Pro výlet je nejlepší vyhradit si půlden nebo klidně i celý den. Po cestě nás totiž zastaví řada zajímavých míst, která stojí za prozkoumání.

Pro start jsme si zvolili město Otrokovice. Z otrokovického nádraží se přesuneme na cyklostezku číslo 471 vedoucí ze Zlína, respektive Vizovic. Stačí nám projet centrem Otrokovic a před radnicí odbočit doleva. Tam se přímo napojíme na již zmíněnou cyklotrasu. Na kruhovém objezdu se dáme doprava, přejedeme most přes řeku Dřevnici a ihned za ním odbočíme vlevo. Cyklostezka tam pokračuje a dovede nás až k břehu řeky Moravy.

Tam si uděláme první zastávku. V přístavišti, které je začátkem Baťova kanálu, se zájemci i s jízdním kolem mohou nalodit a absolvovat plavbu. Most vedoucí přes řeku nás posune v našem cyklovýletu dál. Vyjedeme vpravo na cyklostezku s číslem 473 směrem do obce Žlutava. Tuto trasu neopustíme dříve než v cíli. Cesta vede příjemně po rovině, kde po pár stech metrech máme možnost doplnit si zásoby vody u studánky. Do Žlutavy pokračujeme přes Bělov, kterým pouze projedeme.

Následuje rovná cesta lesem, která se však brzy začne zvedat vzhůru. Celý výšlap do Žlutavy je do kopce, ale v okamžiku, kdy se odtud dostaneme a stoupáme podél kamenolomu, máme nejtěžší část výletu za sebou. Odměnou za náročný úsek je krásný rozhled po okolí. Ze silnice nás poté značka svede na lesní asfaltovou cestu, na které vydržíme dalších pár kilometrů. Stoupání do kopce se střídá s rovinkami a sjezdy, dá se zvládnout. A co nás čeká na vrcholku? Počátek vesnice Nová dědina a hlavně cyklistický rozcestník. Ten určí další směr jízdy: vydáme se na dva kilometry vzdálené Tabarky.

Tam nalezneme ideální místo pro odpočinek a svačinu. Odpočívadlo hned vedle cesty nás také upozorní na dávnou historii. Asi dvě stě metrů odsud se totiž nalézají dnes už nevýrazné slovanské mohyly z 9. století, v nichž archeologové našli sekyrky či keramické nádoby. Pokračujeme pak touto cestou dál, po sérii mírných stoupání a sjezdů dorazíme do Kostelan.

Děti se mohou vyřádit na westernovém ranči, dospělí zase ocení stylovou hospůdku. Do cíle výletu už nám zbývají poslední kilometry. Protože Bunč se nalézá ve výšce 479 metrů nad mořem, závěrečnému stoupání se nevyhneme. Na konci cestování za odměnu posedíme na terase lesního penzionu. Kdo by ještě neměl málo, čtyři kilometry od Bunče se na nejvyšším místě Chřibů nachází rozhledna Brdo.

Zpět se vracíme stejnou cestou, náročnost je už menší. Dobrou zprávou pro znavené cyklisty je jistě autobusová zastávka, která stojí přímo na Bunči. Dostat se do Kostelan nebo Kroměříže odsud není problém.

ZÁKLADNÍ INFO: Trasa: Otrokovice – Bělov – Žlutava – Nová dědina – Tabarky – Kostelany – Bunč

Délka: 24 km

Obtížnost: střední

Co vzít s sebou: mapu oblasti, cyklovýbavu, dostatek pití a svačinu, fotoaparát

Petra Plevová