VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplomilné druhy se stěhují na Zlínsko

Zlínský kraj - [VIDEO] V posledních letech se i na Zlínsku začínají objevovat živočichové, kteří jsou domovem spíš v jižnějších oblastech. Jedná se zejména o zástupce hmyzu, kteří na klimatické změny reagují nejrychleji. A podle odborníků budou vytlačovat původní druhy.

28.6.2008
SDÍLEJ:

Roháč obecný.Foto: Lubomír Klátil

V okolí Zlína, ale i přímo ve městě tak lze potkat například jednoho z našich největších brouků, chráněného roháče obecného nebo největší včelu v Evropě, samotářskou drvodělku fialovou, což jsou druhy typické pro oblast jižní Moravy.

V oblasti Bílých Karpat zaznamenáváme rozšíření kudlanky nábožné, která je výrazně teplomilná,“ prozradil zoolog z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty Ondřej Konvička. Výskyt kudlanek byl už zaznamenán téměř po celém Zlínském kraji a dokonce i v samém centru krajského města.
„V bezprostředním okolí Zlína přibylo za posledních deset let asi pět druhů brouků tesaříků. Zajímavé je, že se jedná o stepní druhy, jejichž výskyt je typický pro Maďarsko,“ dodal zlínský entomolog a ošetřovatel v zoo Lešná Tomáš Vrána.

Nejedná se však jen o hmyz. „Rostoucí teploty připravují vhodné podmínky pro přežívání zvířat, která utečou chovatelům. Mírné zimy tak například umožňují želvám nádherným, typickým terarijním zvířatům, aby například po vypuštění do volné přírody nejen přežily, ale také založily stabilnější populaci, což se již v několika případech potvrdilo,“ řekl odborník na plazy a autor několika knih o hadech a ještěrech Lubomír Klátil ze Zlína.

U ptáků, savců a rostlin je reakce na změny teplot pomalejší. Přesto bylo například na Slovácku hlášeno několik údajných pozorování šakala, který sem mohl přeběhnout z Východu.

„U flóry zatím nějaké výrazné změny nepozoruji,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty a botanik Jiří Němec. „Pokud tento trend bude pokračovat, je pravděpodobné, že teplomilné druhy z jihu budou postupně vytlačovat naše původní druhy více na sever a nahradí je v naší krajině,“ uzavřel Klátil.

Igor Dostál

SOUVISEJÍCÍ VIDEO: Brouk Roháč pojídající švestku

28.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení