Zda kraj a univerzita uskuteční své projekty v chátrajícím komplexu, závisí na rychlosti zlínské radnice

Stále není jasné, zda a kdy by město Zlín mohlo objekty disponovat. „Vedeme intenzivní jednání na několika různých stranách. Jejich přesný výsledek však není v tuto chvíli možné předvídat,“ oznámila mluvčí tamního magistrátu Marie Masaříková.

Snahou radnice ale podle ní je, aby rekonstrukce areálu začala v co nejkratší době, a to za spolupráce města, kraje i soukromých subjektů. Vedení města již dlouho uvažuje o koupi pohledávek Svitu, prostřednictvím kterých by mohlo získat zatím chátrající budovy v centru. Na začátku října česká vláda zrušila podmínky, jež zatím bránily zlínské radnici přistoupit na odkup dluhů a části akcií firmy od státu. Město však k uzavření obchodu ještě nepřistoupilo, nyní probíhají další jednání. „Konkrétnější však být zatím nemůžeme,“ řekla Masaříková.

Zlínská Univerzita Tomáše Bati se obává, jestli k získání areálu dojde včas. „Abychom naše projekty umístili do svitovského komplexu, o což dlouhodobě usilujeme, musíme mít už v roce 2008 nebo 2009 tamní pozemky ve svém vlastnictví či ve výpůjčce. Na to je totiž vázáno získání prostředků z operačních programů Evropské unie,“ vysvětloval kvestor univerzity Alexander Černý.

V areálu by mohly být laboratoře technologické fakulty a několik center aplikovaného výzkumu, zaměřených například na polymery nebo informatiku.
„Vidím to ale pesimisticky. Získání toho dotyčného majetku je stále nejisté. Případně se poohlédneme po jiných lokalitách,“ uvedl Černý.

Také Zlínský kraj má pro nová sídla krajské knihovny a galerie vybráno více míst. „Přál bych si ale, aby to se svitovským areálem vyšlo a vzniklo tam takové centrum kultury a vzdělanosti. Bude to asi ještě běh na dlouhou trať,“ míní krajský radní pro oblast kultury Jindřich Ondruš (KDU-ČSL).

Samo město Zlín má zájem například o Stadion mládeže, který k budovám Svitu patří. „Kvůli tomu, že patřil k této firmě, nemůžeme přistoupit k nutným rekonstrukcím. Přitom toto sportoviště nevyužívají jen školy, ale pro trénink i prvoligoví fotbalisté a extraligoví hokejisté,“ zdůraznil radní města Karel Jankovič (ČSSD). Kdy budou moci začít úpravy povrchu hřiště a také zázemí vybudovaného v padesátých letech, ani on netuší.

Další záměry město zatím neupřesnilo. „Jde především o opravu infrastruktury, kanalizace a podobně, aby byl areál životaschopný a spojil se s centrem Zlína,“ uvedl městský radní Zdeněk Blažek (ODS).

Související články:

Zlín sahá po dluzích Svitu

Rozhodnutí vlády o Svitu přišlo pozdě

Zlín stále neví, zda koupí areál Svit

O areálu Svitu se rozhodne do konce srpna

Do areálu Svitu možná zamíří čínské společnosti