Kroky návštěvníků nejprve zamířily k cizinecké policii. Tam jim předvedli termokameru a také přístroj, který odhaluje falešné doklady. Nejeden zvědavec tam tak zkusil dát občanský či řidičský průkaz svých rodičů, aby zjistil, jestli policista mluví pravdu.

„Ale žádný z testovaných dokladů falešný nebyl,“ sdělila jedna z průvodkyň akcí Lucie Javoříková.

Pak následovala návštěva operačního střediska. Tady museli být všichni potichu, protože policisté zde zrovna přijímali hovory z tísňové linky. Asi největším lákadlem byly pro všechny policejní cely, kam se zavírají lidé podezřelí z trestných činů nebo opilci a výtržníci.

„Jé, tady to ale vypadá. Skončit bych tam nechtěl. Je tu zima a není tu ani topení,“ podivoval se jeden z malých chlapců, když nahlédl dovnitř.

Velkého nadšení se dočkala i návštěva kriminalistického technika. Každý, kdo měl zájem, mohl si nechat od technika na památku udělat otisk prstů. Jakým způsobem se zase identifikuje pachatel trestné činnosti, se dozvěděli návštěvníci v takzvané rekogniční místnosti vybavené jednocestným zrcadlem. To umožňuje, aby viděl pouze svědek pachatele.

Kompletní výstroj váží třicet kilo

Na oddělení hlídkové služby se zase návštěvníci seznámili s výstrojí, kterou policista musí mí na sobě, kdy jde například na rizikový fotbalový zápas nebo má zasahovat u různých demonstrací. Když jim pak policista sdělil, že kompletní výstroj váží třicet kilogramů, nejedno dítě, ale i rodič vydechli úžasem.

Policejní prohlídka končila na parkovišti, kde zejména kluky i jejich tatínky zaujaly služební vozy.

„Bylo to hodně atraktivní. Šli jsme sem sice kvůli dětem, ale i mě samotného to zaujalo. Člověk zná policii jen ze silnic, kde dávají pokuty a už nevidí to ostatní kolem,“ zhodnotil kudlovjan Dalibor Kozubík.

Mnohým malým návštěvníkům se práce policistů tak zalíbila, že dokonce začal uvažovat, že by k nim jednou nastoupil i on sám. „Líbí se mi jejich práce. Já osobně bych chtěl zadržovat různé kriminálníky,“ svěřil se zase devítiletý Martin Malina ze Zlína.