Dokud nebudou obyvatelé rozmístěni jinam, tak se bourat nebude, řekl starosta Holešova Zdeněk Janalík. Podle něho městská rada již předběžně schválila základní studii o budoucí podobě ulice. Dokument předloží k posouzení zastupitelům. "V první části by měly zůstat zachovány asi čtyři domy, ale jako repliky. Pak by tady měly být dvou až třípodlažní domy, aby se to od nádraží zvedalo ke stávající vysokokopodlažní zástavbě na sídlišti Novosady," uvedl Janalík.

Radnice obyvatele lokality postupně umisťuje do uvolněných městských bytů. "V těchto dnech jsme v radě přidělili dva byty, a tak máme prázdný další dům, který můžeme zbourat," podotkl starosta s tím, že realizace záměru je během na dlouhou trať. S lidmi o našich záměrech hovoříme, nemusejí mít strach, že bychom je vyhnali na ulici, dodal.

Náklady na výstavbu nových domů se podle Janalíka budou pohybovat v řádech desítek milionů. Pomoc při jejich shánění radnici přislíbila i ministryně. "Pokusíme se dosáhnout na dotační programy ministerstva pro místní rozvoj, Státního fondu rozvoje bydlení či prostřednictvím těchto programů rovněž na evropské fondy. Konkrétně půjde o Integrační operační program, kde existuje kapitola týkající se podpory bydlení v problémových sídlištích," poznamenala Stehlíková s tím, že ministerští úředníci pomohou Holešovu zpracovat i integrovaný program rozvoje města, který je podmínkou pro zisk evropských peněz, a také projekty, které by měly reálnou šanci tyto prostředky získat.

Podle Stehlíkové nelze v případě Holešova hovořit o diskriminaci menšin. "Starosta přichází s velkorysou vizí a chce vyřešit problém trvale. Hodlá vybudovat bydlení, které by bylo základem pro tuto komunitu na desetiletí, nikoliv jen na krátkou dobu. Za dva až tři roky budou bydlet v novém, berte to jako závazný příslib," doplnila Stehlíková.

Radnice plánuje, že se do výstavby nového bydlení zapojí i sami obyvatelé kolonie. "Je to velice dobrý nápad. Do budoucna by to mohla být inspirace i pro další Romy. Přidělit byt není dneska umění, ale dělat na svém a zvelebovat jej, je mnohem těžší. Zdejší Romové to velice chválí, chtějí se zapojit a bydlet na lepší úrovni. Už nyní si zde někteří sami zvelebili stávající byty na vlastní náklady ze sociálních dávek," poznamenal terénní pracovník Romů pro Holešov Milan Horváth.

Ve Školní ulici bylo v 11 domech celkem 66 bytů, jeden dům radnice letos již zbourala. Podle Janalíka jsou nemovitosti neopravitelné, příčinou je jejich kritický stav, zejména po stavební a hygienické stránce. "Odhadem zde žije kolem 200 lidí. Jsou mezi nimi ti, kteří řádně platí nájem, ale i neplatiči. Do jiných bytů jsme již přestěhovali přibližně 40 lidí," řekl Janalík. Holešov nyní má téměř 400 městských bytů, kolem 900 v uplynulých jedenácti letech radnice zprivatizovala.