VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svátek Těla a krve Páně oslavily v parku ve Zlíně stovky lidí

VIDEO/ - Stovky věřících v čele s malými i většími družičkami zaplnily v neděli dopoledne park Komenského ve Zlíně. Opět po dvou letech v krajském městě totiž oslavili významný svátek Těla a Krve Páně, dříve zvaný jako Boží Tělo, který připadl právě na neděli 18. června. Slaví se proto, aby se zdůraznila reálná přítomnost Ježíše Krista v Eucharistii – Nejsvětější Svátosti.

18.6.2017
SDÍLEJ:

V neděli 18. června 2017 zaplnili park Komenského ve Zlíně věřící ze zlínské farnosti sv. Filipa a Jakuba, aby oslavili významný svátek, tzv. Boží Tělo. Slavnostní mše svatá začala v 10 hodin dopoledne v parkovém altánku. Po ní následovalo požehnání celémFoto: DENÍK/Kuncová Jarmila

„Pocházím z Olomouce, Boží Tělo tady vůbec nebylo. Bylo prostě zakázané. Poprvé jsem slavnost zažil v Rajnochovicích – tuším, že to bylo v roce 1994 či 1995,“ řekl Deníku kněz zlínské Farnosti svatého Filipa a Jakuba Ivan Fišar.

Ve Zlíně se poprvé po sedmdesáti letech konala slavnost před dvěma lety na náměstí, nyní se odehrála v parku.

„Jsem mile překvapený, že ji naši lidé opět objevili. A pochopili, že bychom měli dělat to, co dělal pán Ježíš. Šel mezi lidi a my dneska také. Byli jsme v jeho blízkosti,“ dodal kněz.

Slavnostní mše svatá začala v 10 hodin, po ní následovalo požehnání celému městu. Průvod se z parku vydal do kostela svatého Filipa a Jakuba. Zpestřila jej dechová hudba a družičky, které už tradičně doprovázejí procesí při svátku Těla a Krve Páně v bílých šatech. Část trasy vedla po třídě Tomáše Bati, kde si také vyžádala částečnou uzavírku na nezbytně dlouhou dobu.

„Je krásné, že se tento svátek vrací zpátky. Jsem za to moc ráda. Pocházím z Vizovic a tam jsme s průvodem také chodili po náměstí k jednotlivým vyzdobeným oltářům za zpěvu eucharistických písní,“ zasnila se při vzpomínce na své mládí osmdesátiletá Dagmar Skaunicová ze Zlína.

Božího Těla se zúčastnila i před dvěma roky na náměstí.

„Tehdy park ještě nebyl tak pěkný, ale nyní je to zde pro slavnost lepší,“ dodala.

Radost z obnovené církevní tradice měla také Marie Mandincová ze Zlína.

„Bylo to moc krásné. Jsem ráda, že jsem se toho mohla dožít,“ řekla.

Ve Zlíně byla tradice mše svaté na náměstí s průvodem s Nejsvětější Svátostí přerušena v roce 1949. Poté se v letech Pražského jara konaly s uděleným souhlasem zastupitelů města průvody na prostranství před kostelem.

Bývaly vždy spojeny s žehnáním městu. K obnovení tradice došlo v roce 2015, kdy se konala mše svatá na náměstí Míru.

„Chceme v obnovení tradice, která zdůrazňuje přítomnost živého Ježíše mezi námi, pokračovat,“ konstatoval zlínský děkan Ivan Fišar. 

Autor: Jarmila Kuncová

18.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
8

Na prasečí mor postavte ploty a odchytové klece, navrhují odborníci

Lukáš Pazdera (vpravo ve žlutém)

Obránce Pazdera potvrdil budoucnost v ostravském Baníku

Potvrzeno. Nakažená byla i tři prasata na Klečůvce

Tři divoká prasata nalezená ve zlínské Klečůvce zahynula na africký mor. Potvrdily to výsledky Státní veterinární správy.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Ředitel Regner: Barumka na kvalitě neztratí ani zkrácením závodu

O téměř deset kilometrů kratší bude kvůli omezení v souvislosti s africkým morem prasat na Zlínsku 47. ročník populární Barum Czech Rally Zlín, která se v našem regionu pojede poslední srpnový víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení