Rudolf Šiřina dosud využíval služeb domova ve Fryštáku. Teď mu hrozí vystěhování

„Byli jsme se ženou přijati do ústavu s určitým typem sociální péče. Platili jsme domovu jako všichni za nájem, ale elektřinu a ostatní služby jsme si hradili jen za sebe,“ popisuje důchodce svůj příběh. Když se v roce 2006 změnil zákon zřizovatel zařízení, kterým je Zlínský kraj, převedl penzion na domov s chráněným bydlením. Tady už jsou jeho obyvatelé povinni platit za veškeré služby.

„Zákon nabyl účinnosti od roku 2007. Už předchozí typ zařízení byl určen lidem sice soběstačným, kteří ale potřebují alespoň určitou pomoc jiné osoby. Proto je nyní v zálohách za užívání služby nově zahrnuto vše včetně například praní či nutných oprav,“ vysvětlila ředitelka domova Marta Ševčíková.

Na to, aby se pan Šiřina rozhodl, zda-li bude s manželkou nadále využívat tohoto typu sociální služby mělo podle ní tři roky. „Až do loňského prosince mohl podepsat smlouvu s novými podmínkami. Z našich asi sedmdesáti obyvatel tak v daném termínu neučinili tři lidé včetně pana Šiřiny s manželkou,“ poznamenala ředitelka domova. Ti tak podle ní žijí od letošního ledna ve fryštáckém domově neoprávněně.

Důchodce se se svým problémem obrátil také na vedení Zlínského kraje. „Ano, s tímto případem jsem velmi dobře obeznámena. Pan Šiřina bohužel za celé tři roky nerespektoval nový zákon, stejně jako to v celé republice byly nucen udělat tisíce lidí, a nepodepsal novou smlouvu. Je mi líto, ale za těchto podmínek nemůže danou sociální službu zaměřenou na bydlení cílené skupiny lidí využívat,“ sdělila krajská radní pro sociální věci Taťána Nersesjan. Krajský úřad podle jejích slov s penzistou opakovaně komunikoval a vše mu vysvětloval.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Ten se však ani přes to nechtěl s danou situací smířit. „Obrátil jsme se na ministerstvo práce a sociálních věcí, které mi potvrdilo pochybení ze strany zřizovatele domova, tedy Zlínského kraje,“ uvedl důchodce. To však radní Nersesjan důrazně odmítá. „Postupovali jsme čistě v souladu se zákonem,“ uvedla.

To, zda-li se bude muset pár důchodců vystěhovat, teď tedy závisí na rozhodnutí soudu. „Dali jsme Šiřinovým čas ještě do března, aby se s novými podmínkami srovnali. Jelikož tak neučinili, a bydlí u nás nadále beze smlouvy, požádali jsme o jejich soudní vystěhování,“ dodala Ševčíková.