VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlín se stává polymerovou velmocí

Zlín - Zatímco v minulosti byl Zlín ve světě spojován zejména s výrobou obuvi, poslední roky jí šlapou na paty polymery. Odborníci Univerzity Tomáše Bati už například vynalezli postup pro výrobu různých druhů fólií či speciální zdravotnické hadičky, jež snižují u pacientů bolestivost. Málokdo z veřejnosti přitom ví, co si pod slovem polymery vlastně představit.

18.1.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Odborníci Univerzity Tomáše Bati uplatnili své výzkumy při výrobě fólií či zdravotních pomůcek napříč kontinenty

„Ve skutečnosti jsou to látky, jež jsou tvořeny velkými a dlouhými molekulami, které se buď vyskytují v přírodě, nebo je vytvořil sám člověk. Do první skupiny řadíme například celulózu, což je základ rostlinných tkání, nebo kolagen, základ pojivových tkání, jako například vaziv, chrupavek a kostí. Druhou skupinu pak tvoří umělé a plastické hmoty, syntetické látky nebo igelit.

Při vytváření nových typů produktů je kladen velký důraz na vhodnou volbu polymerů a způsob jejich výroby,“ vysvětlil nejmladší profesor republiky působící na zlínské univerzitě Martin Zatloukal.

Sám například přispěl k postupu na výrobu vícevrstevných fólií z plastů, jež nepropouštějí kyslík. Tyto poznatky v dnešní době využívá řada světových firem.

„Například jedna kanadská společnost uplatňuje tyto poznatky při výrobě zařízení pro výrobu potravinářských fólií, jako jsou obaly na salámy, sýry a paštiky, a velký zájem mají také v Japonsku a Americe,“ přiblížil.

Odborníci na polymery po celém světě se začínají v poslední době ale orientovat především na medicínu. Nejinak je tomu také ve Zlíně. „Loni jsme vyrobili katetry, což jsou hadičky sloužící k urologickému vyšetření. V červenci je odzkoušeli lékaři ve vietnamských civilních a vojenských nemocnicích. Vyhověly požadavkům kvality a prošly certifikačním řízením, takže asi za tři týdny už budeme mít povolení nabízet pomůcky k dispozici nemocnicím po celé Evropě,“ informoval jeden z vědců Tomáš Sedláček.

Tým výzkumných pracovníků univerzity se podílel společně se zlínskou firmou Medetron také na postupu výroby dalších druhů hadiček, tentokrát sloužících ke zjišťování příčin poruch močového měchýře.

„Ze zdravotnického hlediska je hlavně důležité, z jakého je katetr materiálu. S pracovníky univerzity jsme už vývoj dokončili, koncem ledna je budeme testovat. Pokud projdou hadičky normami, začneme je do konce února vyrábět,“ přislíbil ředitel Jan Korec.

Zlínské Centrum polymerních materiálů spolupracuje na výzkumu kromě firem také se světovými univerzitami a výzkumnými institucemi. Jedním z příkladů je třeba nedávný projekt se Sichuan University v Číně zaměřený na využití radiačního záření vedoucí k obměně vlastností polymerů.

„My ovládáme zpracovatelské polymerní procesy, čínský partner je zaměřen na radiační ozařování, takže jsme společně úspěšně navrhli kombinaci kvalitních nemísitelných směsí bez použití slučovačů,“ doplnila řešitelka projektu a proděkanka pro doktorské studium a zahraniční vztahy fakulty technologické Berenika Hausnerová.

O světovém významu zlínského centra svědčí i fakt, že bývalý rektor Petr Sáha je od května prezidentem mezinárodní společnosti The Polymer Processing Society sídlící v New Yorku, která sdružuje na sedm set vědců z celého světa.

Zlínské výzkumy přinášejí univerzitě také zisky. „Některé postupy i výrobky si nechávají odborníci patentovat,“ přisvědčil Jan Malý z rektorátu.

18.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení