VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka: někteří nechtějí komplikovat život rodičům

ZLÍNSKO - Desetitisíce školáků dnes ve Zlínském neusedne do lavic. Důvod? Asi pět tisíc zaměstnanců převážně středních i základních škol se zapojilo do stávky. U mateřinek a dalších školských zařízení už omezení není tak veliké, přesto mnoho z nich se stavkujícími sympatizuje. Celkem se ve Zlínském kraji podílí na vzdělávání přes šest set institucí.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: archiv Deníku

Konkrétně na Zlínsku stávkuje 1326zaměstnanců zdevětačtyřiceti školských zařízení. „Znich čtyřiačtyřicet bude zcela zavřených a pět pojede na částečný provoz,“ sdělil předseda školských odborů za Zlínský kraj Pavel Štěpán.

Uzavřená zůstane například Střední průmyslová škola vOtrokovicích. „Nebudeme učit, ke stávce se připojilo osmdesát procent učitelů. Nezajistili bychom totiž bezpečnost a kvalitní výuku. Zaměstanci tak dostali neplacené volno,“ reagovala ředitelka Marie Homolková. Do stávky se přihlásili proto, že do školství plyne stále méně peněz.

„Musíme si na nákup pomůcek vydělávat jinou činností, třeba pořádat různé kurzy, abychom pořídili dataprojektory, interaktivní tabule a jiné didaktické pomůcky,“ vysvětlila. Podle jejího názoru však ale bude mít celá akce jen malý dopad, pokud učitelé nevystoupí veřejně na shromáždění nebo demonstraci. „Informace zodborů jsou totiž nedostatečné a neúplné, někteří nepedagogičtí pracovníci se ostávce ani nedozvěděli,“ postěžovalasi.

Ředitel: Sprůběhem kampaně jsem nespokojený

Také 8.základní škola ve Zlíně– Malenovicích informovali ouzavření na internetových stránkách, na dveřích a na prvním stupni ipísemnou formou. „Ikdyž se všichni pracující nepřipojili, tak stávku podporují,“ potvrdil ředitel Pavel Nedbal. Rovněž on je sprůběhem kampaně nespokojený. „Informace školských odborů jsou bohužel neúplné a nedostatečné pro veřejnost, rodiče iškolské pracovníky. Mediální kampaň kcelé problematice měla být lepší, razantnější a srozumitelnější,“ naznačil.

Částečný provoz kvůli stávce pak zavedli na zlínském Gymnáziu. „Většina našich učitelů se přihlásila kvýzvě. Protože ale někteří nestávkují, musela jsem zabezpečit chod školy,“ uvedla ředitelka Alena Štachová. Žáci prvního až čtvrtého ročníku čtyřletého a pátého až osmého osmiletého studia tak mají volno, nižší třídy osmiletého gymnázia se budou učit vnáhradním rozvrhu.

„Je to ikvůli věku dětí, aby rodičům nevznikaly problémy. Vrozvrhu, který zajistí nestávkující pedagogové, figuruje například výtvarná výchova, chemické pokusy, informatika,“ objasnila ředitelka stím, že tito zaměstnanci mají den normálně placený.

Ajaké jsou vlastně požadavky odborářů?

„Reagujeme na snížení prostředků na učební pomůcky, školní potřeby a další vzdělávání pracovníků opětadvacet procent,“ prozradil Štěpán stím, že inavýšení reálných příjmů ojeden a půl procenta neodpovídá současné zhruba pětiprocentní inflaci. „Nechceme více finančně zatěžovat rodiče, kteří by jinak všechno museli hradit,“řekl.

Naopak vprovozu zůstane základní a mateřská škola ve Slopném na Zlínsku. „Zaměstnanci se na postupu nedohodli, takže se ke stávce nepřipojíme. Navíc provozujeme imateřskou školku a nechtěli jsme komplikovat situaci rodičům,“ vysvětlil ředitel Josef Ovesný.

Blíží se zkoušky, konzultace budou

Stejný postup zvolila iObchodní akademie a VOŠ ekonomická ve Zlíně. „Zítra jsou konzultační hodiny kombinované formy bakalářského studia. Máme studenty zcelé republiky a termín by nešel nahradit. Blíží se zkouškové období. Byly by ztoho velké problémy pro pedagogy ipro studenty,“ komentovala ředitelka Alena Dofková stím, že ale změnu financování systému ve školství podporují. Sama si přitom nemyslí, že je stávka nejvhodnější způsob, jak situaciřešit.

Jednoznačné stanovisko pak má ke stávce ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Považujeme ji za legitimní, ale požadavky odborů jsou vtuto chvíli nerealistické,“ sdělil za tiskový odbor ministerstva Ondřej Gabriel.

Přečtěte si také:

Protest učitelů zasáhne celý kraj

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení