V architektonické soutěži Zlínského kraje zvítězil například Augustiniánský dům v Luhačovicích nebo větrný mlýn v Jalubí na Vsetínsku

Do soutěže, kterou již po osmé vyhlásila organizace Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR, Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků se přihlásilo celkem padesát pět objektů.

Hlavní ocenění, kterým byla Cena hejtmana ZK, získal přestupní terminál veřejné dopravy v Otrokovicích. Navrhl ho architekt Ladislav Alster. Pro jeho kolegyni Marcelu Sedlářovou, která se na projektu podílela, je největší odměnou spokojenost občanů. „Děkujeme za možnost podílet se na oceněné stavbě, ke které jsme mohli přispět svou činností. Je pro nás odměnou zejména spokojenost občanů, kteří tento terminál využívají,“ řekla. Realizace celého projektu začala v březnu loňského roku a s finančními náklady šedesát osm milionů skončila v prosinci.

O měsíc dříve dostala obec Seninka na Vsetínsku novou rozhlednu za osm milionů. Ta získala čestné uznání v kategorii realizace rozvojových projektů měst a obcí. „Za čestné uznání jsme rádi, ale chtěli jsme to vyhrát. Kdo by nechtěl?“ zažertovala starostka obce Marie Řezníčková.

Seninka však není jedinou obcí, kde se mohou radovat z nově postavené věci. Rovněž i Jalubí na Uherskohradišťsku má od loňského roku svůj skvost. Tím je větrný mlýn, který se začal stavět už v červenci 2007 a v soutěži Stavba roku získal čestné uznání ve stejné kategorii jako rozhledna v Senince.

„Bylo to příjemné zjistit, že vyhráváme, a také velké zadostiučinění. Stálo nás to hodně nezištné a trpělivé práce,“ pochvaloval si starosta Jalubí Karel Malovaný.

Na ocenění si nemůže stěžovat ani pivovar, restaurace a penzion Černý orel v Kroměříži, který obdržel čestné uznání v kategorii stavby občanské vybavenosti. Podle Borise Zubíka ze společnosti Davaz, která stavbu investovala, bylo umístění velice nečekané. „Rádi bychom poděkovali všem stranám, které se na tom podílely. Devastovanou památku jsme mohli pozvednout, zkulturnit, a opepřit tak turistický ruch,“ poznamenal.

Souhlasí s ním i provozní penzionu Michal Farkaš. „Je to super. Celá budova je zajímavá a má v sobě kousek historie. Stavba roku je pro nás skvělá možnost se zviditelnit a přitáhnout nové zákazníky,“ zaradoval se Farkoš.

Ve stejné kategorii získal hlavní cenu i hotel Augustiniánský dům v Luhačovicích. Velice náročná stavba, která spolkla sto deset milionů, musela být kvůli komplikacím třikrát odsunutá. „Je to pro nás veliký úspěch a obrovské zadostiučinění. Dům byl předtím úplně zapomenutý a v dezolátním stavu. Celý projekt byl hodně technicky náročný, navíc jsme museli splnit požadavky památkářů,“ vyjmenoval některé peripetie při realizaci ředitel hotelu Roman Taťák.

V soutěži Stavba roku Zlínského kraje se však neumístili jenom tito. Do soutěže jich bylo přihlášených padesát pět a s oceněním jich odcházelo více než dvacet. Ti získali cenu nebo čestné uznání v kategorii stavby občanské vybavenosti, domy pro bydlení, rodinné domy a průmyslové a zemědělské stavby.

Dalšími byly dopravní, inženýrské a ekologické stavby a realizace rozvojových projektů měst a obcí. Zvláštní kategorií se staly stavby realizované mimo kraj, Cena novinářů a hlavní Cena hejtmana Zlínského kraje.

Svou volbu ohodnotit přestupní terminál v Otrokovicích odůvodnil hejtman Stanislav Mišák tím, že je ojedinělá. „V jednom místě se vzájemně potkávají autobusy a trolejbusy MHD spolu s vlakovou, linkovou a automobilovou dopravou. Otrokovický přestupní terminál je přínosem nejen pro město, ale stává se také moderní vstupní branou pro celý Zlínský kraj,“ uzavřel hejtman Stanislav Mišák.

Veronika Vágnerová