VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci: Na okrsku mají lidé k sobě blíž

Zlín-Štípa - Nejmladší služebna zlínské městské policie ve Štípě se nachází v těsném sousedství zoologické zahrady. Vznikla před čtyřmi lety, v roce 2009. „Po osamostatnění Želechovic, kde dříve bývalo okrskové pracoviště, bylo otázkou, kam se okrsek přesune. Volba padla na Štípu. Hlavně kvůli Zoo Zlín, kde je víkendová návštěvnost v průměru až 6 tisíc lidí," vysvětlil velitel okrsku Zlín-Štípa Ivan Matějíček.

28.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Někdy se také stává, že se počet návštěvníků téměř zdvojnásobí, například v době Velikonoc, kdy přijede do Zlína až 11 tisíc lidí. „To znamená samozřejmě velký pohyb lidí a vozidel," doplnil Ivan Matějíček, proč padlo rozhodnutí zřídit novou služebnu Městské policie právě ve Štípě.

Strážníci kontrolují průjezdnost všech složek Integrovaného záchranného systému včetně městské hromadné dopravy, dohlížejí i na parkování vozidel. „Také v součinnosti s Policií ČR provádíme uzavírky silnic při mimořádné návštěvnosti zoo," přiblížil Matějíček. „K naší běžné činnosti patří i kontrola zoo. Jsme voláni k případům, kdy se najde někdo, kdo ničí vybavení zahrady nebo narušuje veřejný pořádek," vyjmenoval dále Matějíček.

Vzpomněl přitom příklad, kdy hrál Zlín hokejové zápasy s Plzní. „Fanoušci z Plzně si den krátili návštěvou zoologické zahrady, ale převraceli koše, byli hluční a různě se projevovali. Rušili zvířata a ostatní návštěvníky zahrady, proto jsme museli proti těmto výtržníkům zakročit," uvedl velitel okrsku Štípa.

Strážníci tohoto okrsku se nesetkávají jen s neukázněnými návštěvníky v areálu zoologické zahrady. „Také jsme zaměstnancům pomáhali nahánět pávy i jiná zvířata, která se šla podívat ven ze svého výběhu," usmál se velitel. „Dokonce se v zoo ztratily děti, které jsme poté našli v pořádku na parkovišti mimo areál zoologické zahrady," dodal. Práce strážníků tohoto okrsku se však nevztahuje pouze na místní část Štípa. „Při výběru a umístění nové služebny jsme se snažili najít takovou lokalitu, abychom mohli vykonávat činnosti v Kostelci, Velíkové, Lužkovicích, Klečůvce, Přílukách a také podle veřejnoprávní smlouvy v obci Hvozdná a ve Fryštáku," uvedl ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

„Je potěšující, že čtyři strážníci, kteří jsou momentálně určeni pro tuto služebnu, dokážou pracovně obsáhnout katastr, který si rozlohou nezadá se Zlínem. Přesto bychom rádi do budoucna posílili početní stav služebny okrsku Štípa, pokud to rozpočet města dovolí," poznamenal ředitel strážníků.

Den na okrsku začíná strážníkům rozdělením celodenních úkolů a převzetím policejní techniky. „Ve dnech školního vyučování vykonáváme dozor u škol a školek, dbáme na bezpečnost dětí ve Štípě a ve Hvozdné při jejich cestě do školy i z ní," připomněl velitel okrsku.

Po ukončení dozoru nastává běžný pracovní režim. „Prověřujeme oznámení obyvatel, například řešíme drobné krádeže, černé skládky, přestupky a také oznamy z centrálního operačního střediska," přiblížil Matějíček.

Okrsek spolupracuje s komisemi místních částí. „Reagujeme na potřeby lidí a na to, jak můžeme pomoci," vysvětlil velitel. „Dále spolupracujeme s hasiči, školami i sportovními areály a v neposlední řadě se štípskou farností, kde pravidelně pomáháme pořadatelům zabezpečovat kulturní akce v místní lokalitě," dodal.

Když byla ve Štípě velká voda, strážníci společně s hasiči zajišťovali obyvatelům materiální a technickou pomoc. Asistovali také při převozech archiválií ze Státního archivu Klečůvka. „Naše zaměření je široké, od asistencí až po prevenci," vysvětlil velitel Matějíček.

Jak říká, pro strážníky z okrsku je důležitá i komunikace s místními lidmi. „I když nevybereme moc pokut, je naše činnost vidět. Ve výsledku to znamená, že zaznamenáváme méně přestupků než v centru města," doplnil.

Okrsek podle něj funguje trochu jinak než ve městě. „Není zde taková anonymita jako v centru města. Lidé zde mají k sobě blíž, navzájem se známe. Je to jiné," dodal na závěr.

Autor: Jana Zavadilová

28.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
19

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Hostákovi se nelíbilo zahřívání gum. Jinak jej svezení v závodničce nadchlo

Rozhodně si necvrnkl do kalhot. Naopak. Plnými doušky si v těchto dnech užívá krásy a tradice pro něj zcela nového zlínského regionu nový generální manažer hokejových Beranů Martin Hosták. Bývalý úspěšný hokejista a expert v úterý rád přijal pozvání a možnost svézt se na testovací zkoušce blížící se Barumky ve špičkovém závodním voze Škoda Fabia R5 pilotovaném Antonínem Tlusťákem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení