VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tlumačov bojuje proti skladu strusek

Tlumačov - Nekompromisní ne manipulaci s nebezpečným odpadem ve své obci říkají zastupitelé Tlumačova na Otrokovicku. Proti plánům kroměřížské odpadové firmy zřídit v areálu bývalého zemědělského družstva místo pro zpracování a skladování hliníkových strusek se nesouhlasně vyjádřili už vloni v září, a proti projektu hodlají bojovat i dále.

25.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Oleg Kapinus

„Byť všechny další zúčastněné strany souhlasí, my jako dotčená obec nemůžeme. Není to v souladu s územním plánem. Navíc se místo nachází v areálu bývalé zemědělské farmy – sto metrů od zpracovny by byly ustájené jalovice, dvě stě metrů odtud je rodinná zástavba. Navíc je to zátopová oblast,“ upozornil starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

Zlínský kraj vydal závěr zjišťovacího řízení v pátek. Stojí v něm, že záměr zpracovávat a skladovat strusku nemá výrazný vliv na životní prostředí a na veřejné zdraví. K záměru se přitom mělo možnost vyjádřit i město Otrokovice, Krajská hygienická stanice, Česká inspekce životního prostředí, Povodí Moravy a Krajská veterinární správa. Někteří měli připomínky, hlavně co se týká protipovodňových opatření, otevřeně ale nesouhlasil jen Tlumačov.

„Dříve bylo na místě předpokládané stavby zemědělské družstvo, nyní je tam například výroba betonářského zboží a dřevěných palet. Na pach hnoje ze zemědělské výroby jsou lidé zvyklí už od 80. let, ale teď by navíc přibyl i nebezpečný prach,“ poukázal Ševela.

S hliníkovou struskou se má sice podle krajem vydaného dokumentu manipulovat v uzavřených železobetonových kójích, utěsněných vůči úniku prachu, nicméně v téže listině je psáno, že stěry strusky jsou hořlavé nebo při styku s vodou uvolňují hořlavé plyny v nebezpečných množstvích.

„Kraj to měl odborně vyhodnotit. Dalším kolem bude stavební řízení, a tam to nemůže projít, protože záměr je v rozporu s naším územním plánem,“ věří starosta Tlumačova.

Nejblíže k plánovanému umístění zpracovny strusek jsou například ulice Družstevní a Machovská.

„O takovémto záměru nemám ponětí. V rádiu ani v místních novinách jsem nic nezaznamenala a úřední desku čtu pouze příležitostně,“ přiznala obyvatelka jedné z dotyčných ulic Anna Smetanová.

Plánovaný vznik skladiště hliníkových strusek ji však velmi zajímá, neboť areál družstva má prý hned za zahradou.

Anna Novotná, Gabriela Dvorníková

25.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení