Přejídání a nesourodé kombinace jídel podle odborníků lidskému tělu škodí. Odolat kulinářským svodům je však o svátcích náročné

Jak se s nechtěnou „kilovou“ nadílkou vypořádat, je na každém jednotlivci. Klíčem k úspěchu je podle dietologů stabilní řád. „Důležité je pravidelné stravování pětkrát denně a střídmost. Pro zdravé hubnutí bez strádání je důležitá úprava jídelníčku. Volí se nízkokalorická výživa,“ uvedl zlínský nutriční poradce Petr Hruška.

Podle něj je podstatný také dostatečný přísun bílkovin. Tělo potřebuje i tuky, takže například mléčné výrobky s nula procenty tuku podle něj nejsou ideální. „Zásadní je správný pitný režim. Vypít by se mělo dva a půl litru čisté vody denně,“ doplnil Hruška.

Na úspěšném hubnutí se podílí více faktorů. Je třeba zjistit, v čem jsou kila uložená, zda v tuku, nebo vodě. Nejde prý proto udělit univerzální radu. „Zásadní je analýza tělesné skladby, provádí se kompletní měření. Na první pohled štíhlý člověk může mít hodně tuku a menší množství svalové hmoty,“ podotkl nutriční poradce Martin Herián ze Zlína.

Ani pohybovou složku však nelze opomínat.Využívá se aerobní pohyb, který je déle trvajícího charakteru. „Trvat by měl asi třicet až čtyřicet minut. Pokud člověk volí rychlejší chůzi, pak šedesát minut,“ doplnil Herián.

Cvičit tak lze například na rotopedu, kolečkových bruslích nebo stepperu. Když je dostatek vytrvalosti, efekt se prý určitě dostaví. „Během prvních pár minut si tělo z krevního řečiště vezme cukry, poté začne spalovat tuky,“ přiblížil pro laiky.

Pozor na jojo efekt

Vánoční i jiná přebytečná kila je ovšem nutné shazovat s rozvahou. „Ideální je hubnout jeden až dva kilogramy za měsíc, jinak dojde k takzvanému jojo efektu,“ vysvětlila Kateřina Skřenková z výživové poradny v Kroměříži. Podle ní je v další fázi mnohem náročnější si zredukovanou hmotnost dlouhodobě udržet. Trvalá změna ve stravovacích návycích je proto nevyhnutelná. „Měly by se jíst malé porce časteji a pomalu. Chvíli totiž trvá, než si mozek uvědomí, že tělo se již nasytilo,“ přiblížila fungování Skřenková.

Ve stravě by se tak podle ní měly omezit jednoduché cukry a živočišné tuky. Taktéž přemíra soli škodí, zadržuje totiž vodu v těle. „Dojde k návykové tendenci sahat po nasolených potravinách. Dnes je možné ji velmi účinně nahrazovat bylinkami,“ doplnila.

Aktuální stav a dispozice každého jednotlivce jsou brány v potaz nejen při změně stravování, ale také u charakteru pohybu. „Záleží na tom, kde se kila v těle usadí. Vánoční nárůst váhy by sám o sobě nebyl problémem, kdyby se lidé posléze vrátili ke svému původnímu režimu. Někteří si ale navyknou na zvýšený energetický příjem, aniž začali více cvičit,“ sdělil kondiční trenér ze Starého Města Michal Hejda. Ideální je podle něj navštěvovat posilovnu, kde se trénuje celé tělo komplexně.

Infografika: Rady pro dodržování zdravějšího stravování

Pevná vůle nade vše

Trenér ze vsetínského fitness klubu Stanislav Hlouch považuje za důležitou pevnou vůli. „Na té vše stojí a padá. Je důležité trénovat dlouhodobě a pravidelně,“ poznamenal. Po Vánocích se v tamním fitness clubu objeví i tací, kteří chtějí nabraná kila zhubnout, ale zpravidla nevydrží režim dodržovat. „Po Novém roce se k nám vracejí spíše lidé, kteří už v minulosti pravidelně cvičili a chtějí se opět dostat do formy,“ dodal Hlouch.

Přírůstek hmotnosti však není jenom estetickou záležitostí. Nadváha s sebou přináší také značná zdravotní rizika. „Ochabuje zádové svalstvo. Jednoznačně trpí páteř, cévy a nosné klouby. V padesáti letech tak někteří aspirují na výměnu kloubu,“ vypočítává negativní dopady praktická lékařka pro dospělé ze Zlína Hana Němečková. Podle lékařky jsou zatíženy cévy v celém těle. Cholesterol vzniká z tuku, který se hromadí nenápadně. „Tuk nepochází pouze ze sádla nebo například škvarků, jak si mnozí myslí. Skrývá se například ve smetanových jogurtech či sladkostech s krémovou náplní,“ upozornila Němečková. Ani nízkotučné jogurty prý ale nejsou ideální. „Na úkor tuku je v nich více cukru,“ vysvětlila lékařka.

Bezprostřední rizika plynoucí z vánočního přejídání jsou spojena především se zažíváním. „Zažívací systém je zatížený, a mohou se tak vyskytnout žlučníkové obtíže nebo pálení žáhy. Je to způsobeno kombinací nejrůznějších jídel,“ uvedla Němečková.

Faktorů, které ovlivňují pohyby hmotnosti, je několik. Jedná se o genetické zatížení a celkový způsob života. „Už děti školního věku mívají problémy s nadváhou. Právě v raném věku se tukové buňky v těle množí. V dospělosti se pak o poznání hůře hubne,“ doplnila praktická lékařka ze Zlína.