VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svah je v pohybu. Ohrožuje domy v Halenkovicích

Halenkovice – Obavy o svůj dům zmítají Michalem Palúchem, který už dvanáct let bydlí v halenkovické lokalitě Chobotov. Kopec, nad kterým žije v rodinném domě, začíná vlivem eroze ujíždět. Tamní domácnosti jsou v ohrožení. Svah postupuje sice pomalu, zato jistě. Třeba po takových terasách, které tam dříve bývaly u domů, zbyly už jen náznaky, prakticky se slévají v jeden kopec.

28.4.2016
SDÍLEJ:

Několik domů v halenkovické lokalitě Chobotov trápí sesuvy půdy vlivem eroze. Svah uhýbá, domy jsou tak v podstatě v ohrožení. Obec proto plánuje železobetonovou zeď na pilířích, které budou asi osm až devět metrů hluboko zavrtané ve svahu. Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová

„Je to nepříjemné. Snažíme se tu něco budovat, chránit, ale proti přírodě nic nezmůžeme. Svah uhýbá, může dojít k ohrožení domu, vyvrácení zídky, utrhnutí silnice. Domy nad námi i pod námi mohou ujet, prasknout," stýská si Michal Palúch. Problémy chce obec řešit: plánuje železo-betonovou zeď, která má zabránit sesuvu půdy. Ochránit má nejen místní silnici, ale i zhruba čtveřici domů, včetně toho, ve kterém žije Michal Palúch. „Budu strašně rád a vděčný, snad opravdu zamezí dalšímu posunu svahu," říká obyvatel.

Podle starosty Jaromíra Blažka vyjde zeď na zhruba tři miliony korun. Železobetonová stavba bude na pilířích, které budou asi osm až devět metrů hluboko zavrtané ve svahu. Obec si už podala žádost o dotaci, nyní vyřizuje stavební a územní povolení. „Pokud uspějeme, pustíme se do ní ještě letos, popřípadě příští rok. Kdybychom ji nedostali, je na zvážení zastupitelstva, zda zeď zaplatit z obecních peněz," podotýká starosta.

Situace by se podle něj pohnula ještě více dramatickým směrem v případě, že by nastal mokrý rok jako před šesti lety. „Tehdy se objevily aktivní sesuvy, které do té doby byly spící. Při takovém počasí by svah mohl hodně ujet, uvolnit se, což by mohlo mít za následek praskání domů," vysvětluje šéf halenkovické radnice.

Už vloni se obec zaměřila na protierozní opatření v lokalitě Břehy, kde museli stabilizovat svah. „Kvůli zřejmě nesprávnému hospodaření bývalého JZD tam vznikl velký žleb, který ohrožoval jak místní silnici, tak také tři další stavby. Utvořeným korytem se tam při větších deštích valila voda na domy," připomíná starosta.

Tehdy si obec požádala o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, ale neuspěla. „V Praze se nechali slyšet, že by to bylo hodně drahé. Ze svých peněz jsme proto zaplatili zhruba 1,1 milionu korun za sedm takzvaných gabionů, což jsou velké drátokamenné koše. Tamní domy jsme zachránili," těší Jaromíra Blažka.

Se sesuvem půdy se obec potýká i na řadě dalších míst, třeba v roce 2007 vlivem eroze poklesla silnice třetí třídy v lokalitě Pláňavy-Dolina hned na dvou místech, a to zhruba o dva metry.

Podle Oldřicha Janíka, který se zabývá geologickým a geotechnickým průzkumem, sesuvy v Halenkovicích nejsou ničím neobvyklým.

„Svahy jsou tam totiž tvořeny jílovitými zeminami s nízkými hodnotami smykových parametrů. Dochází proto k jejich častějšímu pohybu. Nejsou pevné oproti těm tvořeným částečně z písku, štěrku či betonu," informuje Oldřich Janík.

Míst trpících erozemi je prý na Zlínsku celá řada, řadí se mezi ně například Provodov, Slušovice, Hvozdná, ale třeba i Zlín.

Autor: Jarmila Kuncová

28.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení