování veřejnosti o tomto záměru je skutečně plně v kompetenci zástupců města,“ zdůraznil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Podle vyjádření města se s novou točnou v Prštném stále počítá a v současnosti řeší k tomuto projektu vydání potřebného stavebního povolení.

„Koncová zastávka MHD Prštné je zahrnuta do připravovaných investičních akcí a za předpokladu jejího schválení k realizaci, včetně vyčlenění potřebného finančního krytí k této akci, předpokládáme její vlastní realizaci v příštím roce 2018,“ potvrdil Michal Zlámal, vedoucí odboru koncepce a realizace dopravních staveb zlínského magistrátu.

Autor: Tomáš Hyánek

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Následky nehody obytného vozidla v Bohuslavicích u Zlína
5

Obytný vůz skončil v korytě potoka

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Kapitán ševců Pazdera: Oslavy byly mírné, přestože jsme dostali volno

To mu už nikdo neodpáře. Pod ziskem premiérového Česko-slovenského superpoháru bude navždy uveden coby kapitán zlínských fotbalistů Lukáš Pazdera. Odchovanec ševců do puntíku naplnil důvěru trenéra Bohumila Páníka, jenž jej do role šéfa kabiny pro prestižní duel jmenoval.

Prasklý kmen stromu hasiči svázali a pak postupně pořezali

Část stromu hrozící pádem odstraňovali v sobotu profesionální hasiči v ulici Havlíčkovo nábřeží ve Zlíně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies