VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studánky? Na Zlínsku hit, ale pozor však na kvalitu vody

Zlínský kraj - Nejen turisté se v letních měsících často osvěží vodou ze studánek a pramenů. Ve Zlínském kraji je jich podle serveru estudanky.cz, který eviduje veřejně přístupné zdroje vody, několik set. Odborníci však varují, že zdaleka ne ve všech je voda vhodná ke konzumaci.

8.8.2014 4
SDÍLEJ:

Gorazdova studánka. Ilustrační foto.Foto: archiv Expedice Chřiby

„Jedná se o takzvané nezajištěné zdroje vody, tedy zdroje, které nejsou žádným způsobem zabezpečeny proti znečištění nemají ochranné pásmo, nejsou zpravidla vůbec kontrolovány. Kvalita vody se může změnit ze dne na den," vysvětlila Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně a dodala, že z těchto důvodů nelze studánky a prameny prohlásit za oficiální zdroje pitné vody. Připomněla také, že každý, kdo využívá tuto vodu k pitným účelům, jedná na vlastní zodpovědnost.

Některá města a obce, v jejichž katastru se veřejně přístupné zdroje vody nachází, nechávají ty nejfrekventovanější z nich kontrolovat na vlastní náklady.

„Čtyřikrát do roka zjišťujeme kvalitu vody u pramene v Přílukách u točny, u pramene Svatá voda v Malenovicích, a u vody vyvěrající u Tomášovy studánky v Prštném," vypočítala vedoucí odboru vodního hospodářství Martina Vašátková ve Zlíně místa, kde je kvalita vody testována a doplnila, že výsledky rozborů mohou občané najít na vývěskách příslušných městských částí a webových stránkách www.zlin.eu v sekci Životní prostředí.

Na začátku nového roku jsou údaje za předešlý rok souhrnně vydány v Magazínu Zlín. Sama Vašátková však také upozornila, že je potřeba brát uvedené údaje pouze jako orientační a vypovídající o stavu vody v době odběru.

Konzumace vody, jejíž kvalita není známa, může v horších případech vést ke zdravotním obtížím.

„Ve vodě se můžou nacházet různé bakterie, které následně mohou způsobit třeba zažívací problémy nebo průjem. Velmi záleží na způsobu kontaminace tekutiny," uvedl primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Ivan Macek.

Mezi lidmi je čerpání vody z veřejně přístupných pramenů čím dál více populární.

„Voda z kohoutku je docela drahá. Proč ji platit, když si tady můžeme zdarma nabrat kvalitní vodu z přírody?" zamyslela se Kristýna Pavelková, která si přišla napustit láhev k pramenu Pod Hvězdou poblíž Provodova. Zdravotních problémů se neobává.

„Pijeme ji už dlouho a ještě se nám nic nestalo," zasmála se. Javoříková však apeluje na lidi, kteří zdroje veřejně přístupné vody využívají, aby dodržovali alespoň pár základních zásad.

„Vodu je nejlepší spotřebovat ihned nebo ji mít po nezbytně nutnou dobu uskladněnou v chladnu a temnu," poradila. Lidé by podle ní měli vždy dobře zvážit konzumaci vody z nezajištěných zdrojů. „Rozhodně by tato, z hlediska kvality nezabezpečená a nesledovaná voda, neměla být používána pro kojence," uzavřela.

Lukáščena? Na tu nedáme dopustit

Březůvky - Poblíž silnice mezi Březůvkami a Ludkovicemi se nachází pramen Lukáščena. Vyvěrá zpod skály a pro svoje vlastnosti je oblíbený v širokém okolí. Jedná se o jediný pramen, který nechává obec Březůvky kontrolovat na vlastní náklady dvakrát do roka. Voda stabilně vykazuje vysokou kvalitu.

„Je vhodná ke konzumaci i pro kojence," uvádí referentka z obecního úřadu v Březůvkách Bohumila Macíková a dodává, že vodu využívají i v místní pálenici, protože nekalí slivovici. Denně se u Lukáščeny zastaví desítky lidí, aby si nabrali vodu do svých domovů. Mezi nimi je i místní Petr Ščuglík. „Na vodu sem chodíme už patnáct let, nikdy nás nezklamala," začíná vyprávět Ščuglík.

„Ačkoliv máme vlastní studnu, vždy když jedu kolem, tak zastavím a naberu okolo patnácti litrů. Voda nám doma prostě chutná. Za celou tu dobu, co ji pijeme, jsme nemuseli řešit žádné zdravotní komplikace, které by snad mohla způsobit," vypráví a dodává, že stejné zkušenosti mají i jeho přátelé a známí.

„Lukáščena je oblíbená u mnoha lidí. Skoro vždy se tu s někým potkám," uzavírá. Z pramenu nabírá vodu i Hana Popelková.

„Nezajíždím sem nějak pravidelně. Když mám cestu do Zlína, naberu vodu, abychom ušetřili," vypráví, zatímco plní desetilitrový barel, který vozí v autě pro jistotu stále s sebou. „Voda je výborná. Rozhodně je lepší než ta chlorovaná, co teče z kohoutku," zamýšlí se Popelková. O zdraví se prý nebojí. Ví, že je Lukáščena pravidelně kontrolována. „A kdyby náhodou něco? Aspoň budeme příště o trochu více odolní," uzavřela se smíchem Hana Popelková. (kma)

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ

Autor: Redakce

8.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení