VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tip na výlet: Fojtství přibližuje život na vesnici

Jasenná - Chcete zjistit, k čemu lidé potřebovali puténky, necúlky či praščák? Při návštěvě Mikuláštíkova fojtství v Jasenné na Vizovicku se dozvíte nejen o životě na valašské vesnici a předmětech denní potřeby jejích obyvatel, ale i o portáších, kteří malebnou krajinu hlídali.

11.7.2009
SDÍLEJ:

Fojtství v Jasenné na Vizovicku je ukázkou toho, jak vypadala stasrodávná valašská vesniceFoto: Radka Šimková

Do Jasenné se dostanete autobusem ze Zlína za půl hodiny. Po výstupu na horní zastávce budete pokračovat pěšky po silnici směrem na Vsetín. Po chvilce chůze zahlédnete katolický kostel. Právě po cestě do kopce kolem kostela se vydáte, abyste zahlédli velkou lípu, v jejímž stínu se výletní cíl skrývá.

Fojtství v podobě, jakou vidíme v současnosti, nechal vybudovat roku 1748 fojt Jiří Mikuláštík. Dřevěná patrová budova s pavlačí na průčelí je příkladem lidové architektury karpatského typu. V roce 1952 byla vyhlášena kulturní památkou.

Původními dřevěnými dveřmi vstoupíme do malé předsíně. Nalevo od ní vejdeme do jizby, největší místnosti stavení s kachlovými kamny a vystavenými exponáty. Tady měl fojt úřadovnu. „Fojt byl v podstatě něco jako starosta obce. Po farářovi to byl jediný člověk v obci, který uměl číst a psát. Byl také přísedícím u soudu v Holešově či Uherském Brodě. Musel být proto znalý práva,“ popisuje jeho funkci průvodkyně Zdena Turková.

Vedl i knihy o polnostech, domech, narozených či zemřelých. Turková dále vysvětluje, že místnost byla zároveň i hospodou. „Fojt byl povinen vařit vizovickému pánovi pivo a zároveň ho tady prodával,“ vysvětluje průvodkyně. Když byly kruté zimy, dokonce se v této místnosti s kamny místo ve škole učilo. Dozvíme se také, že u nosného sloupu uprostřed místnosti trestal dráb neposlušné nevolníky.

Ve vedlejší místnůstce byla až do poloviny 19. století šatlava. Dnes je tu malá kuchyňka, ve které můžeme vidět předměty, které lidé využívali.

Po návratu do předsíně vyjdeme po schodech do prvního patra. Po výstupu vidíme zachované otevřené ohniště s řetězem a kotlíkem, kde fojtka vařila. Poté pokračujeme do dvou menších místností, kde početná rodina fojta bydlela. Dnes tam najdeme nástěnky, na kterých se dočteme o odboji valašského lidu či informace z historie Jasenné a okolí. Naši pozornost upoutá dřevěná pračka z 19. století, valašský kroj či jiné zajímavé předměty. Prohlídku zakončíme ve spižírně, kde kromě staré truhly na mouku, která je nejstarším exponátem, zhlédneme i další potřeby nutné k tehdejšímu životu na vesnici.

S historií fojtství je těsně spjata i socha portáše od sochaře Stanislava Mikuláštíka z roku 1941. Dostaneme se k ní, pokud neodbočíme nahoru ke kostelu, ale půjdeme ještě kousek dál po cestě. „Má být památkou na fojta Jíru Mikuláštíka, který byl mimo jiné i lajtnantem portášů. Ti chránili lidi před nájezdy Turků či Tatarů, ale i před zbojníky,“ říká Turková. Kromě toho byli také strážci hranic. Vartovali, čili hlídali v horách, a když viděli někoho podezřelého, dávali si mezi sebou znamení kouřovými signály z vrchu Vartovna, Syrákov či z Janovy hory.

Zájemci o prohlídku najdou informace na internetových stránkách obce Jasenná. Na úřad si mohou také zavolat o kontakt na průvodkyni. Brzy však bude telefonní číslo umístěno i na dveře fojtství. Vstupné je dobrovolné.

Trasa: Linkovým autobusem ze Zlína do Jasenné za třicet minut, autem asi za dvacet pět minut
Vzdálenost od Zlína: 22 kilometrů
Délka prohlídky: asi půl hodiny
Obtížnost: lehká
Co vzít s sebou: stačí běžný oděv a pohodlná obuv, svačina, fotoaparát
Kontakt na průvodkyni: +420 732 141 768

Radka Šimková

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení