VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítra neordinuje asi 90 procent praktiků

ZLÍNSKÝ KRAJ - Asi devadesát procent praktických lékařů ve Zlínském kraji zítra vůbec neotevře ordinace. Důvodem je, že lékaři požadují po ministerstvu zdravotnictví navýšení paušálních plateb za pacienta.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: archiv

Budou protestovat proti pro ně nízkým platbám za pacienta

„Dostáváme šestatřicet korun za měsíc. Provoz ordinací je ale v této výši nerentabilní. Náklady činí minimálně pětapadesát korun,“ informoval předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas. Protest vyvolalo oznámení zdravotních pojišťoven o výši odměn na příští rok. „Na jaře slíbily skokové navýšení. Teď ale zveřejnili částku osmatřicet korun. Protestujeme proti této ceně a také proti limitovanému počtu odborných vyšetření,“ vysvětlil.

Lékaři chtějí aktem vyvolat další jednání. „Pojišťovny i ministerstvo naše nároky uznávají. Zatím jsme se nebyli schopni dohodnout, ještě ale očekávám jejich nabídku,“ prozradil Nečas. V kraji je celkem 265 praktiků pro dospělé a 124 pro děti a dorost. Je to letos už třetí protest. „První byl na jaře pouze ve Zlínském kraji. K dalšímu se přidaly další dva, teď je celorepublikový. V kraji očekávám zhruba devadesátiprocentní účast,“ doplnil.
To potvrzují oslovení lékaři. „Připojím se ke stávce. Nesouhlasím s výší plateb,“ sdělila například praktická lékařka pro dospělé Miloslava Bakalová ze Zlína.

Zvýšené platby by se týkaly hlavně Všeobecné zdravotní pojiťovny. Ta pokrývá asi pětašedesát procent všech úhrad. „Jsme připraveni ke kompromisu. Pětapadesát korun by nás ale zruinovalo. Jde o navýšení asi o osmačtyřicet procent. Náš návrh činí deset procent a je historicky nejvyšší,“ řekl ředitel VZP Pavel Horák. Ministerstvo zdravotnictví zasáhne, až pokud se lékaři s pojišťovnami nedomluví. „Máme ale signály, že na obou stranách je k dohodě vůle,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Lékaři v kraji však zahálet nebudou. „Dopoledne se setkají v Interhotelu Moskva. Zde bude přednáška o depresích a úzkostných stavech a o právní problematice zdravotnictví,“ popsal. Lidé o zdravotní péči nepřijdou. „Akutní případy ošetří stanice Lékařské služby první pomoci ve Zlínském kraji. Na dveřích lékaři uvedou nejbližší místo,“ doplnil Nečas.

Kde se nechat ošetřit?


V době od 8 do 13 hodin ošetří
akutní případy stávkujících
praktických lékařů stanice lékařské
služby první pomoci na
těchto místech:
dospělé i děti:

Krajská nemocnice T. Bati
tel.: 577 553 260, 577 552 870
Poliklinika Valašské Klobouky
tel.: 577 321 055
Kroměřížská nemocnice
tel. 573 322 111
Vsetínská nemocnice
tel.: 571 490 111
Poliklinika Rožnov pod Radhoštěm,
tel.: 571 660 111
MUDr. Vojkůvka Aleš jen dospělé,
tel.: 571 660 247
Poliklinika Uherské Hradiště -
MUDr. Skála Otakar jen dospělé
tel.: 572 540 866
MUDr. Honová Dagmar jen děti
Husova ul. 583, tel.: 572 553
555, Penzion (pod poliklinikou)
v Uherském Brodě - MUDr.
Kouša Roman jen dospělé
tel.: 572 637 755
MUDr. Matušková Iva jen děti
Nivnice, Sadová 1030,
tel.: 572 693 221 ( 10-16 hod.)
Poliklinika Valašské Meziřičí -
MUDr. Neuwirtová jen dospělé
tel.: 571 758 729 ( 8-10 hod.)
MUDr. Líčeník , tel.: 571 758 726
(10-13 hod.)

Zdroj: Lubomír Nečas

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ondřej Benešík. Ilustrační foto.

Lidovci chtějí první dvě místa na kandidátce. „Bude to boj"

Ilustrační foto

Zvrat v kauze finančních úřednic: Vrchní soud vrátil případ zpět do Zlína

Balená, nebo kohoutková? Poznáte to? A umíte s ní vůbec šetřit?

Upozornit na skutečnost, že nedostatek vody je problém, který se týká i nás a který bychom neměli přehlížet, se pokusili zlínští vysokoškoláci při Světovém dni vody. Téma se pro mnohé z nich stalo zadáním semestrálních a dalších prací. Analyzují problematiku nedostatku vody nebo dokonce navrhují, jak situaci řešit. Výsledky prací budou k vidění na výstavě Voda pro všechny v rámci Zlin Design Week 2017 21.28. dubna. 

Chcete přídavky? Musíte nahlásit i vrácené inkaso

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem – Sociální dávky a minimální mzda. Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení sociálních dávek pro rodiny – přídavků na děti. Nárok na ně budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny aktivně podporoval i zvyšováním daňových slev na druhé, třetí a další dítě.

Padesáté třetí kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Požár rodinného domu ve Zlíně stál zranění majitele domu

Zlín - Hned dvě jednotky hasičů musely likvidovat ve středu v poledne požár rodinného domu ve Zlíně. I když se jim podařilo oheň lokalizovat do několika málo minut, přesto museli na místě zasahovat i zdravotní záchranáři

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies