VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stroje utichly. Zeleň za divadlem ve Zlíně je snad zachráněna

Zlín – Před Vánoci skvělá zpráva. Stroje utichly, již týden se v parku za zlínským divadlem nic neděje. Původní plány postavit zde do konce tohoto roku komplex polyfunkčních domů ve Zlíně na Potokách zřejmě berou za své. Patnáctidenní zbývající lhůta k začátku stavby, včetně jejího průběhu, dokončení a kolaudace budov, se krátí. Na místě stavby, v parčíku za Městským divadlem Zlín ale zmizely stroje i stavbaři.

23.12.2015
SDÍLEJ:

Ještě před týdnem to za divadlem vypadalo jako na snímku. Nyní zde opět panuje klid.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Plány generálního dodavatele stavby společnosti SMO Otrokovice a investora Stanislava Matouška berou zřejmě za své. Do cesty stavebníkům se postavily stromy. Mezi další překážky, které brání postavit domy do konce tohoto roku, tedy i do konce termínu stavebního povolení, může být soud.

Zasáhlo město 
a inspekce

Město Zlín totiž podalo v pondělí návrh na předběžné opatření na zastavení stavby. Ke zlínské radnici se přidala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Tato instituce nařídila pozastavit stavbu. „Bylo zjištěno poškození kořenového systému u dvou stromů," uvedla důvod za ČIŽP mluvčí Radka Burketová.

Subdodavatel stavby Geostav Otrokovice dává od situace ruce pryč, nechce, aby společnost byla spojována s ničením zeleně „divadelního parčíku".

„Vzhledem k prezentaci celé události bych rád uvedl, že firma Geostav Otrokovice není investorem ani generálním dodavatelem stavebních prací. Na Potokách jsme zahájili realizaci prací speciálního zakládání jako subdodavatel, vše na základě smluvního vztahu a platného stavebního povolení investora. Odmítáme interpretace, že předmětem činnosti naší společnosti bylo zničit zeleň Zlína," uvedl v prohlášení ředitel společnosti Kamil Maršálek.

Doplnil, že realizaci pilotového založení provedli pracovníci jejich firmy pouze v rozsahu, jenž vylučoval poškození stávající zeleně. „Piloty, které byly dle vytyčení objednatele v kolizi s kinematikou stroje a korunou či kořeny stávajících stromů, jsme nerealizovali. V současné době se žádné další práce z naší strany nerealizují," bránil se také stavbyvedoucí Geostav Otrokovice Oldřich Otáhal.

Právě kvůli poškození zeleně na místě se situací zabývá i Česká inspekce životního prostředí. „Důvodem je podezření, že stavební firma poškodila kořenové systémy dvou stromů. Pokud se podezření prokáže, bude investor čelit sankcím. Kácení stromů totiž radnice již před půl rokem nepovolila," informoval za zlínskou radnici mluvčí Zdeněk Dvořák.

ČIZP tak provedla na místě kontrolu již ve čtvrtek 17. prosince. Den nato stavbu pozastavila. Zjistila porušení kořenových systémů dvou vzrostlých stromů v těsném sousedství stavby. „Bylo vydáno rozhodnutí o předběžném opatření, kterým se společnosti SMO zakazuje provádět stavební činnost v kořenových zónách a kořenových prostorech dřevin rostoucích na příslušných pozemcích," uvedla za ČIŽP mluvčí Burketová. Podle ní ČIŽP dále nařídila generálnímu dodavateli stavby provádět jakoukoli stavební činnost na výše uvedených pozemcích v souladu s českou technickou normou. „Toto předběžné opatření pozbude účinnosti dnem, kdy bude ve věci vydáno rozhodnutí o omezení škodlivé činnosti. Vydání rozhodnutí předpokládáme v první polovině ledna roku 2016," doplnila mluvčí ČIŽP. O další opatření, které zatím zatím stavbu zastavuje se postaralo město Zlín. To podalo v pondělí 21. prosince k Okresnímu soudu ve Zlíně návrh na vydání předběžného opatření, kterým chce zamezit stavebním činnostem v parčíku za divadlem. Rozhodnutí soudce očekává v příštím týdnu.

„Pokud nám soud vyhoví, bude rozhodnutí vymahatelné exekučně. Což znamená, že by investor v případě neuposlechnutí mohl dostávat opakovaně peněžité pokuty," sdělil primátor Miroslav Adámek. Jak šéf zlínské radnice připomenul, práce v parčíku zahájil investor i přesto, že mu k 31. prosinci 2015 vyprší užívací vztahy k pozemkům, a je tak jasné, že polyfunkční domy nestihne letos postavit ani zkolaudovat, jak mu ukládají smlouvy s radnicí.

Autor: Jana Zavadilová

23.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení