VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si zvykají třídit odpad

ZLÍNSKÝ KRAJ - Ve třídění odpadu se v uplynulých letech výrazně zlepšili obyvatelé Zlínského kraje. Zatímco například v roce 2003 se v regionu vytřídilo v průměru 22,4 kilogramu papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů na hlavu, vloni to už bylo 45,7 kilogramu. To je o něco více, než byl celostátní průměr.

9.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Červinka

Číslo pravděpodobně poroste i letos – v regionu totiž přibude více než tři sta sběrných nádob. Kraj navíc vyhlásil první ročník Soutěže o keramickou popelnici, která má k činnosti motivovat.

„Těší nás, že vidíme takto pozitivní fakta,“ uvedl náměstek hejtmana odpovědný za oblast životního prostředí Vojtěch Jurčík. Obyvatelé kraje měli v roce 2006 k dispozici celkem 8 359 kontejnerů na sběr využitelných složek odpadu, přičemž 2 890 kusů bylo na plasty.

„Letos rozmístíme ještě dalších tři sta sedmnáct nádob,“ řekl náměstek. Na bílé sklo přibude 149, na plasty 58, na barevné sklo 54, na papír 46 a nápojové kartony deset kusů. „Zkrátí se donáškové vzdálenosti, což by se mělo promítnout ve zvýšení zájmu o třídění i v množství vytříděných odpadů,“ myslí si krajský mluvčí Patrik Kamas.

Motivovat ke třídění chce krajský úřad ale i jinak. „Vyhlásili jsme první ročník Soutěže o keramickou popelnici 2007,“ dodal. Obce a města, kde se vybere nejvíce odpadu, v ní mohou získat výherní šeky v hodnotě několika tisíc korun.

Ve Zlíně se třídí již od roku 1993. Podle ředitele Technických služeb Františka Kostelníka k tomu obyvatelé města přistupují stále zodpovědněji. „Je vidět, že se snaží. Surovina, která se k nám z kontejnerů dostává, je čím dál čistší,“ řekl.

Od třídění podle něj Zlíňany nejvíce odrazuje představa, že všechno skončí na jedné hromadě. „To je ale fáma. Tříděný odpad svážíme stejnými vozidly, což lidi může mást. Ale každý den jezdíme s jinou surovinu na jiné místo,“ vysvětlil a připomněl, že letos v červenci jako první v republice zahájil Zlín provoz zařízení pro zpracování bioodpadu, který se na Suchém dole přeměňuje na palivo a následně na teplo.

Že lidí třídících odpad ve Zlínském kraji přibývá, potvrzuje mluvčí společnosti Eko-kom, která v Česku zajišťuje odběr a využití obalových odpadů, Šárka Nováková. „Je to také díky kampaním, které ve spolupráci s městy a obcemi pravidelně pořádáme,“ řekla mluvčí.

Obyvatele regionu chválí také místní ekologové. „Lidé přistupují k životu zodpovědněji. Často se setkávám i s dětmi, které už vědí, co je recyklace, proč se třídí a který obal do jaké popelnice patří, což je dobře,“ uvedl jednatel Ekocentra Čtyřlístek Martin Davidov.

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení