VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti si setkání s mistrem váží

ROZHOVOR / Akademie světoznámého houslového virtuosa Václava Hudečka pomáhá v Luhačovicích vyrůst nadaným žákům v obdivuhodné sólisty, profesory i koncertní mistry. V čem je Akademie Václava Hudečka jedinečná? Čím se liší od dalších hudebních kurzů?

1.8.2017
SDÍLEJ:

Miroslava KrumpolcováFoto: DENÍK/Jan Karásek

Je to individuální práce studentů s lektory už tradičně s Václavem Hudečkem, přibude i profesor Pražské konzervatoře Jiří Fišer, práce s klavíristy. Čiže to jedinečné je osobní přístup ke studentovi. Snaha otevřít jej, zbavit trémy a dostat z něj to nejlepší, naučit jej pracovat s talentem. Co vidím jako nejpodstatnější, Václav Hudeček je jediný, který se nezištně věnuje přípravě nastupující generace českých houslových virtuosů.

Sledujete další profesní dráhu absolventů? Kde třeba hrají?
Samozřejmě. Je to nejen naše chlouba, ale i opodstatnění dlouholeté činnosti. Například Jan Mráček je sólistou orchestru Českého rozhlasu, žádaným sólistou doma i v zahraničí. Josef Špaček je koncertní mistr České filharmonie, sólově koncertuje po celém světě, Barunka Valečková z Uherského Brodu je členkou Vídeňské státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii. A mohla bych pokračovat.

Jsou mezi nimi profesoři hry na housle i koncertní mistři význačných symfonických orchestrů.Můžete popsat váš organizační tým?
Pořádající Spolek Václava Hudečka si nemůže dovolit najmout agenturu. Takže organizačně provozní část zajišťuji sama, o výuku se stará pan Hudeček za vydatné pomoci klavíristů Lukáše Klánského a Slávky Vernerové Pěchočové, asistenta, což je letos Jiří Fišer, a své ženy paní Evy Hudečkové.

I žáci vaší školy jsou pořád dětmi. Nedělají lumpárny?
Zajišťujeme výuku, jak naloží se zbytkem času, to je na studentech. Do patnácti let musí mít doprovod rodičů. Všichni vědí, proč přijeli a velmi si považují inspirativního setkání s mistrem. Dopoledne mají individuální hodiny, odpoledne zkouší s klavíristy i sami. Na lumpárny moc času nezbývá.

Hra na housle je dřina. Je během výuky i prostor ke smíchu?
Ale to jistě. Jsou mladí, k relaxaci jim slouží plavání a večery tráví na zahradě přilehlé k penzionu grilováním, posezením u poněkud tvrdší muziky, než jakou hrají, soutěží zpravidla v kulinářských dovednostech a to bývá velká sranda.

Jaký je o školu zájem?
Zájem je velký, ne vždy zájemci či jejich rodiče zváží schopnosti důležité k přijetí, mnozí si zase mistrovské kurzy pletou s relaxačním letním táborem. Vážní zájemci zašlou svůj repertoár, který mají připraven pro koncertní vystoupení a další pro studium. A právě z těch pan Hudeček vybírá. Z kapacitních důvodů musí i zde selektovat, dělá to s těžkým srdcem. Můžeme ale přijmout jen tolik studentů, kolik jsou lektoři schopni kvalitně odučit – šestnáct. Každý rok předáváte krásnou cenu. Jaká je ta letošní?
Je tradicí, že vítěz získává mistrovský nástroj, letos jej pro tuto příležitost postavil Mistr Jaroslav Kohout (v hodnotě 135 tisíc) a vítězi jej věnuje. Získá i Cenu hejtmana ZK Jiřího Čunka a novinkou je cena ředitele Západočeské filharmonie Mariánské lázně Milana Muzikáře – voucher na aktivní účast při koncertě tohoto tělesa. Samozřejmostí je cena druhá. Tu věnuje Mistr Luboš Odlas – smyčec v hodnotě 40 tisíc.

České ekonomice se daří. Je díky tomu snadnější získávat finanční partnery?
Domnívám se, že to není podmíněno růstem či poklesem ekonomiky. Je to o lidech, o jejich životních preferencích a potřebách. Máme stálé sponzory, partnery a donátory. Mají vnitřní potřebu krásna a snaží se vybudovat obraz krásna i pro další generace – jmenovat nemohu, nicméně velmi děkuji.

Součástí projektu je i celá série koncertů. Které tři z nich byste vypíchnula a proč?
Máme posluchače, kteří se účastní výhradně absolventských koncertů a sledují umělecký růst studentů. Jiní navštěvují výhradně koncerty, kde hraje pan Hudeček, další si oblíbili koncerty v kostelích. Jsou i tací, kteří navštíví všechno. Je to jistý soubor tvořící celek – obraz mladých nadějí, obraz budoucnosti. Nicméně koncert ve štípském chrámu s varhany, které rozezní náš nejlepší mladý varhaník Pavel Svoboda, je opravdu zážitek. (voz)

Autor: Redakce

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení