VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelů mužů je na školách jako šafránu

Slušovice - Osmnáct let už odučil na základních školách v Trnavě a ve Slušovicích dvaapadesátiletý Vladimír Bělín. Po revoluci sice zkusil i práci v soukromém sektoru, ale touha předávat vědomosti dětem nakonec zvítězila.

19.3.2008 1
SDÍLEJ:

Vladimír BělínFoto: Anna Novotná

„Muži mají u žáků větší autoritu,“ vypozoroval za dobu, kdy se povolání věnuje. Ve slušovické škole nyní učí šest učitelů a jednadvacet učitelek a čtyři vychovatelky školní družiny.

Jak to bylo se zastoupením učitelů na základních školách v dobách vašeho mládí?

Dříve na školách učitelé převažovali. Když jsem byl žákem ve škole ve Štípě, bylo více mužů než žen, zvláště na druhém stupni. Nyní je chlap hlavně na prvním stupni jen výjimečně.

Co vás přivedlo k učitelskému povolání?

Chtěl jsem předávat vědomosti ostatním. Začal jsem učit v roce 1981 na základní škole v Trnavě. Ve školství jsem byl do roku 1990, pak jsem byl devět let v soukromém sektoru, ale v roce 1999 jsem se vrátil. Svým způsobem mě stále učení přitahovalo, asi jsem se pro něj narodil. Vždy jsem u dětí oceňoval zájem a snahu se něco dozvědět.

Proč si myslíte, že je teď tak málo učitelů?

Je to jednoznačně kvůli platům. Pro ženy jsou ještě jakž takž přijatelné, ale pro chlapy ne. I já jsem byl v soukromém sektoru honorovaný mnohonásobně lépe, včetně výhod jako služební auto nebo placené zahraniční dovolené. Až bude ve školství plat čtyřicet tisíc, tak to bude o něčem jiném. Teď zůstane chlap učit jen tehdy, pokud jej to opravdu baví. Proto je nás jako šafránu. Znám spoustu mladých, kteří se po vystudování rovnou věnují jiné práci. Nejkatastrofálnější je to asi u těch, kteří vystudovali cizí jazyky. Ti ani do škol nenastoupí.

Jaké jsou nynější děti z pohledu učitele? Byl vidět velký rozdíl, když jste se vrátil po devíti letech?

Situace ve školství se změnila, zájem dětí a ctižádostivost se vytrácí. Zájem mají o vše jiné, jen ne o načerpání maxima vědomostí. Mám dojem, že ve školství vše směřuje k průměrnosti. Na druhou stranu jsem zjistil, že se dá dělat spousta nových věcí, jako je využívání počítačů. To mi umožnilo dělat počítačové a multimediální prezentace učiva, které žáky velmi zaujaly.

Jaký je podle vás rozdíl mezi učitelem a učitelkou?

Jak to tak pozoruji, chlap má u dětí daleko větší autoritu. Zvlášť pokud je mohutnější postavy a má výrazný hlasový projev. Bezesporu by bylo lepší, kdyby bylo více mužů učitelů. Morálka na školách totiž rapidně klesá. Někteří žáci dokáží být na ženy velmi vulgární. Myslel jsem, že jsou takoví třeba jen k mladým, ale dovolí si i na starší učitelky. To s sebou nese doba a především výchova v rodinách. Rodiče zabezpečí děti materiálně, ale nemají na ně čas.

Autor: Anna Novotná

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení