VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koalice x opozice: Starostové zpochybňují volbu hejtmana

Zlín - Krajská opozice už vystartovala proti „červené koalici". Starostové a TOP 09 upozorňují na skutečnost, že ustavující zastupitelstvo, na němž byl zvolen hejtman Stanislav Mišák, proběhlo v rozporu s jednacím řádem, a je tedy neplatné.

17.12.2012 47
SDÍLEJ:

Krajské volby 2012. Štáb ČSSD Stanislav MišákFoto: DENÍK/Jan Karásek

„Podle jednacího řádu je volba hejtmana tajná. Stanislav Mišák byl ale zvolen ve veřejné volbě. Podáme proto žádost na ministerstvo vnitra, aby tyto pochybnosti prověřilo. Je možné, že máme hejtmana, který není regulérně zvolený," upozornil lídr Starostů Petr Gazdík.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák však říká, že jsou obvinění lichá.

„Zastupitel Pavel Motyčka podal návrh, aby byla volba hejtmana veřejná, což zřejmě mělo vést k tomu, aby někteří nechtěli hlasovat. Tento požadavek podpořil také Petr Gazdík. Ještě před hlasováním opustila jednání část zastupitelů, ale na zasedání zůstalo přítomno 25 členů, což byl dostatečný počet k tomu, aby se zastupitelstvo mohlo usnášet," reagoval na útok opozičních Starostů Mišák.

Starostové však přesto hodlají podat v těchto dnech stížnost na ministerstvo vnitra, které správu krajů dozoruje.

I když úřad nemá dokument od Starostů dosud v ruce, vše je, zdá se, v pořádku.

„Pokud byly splněny zákonem vyžadované skutečnosti, že zasedání zastupitelstva kraje bylo veřejné, zastupitelstvo bylo usnášeníschopné a pro návrh se vyslovila nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva, tak samotné porušení jednacího řádu zastupitelstva kraje nemá vliv na platnost daného usnesení," informoval Břetislav Oliva z ministerstva vnitra.

Výčet protizákonných kroků ze strany Starostů však pokračuje. Například zákon o krajích podle nich vyžaduje ověření zápisu dvěma zvolenými ověřovateli. V tomto případě jej ale údajně ověřoval pouze jeden zastupitel. „Požádal jsem o zaslání zápisu z ustavujícího zasedání Zlínského kraje a v odpovědi mi přišlo, že mi nebude zaslán, jen do něj mohu nahlédnout na krajském úřadě,"stěžoval si na postup kraje starosta Želechovic Michal Špendlík.

O to samé se prvně pokoušel i Petr Gazdík. Ten také s dokumentem neuspěl, a to díky údajnému rozkazu samotného hejtmana zápis nevydávat.

Například krajský zastupitel za KDU-ČSL, straňanský starosta Ondřej Benešík, nechce zápis vůbec podepsat, protože je podle něj věcně nesprávný.

I toto obvinění však hejtman Stanislav Mišák vyvrací. Říká, že jednání ustavujícího zastupitelstva bylo vedeno řádně a v souladu se zákonem o krajích. „Zápis z jednání zastupitelstva byl podle §43 Zákona o krajích řádně k nahlédnutí," míní hejtman.

Starostové a TOP 09 s výtkami proti koalici pokračují. Stěžují si dále na to, že od ustavujícího zastupitelstva nedostali žádné zprávy o činnosti krajské rady. „Jak se tedy máme rozhodovat při jednáních zastupitelstva, když nemáme dostatek informací? Apelujeme na radu, aby nám informace o své činnosti zasílala včas," vzkázala Ivana Majíčková, zastupitelka a starostka Kunovic.

Zítřejší zasedání zastupitelstva navštíví i zástupci občanského sdružení Repelent 21. Ti chtějí do zasedání prosadit bod o hlasování o nedůvěře vládě Zlínského kraje.

Na zasedání středečního zastupitelstva si chystá výstup i Petr Gazdík. Konkrétní být ale nechtěl.

JAKUB SCHMID

Autor: Redakce

17.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 47
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fastav Zlín. Jakub Jugas.

Měsíc pravdy. Přepíšou fotbalisté Zlína dějiny?

Muzikál Noc na Karlštejně v Městském divadle ve Zlíně.
33

FOTO: Noc na Karlštejně míří na scénu

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

/ROZHOVOR/ Letošní XXIV. ročník festivalu Febiofest zakončí svoji pouť 28. dubna v 19.30 ve zlínském kině Golden Apple Cinema projekcí amerického snímku Ženy 20. století. Večera se zúčastní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, večerem bude provázet Jolana Voldánová. Ta v rozhovoru pro Deník přiznala, že má k filmu blízko a řadí se i k velkým filmovým fanynkám. „Ano, tisíckrát ano," usmála se Jolana Voldánová.

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

Nejvěrnější jsou obci v Nedašově

Nedašov patří k obcím s nejvyšší nezaměstnaností na Zlínsku. Leží na hranicích se Slovenskem a žije v něm bezmála 1400 obyvatel. Skoro 70 % z nich jsou přitom rodáci. „Jsme patrioti," říká starostka Alena Nováková.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies