Vedení Zlína ztrácí dva členy. Podle opozice je to důkaz o naprostém selhání celé koalice

Prý z osobních důvodů. Avšak jejich rezignaci napomohly také odlišné názory v Radě města Zlína.

Zatímco Pavel Jungmann opustil veřejný politický život definitivně už v úterý, Eva Štauderová skončí ve funkci 3. listopadu a poté bude působit alespoň jako řadová členka zastupitelstva.

„Jde o naše osobní rozhodnutí, které na složení a další spolupráci koaličních stran nic nemění,“ prohlásil Pavel Jungmann.

Eva Štauderová pak naznačila důvody rezignace.

„Nesouhlasíme s některými rozhodnutími, která rada odhlasovala, neshodujeme se také s postoji a vizemi některých jejích členů,“ oznámila za oba odcházející členy rady první náměstkyně primátora Eva Štauderová.

Konkrétnější však být odmítla, neboť chtějí, aby koalice dál fungovala.

„Obecně se to týkalo našich oblastí. Ať už územního plánu, či dopravy. Hranice kompromisů má určitou míru. Není to rozhodnutí, které bych učinila ze dne na den,“ dodala Štauderová.

Zároveň připustila, že si práci na radnici představovala přece jen jinak.

„Šla jsem do toho s většími ideály, což je v pořádku, ale proč z nich slevovat? Myslím si, že je to víc o práci než o politice,“ konstatovala.

Složení koalice, kterou tvoří TOP 09­STAN, hnutí M.O.R., KDU-ČSL a ZHN, by však mělo být i po jejich rezignaci zachováno. Dvě uvolněná místa v Radě města Zlína a jedno v zastupitelstvu zaujmou opět členové hnutí M.O.R.

V tuto chvíli je dle radního Bedřicha Landsfelda (M.O.R.) předčasné hovořit o nástupcích. Varianty už prý ale jsou.

„Krajní termín pro jmenování nových členů rady je třetí listopad. Já osobně si myslím, že bychom jejich jména mohli znát do dvou týdnů,“ naznačil Landsfeld s tím, že i když se rezignující kolegy pokoušeli přemluvit, jejich rozhodnutí respektují.

Obdobně jsou na tom zástupci dalších koaličních partnerů. „Jejich důvody chápeme a děkujeme jim za vše, co v uplynulých měsících pro město Zlín vykonali,“ zareagoval primátor Miroslav Adámek (TOP 09STAN).

To, že role koalice nekončí, potvrdila také odcházející Eva Štauderová.

„Nespojujte to s tím, že když odcházím, tak to všechno spadne. Jsem jen jeden článek řetězu,“ podotkla s tím, že má M.O.R. ve svých řadách kvalitní odborníky, kteří navážou na její práci.

Někteří zástupci opozice si však nebrali servítky.

„Pro mě je to jednoznačný důkaz toho, že tato koalice nefunguje,“ zareagoval krátce Boris Popesko (ČSSD).

Zastupitel za ODS Zdeněk Blažek bere vývoj na radnici rovnou jako naprosté selhání.

„Neuplynul ani rok a prokázalo se, že strany, které fungují na bázi zájmového sdružení, nejsou schopny vést město. Pro voliče to musí být obrovské zklamání, vždyť hlásaly změnu, a až na architektonické soutěže prakticky jen dělaly věci, které byly připraveny dopředu,“ poznamenal.

Také bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová měla Deníku co říct.

„Myslím, že zjistili, že je sice snadné kritizovat, avšak ta práce je natolik tvrdá, že je zapotřebí především kompromisů. Asi vše nešlo podle jejich představ. Je zřejmé, že utíkají od rozdělané práce,“ míní.

Pavel Jungmann se zasadil o realizaci architektonických soutěží, které mají vést k modernizaci středu města. Eva Štauderová se pak spolupodílela na přípravě nového územního plánu, tvorbě dopravní koncepce či na realizaci již zmíněných architektonických soutěží.

I když má role Štauderové skončit ke 3. listopadu, rozhodně se nezříká odpovědnosti za nový územní plán.

„V žádném případě to není odchod s nějakým bouchnutím dveřmi. Jeho schvalování by se mělo odehrát na zastupitelstvu patnáctého prosince a já bych chtěla být u toho. Přece jen je to z velké části výsledek mé práce,“ odhalila.

Navíc je prý připravena svého nástupce zaučit.

„Myslím si, že komfort, který ten dotyčný získá, je značný. Protože když jsme přišli na radnici, nám úřad nikdo nepředal a čekaly na nás jen šanony,“ uzavřela Štauderová.