VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spontánní zpěv a tanec z nás dělá lepší milence, partnery i rodiče

ROZHOVOR/ - Vrátit se k přirozenému, tančit a zpívat bez ostychu, bez pravidel. Zdá se, že to je způsob, jak plně prožívat přítomnost, uvolnit se a být sám sebou. Právě na spontánní tanec a zpěv se zaměřuje lektorka Zuzka Zaharowská ze Zlína.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Zuzka Zaharowská - spontánní tanecFoto: archiv Zaharowské

Proč by lidé měli tančit?

Tanec a zpěv jsou lidem vlastní jako řeč. Je to druh sdělení, sebevyjádření. Tím nejzákladnějším důvodem proč tančit, je, že si prostě zlepšíme náladu. Prodýcháme se, uvolníme, změníme činnost a přerušíme tok stereotypních myšlenek. Tanec by tedy měl být přirozený…

Měli bychom tančit podle svého těla, proto se věnuji spontánnímu tanci. Co jsme prožili, se do našeho těla zapisuje. Tělo nám může posloužit jako mapa našeho života a způsobem pohybu napovědět, kde nás něco starého a zapomenutého tíží. Zároveň nám to tanec pomáhá i řešit. Ženy při protancovávání pánve myslí na svou sexualitu a řeší ji.

Spontánní tanec zlepšuje sexualitu?

Ano, vím i od mužů, že ženy, které chodí tančit, jsou spokojenější, více si uvědomují své ženství a mají lepší milostný život. Momentálně vnímám jako silnou ve skupině otázku sexuality a partnerského štěstí. Poznáváme rytmus a vibrace, stáváme se ženštějšími, silnějšími a rozproudíme energii. Ženy by rády tu energii, která v nich při tanci vzniká, upevňovaly i v partnerském vztahu.

Měli by tančit i muži?

Mám dojem, že by to někteří potřebovali ještě více než ženy. Ti, kteří jsou v napětí a stresu. Je to jeden z nejkrásnějších pohledů vidět muže, který používá svou intuici i tělo. Proč je lepší tančit spontánně?

Vyjadřujeme samy sebe, samy tvoříme, máme vlastní nápady a zároveň se chceme naladit na to, co tělo chce dělat. V hlavě se nám točí jiné myšlenky. V tu chvíli netančíme pro estetiku, ale pro sebe a pohyb samotný.

Může nás tanec a zpěv léčit?

Léčivé může být téměř vše, co v nás vyvolává emoce a pomáhá nám je prožít. V případě zpěvu je výhodou, že pracujeme s dechem a vibracemi. O blahodárných účincích dechových cvičení víme a k tomu se při zpěvu připojují vibrace tónů, které vytváříme. Rozvibrováváme tělo a dochází k uvolnění.

Je zpěv a tanec formou meditace?

Může být. Třeba vyjádření hlasem opět pracuje s naším sebepřijetím. Jak přijímám svůj hlas? Mám odvahu zazpívat sama? Jak se cítím před lidmi, než zazpívám a dokážu to překonat? Nedostatek pozitivního sebepřijetí stojí za řadou onemocnění a problémů v životě.

Máte zkušenost s tím, že by právě zpěv a tanec někoho uzdravily?

Mnohé ženy díky tanci přestala bolet záda. Některé části těla se ulevilo, jiná se začala ozývat. Já jsem v tanci dokázala najít odpovědi na své životní otázky a zpětnou vazbu od žen mívám podobnou. Po lekci to probíráme. Nebo mi později napíší, co se v nich „zlomilo“. Někdo se rozchází s partnerem, někdo si naopak partnera najde. Někdo otěhotní, někdo se zbavuje ostychu.

Čtěte také: Dnešní mládež je „rozežraná". Ničeho si neváží, ani oděvů, říká učitelka

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Jugas

ON-LINE rozhovor s kapitánem zlínských fotbalistů Jakubem Jugasem

Zlínský Sporťáček nabídl padesátku různých sportů

Na jednom místě vyzkoušet co nejvíce sportů. To byl princip Sporťáčku – festivalu sportu pro děti a mládež, který se konal v rámci doprovodného programu Zlín Film Festivalu na zlínském Stadionu mládeže.

Premiéra Tehdy spolu přilákala ve Zlíně stovky lidí

V sobotu 27. května 2017 se ve zlínském Golden Apple Cinema konala premiéra nového filmu o Valašsku s názvem Tehdy spolu. Jeho autorkou je Marta Santovjáková Gerlíková. Filmu předcházel program s autogramiádou.

V Doubravách se zřítilo letadlo, pilot přežil

V Doubravách na Zlínsku se v sobotu několik minut před 14. hodinou zřítil ultralehký kluzák. Jeho pilot pád přežil. Letadlo se zřítilo v prostoru zemědělského družstva, kde zůstalo viset na 4 metry vysoké zídce.

AKTUALIZUJEME

VIDEO: Stovky mažoretek bojovaly o postup v Otrokovicích

Krásné kostýmy, obdivné pohledy či nadšené potlesky a úsměvy. Nejen to obklopuje malé slečny, dívky i dospělé ženy, když si na sebe obléknou kostýmy mažoretek. Málokdo ale tuší, že dělat mažoretku není zase tak jednoduchá záležitost, jak se zdá.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies