VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvrz opět postaví

Tečovice - Dřevěná tvrz v Tečovicích stávala na přelomu 13. a 14. století. Byla správním střediskem rozsáhlého tečovického panství, kterému vládli páni z Buňova. Její vznik je datován do poloviny 13. století. O sto let později tvrz vyhořela a tečovičtí páni přesídlili na hrad do nedalekých Malenovic. Dřevěnou tvrz už nikdy neobnovili.

1.8.2013 3
SDÍLEJ:

Jako tento model by mohla vypadat obnovená tvrz v Tečovicích.Foto: DENÍK/Lenka Kašparová

Přesto zastupitelstvo obce v raně středověkém hrádku vidí příležitost, jak do Tečovic přilákat turisty. „Rádi bychom tvrz znovu postavili v její původní velikosti. Použijeme stejný materiál jako staří řemeslníci i tehdejší stavitelské postupy, abychom docílili co nejrealističtější podoby středověkého opevnění," vysvětlil záměry Tečovic starosta Jaromír Doležal.

Gotický kostelík

Obec má už dnes milovníkům historie co nabídnout. Velmi starý je totiž i tamní kostel svatého Jakuba. „Současný kostel pochází z doby před koncem třináctého století. Pod ním ale byly nalezeny základy ještě starší církevní stavby," uvedl památkář Radim Vrla, který se historií tečovického kostela zevrubně zabýval. Jde tedy o významnou historickou památku postavenou za života krále Přemysla Otakara II, která je turisty neprávem přehlížena.

Zastávky naučné cyklostezky
1. Tvrz
2. Pomník T. G. Masaryka
3. Kříž na Podlůží
4. Ležení Jiřího z Poděbrad
5. Rybník „Král"
6. Kříž v Podražníku
7. Zaniklá ves Budov
8. Památné lípy a studánka
9. Zaniklá ves Kračenovice
10. Kaplička
11. Zaniklá ves Tečovská Lhota
12. Dřevěný kříž
13. Tvrziště Hradištěk
14. Panský dvůr
15. Škola
16. Kříž u hřbitova
17. Socha svatého Vendelína
18. Hřbitov
19. Kostel sv. Jakuba Většího
20. Muzeum Jana Milíče

„Málokdo ze Zlíňanů ví, že náš raně gotický kostel je nejstarší v okrese. Pokud se nám podaří poblíž něj postavit tvrz, počet návštěvníků se jistě zvýší," domnívá se Doležal.

Budoucí podoba tvrze má vycházet z archeologických nálezů. „V přízemí hlavního objektu chceme mít středověkou krčmu. Obsluha bude oblečená v dobových kostýmech a hosté podniku si pochutnají na lahůdkách, které mlsali labužníci před několika staletími," přiblížil budoucí využití tvrze starosta.

Součástí areálu bude i dvanáct metrů vysoká vyhlídková věž a hospodářské zázemí. „Líbilo by se mi, kdyby přímo ve tvrzi žil správce s rodinou. Mohli by zde chovat i hospodářská zvířata," svěřil se se svými plány starosta.

Finance na realizaci tohoto smělého záměru chtějí Tečovice získat z dotace. K samotné výstavbě tvrze se obec chystá přizvat vědecké kapacity z oblasti archeologie a studenty.Původní tvrz stála na místě dnešního areálu JZD, kde se zachovaly zbytky obranných valů a tvrziště. „Zde se stavět nebude. Vykoupili jsme již pozemky v blízkosti kostela. Kromě tvrze vybudujeme také obranné valy a dřevěnou palisádu. Součástí opevnění má být i dřevěný most," upřesnil Doležal.

„Jsem tím nápadem velice nadšený. Tvrz by jistě napomohla k vylepšení obrazu, který o Tečovicích mají lidé na Zlínsku. Určitě by sem kvůli ní začalo jezdit více návštěvníků. Můj syn je velkým obdivovatelem historie a šermuje. Možná by ve tvrzi dokonce našel uplatnění," radoval se obyvatel Tečovic Evžen Vykoukal.

Centrum obce s tvrzí v budoucnu nejspíš spojí naučná cyklistická stezka, která má mapovat historické zajímavosti v okolí Tečovic. Vést by měla až na nedaleký Chlum, který je už dnes častým výletním místem obyvatel Zlína a okolí.

Autor: Lenka Kašparová

1.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení