VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trolejbusy ve Zlíně ve slaví 72 let. Přepravují cestující zcela bez emisí

Zlín, Otrokovice – Zpravidla bez velkých oslav míjíme každoročně 27. ledna výročí slavnostního zahájení trolejbusové dopravy ve Zlíně. Letos tomu bude již 72 let od chvíle, kdy do ulic baťovského Zlína, tehdy ještě v těžkém období protektorátu, vyjely a začaly přepravovat cestující první tři trolejbusy.

27.1.2016
SDÍLEJ:

Před předáním trolejbusu typu TBS-WH (FBW/ČKD) do Zlína, proběhl v roce 1944 zkušební provoz tohoto vozu na pražských trolejbusových tratích. Foto: Jaroslav Kovář, sbírka Jana Arazima

„Slavnostní zahájení trolejbusového provozu se ve Zlíně uskutečnilo 27. ledna 1944. Stalo se tak uprostřed zimy a v lednu nebývá počasí na velké oslavování. Pro život tohoto města to byl ale významný okamžik a obyvatelé Zlína a později i Otrokovic z něho mají trvalý prospěch," řekl ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň.

Za dvaasedmdesát let přepravily trolejbusy ve zlínské aglomeraci zřejmě již hodně přes miliardu cestujících (nyní v celém systému MHD přes 30 milionů za rok, z toho asi dvě třetiny připadají na trolejbusy). Během této doby bylo ve Zlíně a Otrokovicích zařazeno do provozu přibližně 390 krátkých i dlouhých trolejbusů, většinou nově zakoupených.

„Pro elektricky poháněná vozidla městské hromadné dopravy je podstatné, že mají v ulicích měst nulové emise plynných látek, což u autobusů nedokáže zajistit ani ten nejdokonalejší katalyzátor. Trolejbusy mají oproti autobusům také nižší hladinu hlučnosti," poznamenal Josef Kocháň.

O jaké množství škodlivých látek trolejbusová doprava ulice Zlína a Otrokovic ušetřila? DSZO si nedávno spočítala, jak by vypadala produkce emisí v případě, že by byl trolejbusový provoz ve Zlíně a Otrokovicích nahrazen autobusovou dopravou.

Například kdyby v roce 1995 všechny kilometry, které ujely v síti MHD elektrické trolejbusy, ujely místo nich autobusy s tehdy rozšířenou normou motorů Euro 0, vypustily by za rok v ulicích Zlína a Otrokovic přes 57 tun znečišťujících látek Nox, PM10, SO2.

V roce 2014 – pro převládající motorovou normu Euro 4 – by to bylo stále ještě asi 19,5 tuny těchto znečišťujících látek. A i kdyby byly použity autobusy poháněné plynem CNG, hmotnost jejich emisí by za rok dosahovala stále ještě asi čtyř tun. Ve výpočtu jsou uplatněny normativní hodnoty emisí z dokumentu, který sloučí jako podklad pro stanovení indikátorů při nákupu vozidel spolufinancovaných z evropských fondů.

„Výroba elektřiny také není bez emisí, ale komíny velkých tepelných elektráren lze lépe odsiřovat, zbavovat škodlivých látek i důsledněji monitorovat než jednotlivé výfuky mobilních zdrojů znečištění na silnicích," konstatoval vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

„Trolejbusovou dopravu ve Zlíně je třeba dále podporovat a rozvíjet, neboť je to jeden ze základních pilířů, bez kterého si fungování veřejné hromadné dopravy ve Zlíně už ani neumíme představit," řekl zlínský radní Josef Novák, který má na starosti oblast dopravy.

Pokračováním trendu podpory elektrické hromadné dopravy ve Zlíně a Otrokovicích bude v letošním roce také pořízení dvou nových trolejbusů, které budou vybaveny pro kratší nezávislou jízdu mimo trolejové vedení (do 12 km) místo dieselagregátem trakčními bateriemi. Ty se budou během jízdy pod trolejovým vedením opět dobíjet.

Autor: Redakce

27.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení