VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statestrong Bojkovice: bude veřejná diskuze

Zlínský kraj - Odpůrci provozu chemické továrny volají po lepší informovanosti. Starosta na setkání požaduje přítomnost představitelů firmy.

7.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Obyvatelé Bojkovic, kteří usilují o důslednější zabezpečení a částečné přestěhování místní továrny Statestrong, žádají starostu města, aby veřejnost informoval o závěrech hodnotící zprávy ostravských specialistů. Ti se před časem zabývali posouzením rizik vyplývajících z přítomnosti Statestrongu ve městě. V podniku na kosmetické výrobky se totiž pracuje s výbušnými látkami. Ty podle kritiků mohou v případě havárie znamenat pro Bojkovice katastrofu nedozírných následků.

Jen drobné nedostatky

Bojkovická továrna má údajně některé drobné bezpečnostní nedostatky. Toto tvrzení se objevilo v odborném vyjádření profesora Pavla Danihelky z Vysoké školy báňské v Ostravě. O posouzení bezpečnosti Statestrongu požádali zástupci Městského úřadu Bojkovice v souvislosti s opakovanou kritikou, kterou jim adresuje skupina stěžovatelů.

„Podle mých informací si posudek vyžádal i krajský úřad ve Zlíně. Viděl jsem průvodní dopis od pana Danihelky, ve kterém se zmiňuje o tom, že situace není kritická, nicméně nevylučuje, že může být velmi vážná,“ poznamenal člen petičního výboru, který sdružuje odpůrce bojkovické firmy, Jaroslav Stehlíček.

Zástupci petičního výboru před nedávnem předali starostovi města Františku Slavíčkovi písemnou žádost, ve které požadují seznámení obyvatel se závěry Pavla Danihelky.

„Vyhovíme jim. Zhruba v polovině září svoláme veřejnou schůzku, které by se mimo jiné měli zúčastnit i představitelé kraje a zástupci Statestrongu. Byl bych rád, kdyby se už situace kolem bojkovické továrny uklidnila,“ přiznal starosta Slavíček.

Odpůrci už zaznamenali první úspěch

Odpůrci chemičky už částečného naplnění svých požadavků dosáhli. „Usilovali jsme o omezení pohybu cisteren, které do Statestrongu přivážejí výbušné látky. Cisterny, pokud jejich řidiči musejí čekat na vjezd do areálu podniku, stojí v zónách mimo hustě obydlené zóny,“ podotkl Stehlíček.

Zástupci Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se snaží obavy kritiků Statestrongu mírnit. „Odborníci každoročně provádí ve Stratestrongu kontroly bezpečnosti provozu a dodržování příslušných norem. Žádné závady ale doposud kontroloři nezjistili. Firma v Bojkovicích působí od roku 1999 a její provozy jsou prakticky nové. Provoz je velmi dobře zabezpečený,“ sdělil na adresu bojkovického podniku mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Představitelé Statestrongu se obrnili mlčením a dění kolem svého podniku opakovaně odmítli komentovat.

Autor: Oleg Kapinus

7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení