VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítra neordinuje asi 90 procent praktiků

ZLÍNSKÝ KRAJ - Asi devadesát procent praktických lékařů ve Zlínském kraji zítra vůbec neotevře ordinace. Důvodem je, že lékaři požadují po ministerstvu zdravotnictví navýšení paušálních plateb za pacienta.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: archiv

Budou protestovat proti pro ně nízkým platbám za pacienta

„Dostáváme šestatřicet korun za měsíc. Provoz ordinací je ale v této výši nerentabilní. Náklady činí minimálně pětapadesát korun,“ informoval předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas. Protest vyvolalo oznámení zdravotních pojišťoven o výši odměn na příští rok. „Na jaře slíbily skokové navýšení. Teď ale zveřejnili částku osmatřicet korun. Protestujeme proti této ceně a také proti limitovanému počtu odborných vyšetření,“ vysvětlil.

Lékaři chtějí aktem vyvolat další jednání. „Pojišťovny i ministerstvo naše nároky uznávají. Zatím jsme se nebyli schopni dohodnout, ještě ale očekávám jejich nabídku,“ prozradil Nečas. V kraji je celkem 265 praktiků pro dospělé a 124 pro děti a dorost. Je to letos už třetí protest. „První byl na jaře pouze ve Zlínském kraji. K dalšímu se přidaly další dva, teď je celorepublikový. V kraji očekávám zhruba devadesátiprocentní účast,“ doplnil.
To potvrzují oslovení lékaři. „Připojím se ke stávce. Nesouhlasím s výší plateb,“ sdělila například praktická lékařka pro dospělé Miloslava Bakalová ze Zlína.

Zvýšené platby by se týkaly hlavně Všeobecné zdravotní pojiťovny. Ta pokrývá asi pětašedesát procent všech úhrad. „Jsme připraveni ke kompromisu. Pětapadesát korun by nás ale zruinovalo. Jde o navýšení asi o osmačtyřicet procent. Náš návrh činí deset procent a je historicky nejvyšší,“ řekl ředitel VZP Pavel Horák. Ministerstvo zdravotnictví zasáhne, až pokud se lékaři s pojišťovnami nedomluví. „Máme ale signály, že na obou stranách je k dohodě vůle,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Lékaři v kraji však zahálet nebudou. „Dopoledne se setkají v Interhotelu Moskva. Zde bude přednáška o depresích a úzkostných stavech a o právní problematice zdravotnictví,“ popsal. Lidé o zdravotní péči nepřijdou. „Akutní případy ošetří stanice Lékařské služby první pomoci ve Zlínském kraji. Na dveřích lékaři uvedou nejbližší místo,“ doplnil Nečas.

Kde se nechat ošetřit?


V době od 8 do 13 hodin ošetří
akutní případy stávkujících
praktických lékařů stanice lékařské
služby první pomoci na
těchto místech:
dospělé i děti:

Krajská nemocnice T. Bati
tel.: 577 553 260, 577 552 870
Poliklinika Valašské Klobouky
tel.: 577 321 055
Kroměřížská nemocnice
tel. 573 322 111
Vsetínská nemocnice
tel.: 571 490 111
Poliklinika Rožnov pod Radhoštěm,
tel.: 571 660 111
MUDr. Vojkůvka Aleš jen dospělé,
tel.: 571 660 247
Poliklinika Uherské Hradiště -
MUDr. Skála Otakar jen dospělé
tel.: 572 540 866
MUDr. Honová Dagmar jen děti
Husova ul. 583, tel.: 572 553
555, Penzion (pod poliklinikou)
v Uherském Brodě - MUDr.
Kouša Roman jen dospělé
tel.: 572 637 755
MUDr. Matušková Iva jen děti
Nivnice, Sadová 1030,
tel.: 572 693 221 ( 10-16 hod.)
Poliklinika Valašské Meziřičí -
MUDr. Neuwirtová jen dospělé
tel.: 571 758 729 ( 8-10 hod.)
MUDr. Líčeník , tel.: 571 758 726
(10-13 hod.)

Zdroj: Lubomír Nečas

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Superligoví florbalisté Otrokovic (v bílém) v sobotu v rámci 19. kola porazili rivala Bohemians Praha 8:4.

Florbaloví Panteři ulovili dvě opory z Vítkovic, Ťopek pokračuje

Ilustrační foto
35

Fastav Zlín zahájí předprodej a výměnu permanentek už v pondělí

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Roky chodili v Hostišové ke sv. Jozéfkovi. Tam ale stála socha Panny Marie

Sejdeme se na horním konci „U Jozéfka". Kde to ale je? Nad tím roky tápali nezasvěcení do místních poměrů v Hostišové. V lokalitě nazvané podle patrona rodin, šťastné hodinky smrti, tesařů, stolařů a řezbářů – svatého Josefa – jej totiž řadu let nahrazovala socha Panny Marie. Svatý Josef s Ježíškem na ruce se na své původní místo vrátil teprve před dvěma dny.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies