Právě o bývalou justiční budovu v centru města, která dnes jen nezadržitelně chátrá, se přitom ještě v roce 2010 strhl lítý boj.

V dražbě ji tehdy získala potravinářská firma Delimax z Hodonína, jejíž nabídka byla o 200 tisíc korun vyšší, než s jakou vyrukovalo do boje město Zlín prostřednictvím své společnosti Teplo Zlín.

Budovu však soukromá společnost nakonec nezískala, protože výsledek dražby korigovalo ministerstvo spravedlnosti. „Vnitřní komise pro transparentní prodej nepotřebného majetku rozhodla, že výběrové řízení bylo ukončeno a nemovitost předána městu Zlín,“ konstatovala na začátku září za ministerstvo spravedlnosti tisková mluvčí Tereza Palečková.

Z radosti starost

Z radosti ze zadarmo nabytého majetku, který byl přitom původně vydražen za zhruba 22 milionů korun, se však velmi záhy stala starost. A jak že to nyní s chátrající budovou vypadá? „Probíhají tam nezbytné záchranné práce,“ přiblížil vedoucí odboru vnitřní správy zlínského magistrátu Jiří Jelínek.

Kromě dlouholeté vybydlenosti objektu byl hlavním problémem zejména propadlý strop, kterým dovnitř zatékalo, což se koneckonců podepsalo na stavu několika místností. „Oprava stála tak do dvou set tisíc. Kromě střechy jsou v tom také náklady na zabezpečení,“ řekl Deníku Petr Pavlica ze stavební firmy Stado, která měla práce na starosti.

Přestože podle něj není osud budovy až tak neřešitelný, vyžádal by si pořádnou investici. „Pokud jsou peníze, tak opravíte cokoli,“ doplnil Pavlica. Výraznější zásahy však zatím nehrozí. Město čeká na výsledky dotazníkové akce k využití zlínského zámku, které chce využít i pro účely budovy bývalého soudu.

„Uvidíme, co z vyhodnocení dotazníků vyplyne. Sami jsme na to zvědavi. Pokud se tam objeví nějaká zajímavá varianta, nevylučuji, že ji třeba nevyužijeme,“ vysvětlil druhý náměstek zlínského primátora Aleš Dufek.

Zároveň naznačil, že je ve hře i případný prodej zchátralé budovy. „Teoreticky to možné je. Zatím se ale žádný zájemce nenašel,“ dodal.

Nejasné vlastnické záležitosti kolem bývalé justiční budovy však zřejmě mnohé zájemce odradily.

Podle některých zákulisních informací by mohla být ve hře i varianta, že by se budova nechala zbourat.

„Město by určitě mělo hledat investora, protože samotné do toho opravdu jít nemůže. Nabízí se asi varianta vypsat veřejnou soutěž na investiční záměr, která by je přitáhla. Zřejmě by to chtělo i mimo- zlínské podnikatelské subjekty,“ míní bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová. Když se objekt pokoušela získat radnice za její vlády, prý se investoři ozvali dokonce sami.

„Tehdy byli tuším tři. Jeden z nich chtěl budově například vrátit původní vzhled i funkci malého pivovárku, který v ní kdysi sídlil. Ale pak to dopadlo, jak to dopadlo,“ vzpomněla.

Ačkoli je nynější stav budovy pro město spíše břemenem, je podle ní úspěch, že je budova opět v rukou města. „Tehdy jsem udělala, co se dalo, jednala jsem i se zástupci ministerstva. A byla jsem z toho způsobu jednání a výsledku hodně zklamaná,” naznačila.

Stanovisko Jana Ladislava Varmuži, který stojí za potravinářskou firmou Delimax, se Deníku nepodařilo bohužel získat.