VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spontánní zpěv a tanec z nás dělá lepší milence, partnery i rodiče

ROZHOVOR/ - Vrátit se k přirozenému, tančit a zpívat bez ostychu, bez pravidel. Zdá se, že to je způsob, jak plně prožívat přítomnost, uvolnit se a být sám sebou. Právě na spontánní tanec a zpěv se zaměřuje lektorka Zuzka Zaharowská ze Zlína.

16.3.2017
SDÍLEJ:

Zuzka Zaharowská - spontánní tanecFoto: archiv Zaharowské

Proč by lidé měli tančit?

Tanec a zpěv jsou lidem vlastní jako řeč. Je to druh sdělení, sebevyjádření. Tím nejzákladnějším důvodem proč tančit, je, že si prostě zlepšíme náladu. Prodýcháme se, uvolníme, změníme činnost a přerušíme tok stereotypních myšlenek. Tanec by tedy měl být přirozený…

Měli bychom tančit podle svého těla, proto se věnuji spontánnímu tanci. Co jsme prožili, se do našeho těla zapisuje. Tělo nám může posloužit jako mapa našeho života a způsobem pohybu napovědět, kde nás něco starého a zapomenutého tíží. Zároveň nám to tanec pomáhá i řešit. Ženy při protancovávání pánve myslí na svou sexualitu a řeší ji.

Spontánní tanec zlepšuje sexualitu?

Ano, vím i od mužů, že ženy, které chodí tančit, jsou spokojenější, více si uvědomují své ženství a mají lepší milostný život. Momentálně vnímám jako silnou ve skupině otázku sexuality a partnerského štěstí. Poznáváme rytmus a vibrace, stáváme se ženštějšími, silnějšími a rozproudíme energii. Ženy by rády tu energii, která v nich při tanci vzniká, upevňovaly i v partnerském vztahu.

Měli by tančit i muži?

Mám dojem, že by to někteří potřebovali ještě více než ženy. Ti, kteří jsou v napětí a stresu. Je to jeden z nejkrásnějších pohledů vidět muže, který používá svou intuici i tělo. Proč je lepší tančit spontánně?

Vyjadřujeme samy sebe, samy tvoříme, máme vlastní nápady a zároveň se chceme naladit na to, co tělo chce dělat. V hlavě se nám točí jiné myšlenky. V tu chvíli netančíme pro estetiku, ale pro sebe a pohyb samotný.

Může nás tanec a zpěv léčit?

Léčivé může být téměř vše, co v nás vyvolává emoce a pomáhá nám je prožít. V případě zpěvu je výhodou, že pracujeme s dechem a vibracemi. O blahodárných účincích dechových cvičení víme a k tomu se při zpěvu připojují vibrace tónů, které vytváříme. Rozvibrováváme tělo a dochází k uvolnění.

Je zpěv a tanec formou meditace?

Může být. Třeba vyjádření hlasem opět pracuje s naším sebepřijetím. Jak přijímám svůj hlas? Mám odvahu zazpívat sama? Jak se cítím před lidmi, než zazpívám a dokážu to překonat? Nedostatek pozitivního sebepřijetí stojí za řadou onemocnění a problémů v životě.

Máte zkušenost s tím, že by právě zpěv a tanec někoho uzdravily?

Mnohé ženy díky tanci přestala bolet záda. Některé části těla se ulevilo, jiná se začala ozývat. Já jsem v tanci dokázala najít odpovědi na své životní otázky a zpětnou vazbu od žen mívám podobnou. Po lekci to probíráme. Nebo mi později napíší, co se v nich „zlomilo“. Někdo se rozchází s partnerem, někdo si naopak partnera najde. Někdo otěhotní, někdo se zbavuje ostychu.

Čtěte také: Dnešní mládež je „rozežraná". Ničeho si neváží, ani oděvů, říká učitelka

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

16.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáš Pazdera (vpravo ve žlutém)

Obránce Pazdera potvrdil budoucnost v ostravském Baníku

Divoké prase - ilustrační foto.

Potvrzeno. Nakažená byla i tři prasata na Klečůvce

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Ředitel Regner: Barumka na kvalitě neztratí ani zkrácením závodu

O téměř deset kilometrů kratší bude kvůli omezení v souvislosti s africkým morem prasat na Zlínsku 47. ročník populární Barum Czech Rally Zlín, která se v našem regionu pojede poslední srpnový víkend.

V Otrokovicích si lidé nevyvětrají. Kafilérie zapáchá více než obvykle

Přestože není zápach v Otrokovicích ničím neobvyklým, někteří obyvatelé města si na výpary z okolních podniků stále nezvykli. V posledních dnech smrdí podle nich kafilerie. A dost. Nepříjemný odér má na svědomí jak teplé počasí, tak porucha zařízení na zpracování surovin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení