VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ujel vám spoj? Stěžujte si

Zlín – Dobíháte trolejbus nebo autobus a myslíte si, že máte vyhráno. Ve chvíli, kdy se dostanete ke dveřím, však řidič zavře a odjíždí. Tuto situaci už zažila řada zlínských cestujících, ať již na vlastní kůži anebo v rolích svědků.

15.2.2010 16
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Šimr

Dotčení cestující si mohou stěžovat, ale to je tak přibližně vše, co mohou dělat. Domoci se například odškodnění je prakticky nemožné. „Spěchala jsem do práce. Byla jsem ještě daleko od zastávky, když trolejbus přijel. Snažila jsem se ho doběhnout, ale když se mi to konečně povedlo, řidič mi zavřel dveře doslova před nosem,“ vzpomíná na svůj zážitek Petra Holenčáková .

Je přesvědčena o tom, že se jednalo o čirou zlomyslnost.

Není jediná, kdo se s podobným jednáním zlínským řidičů městské hromadné dopravy setkal. „Cestou do školy jsem chtěla ještě stihnout trolejbus. Jel dřív, než měl. Běžela jsem, co jsem mohla, trolejbus na zastávce stál a nikdo už nenastupoval. Měla jsem radost, že se mi to povede. Jenomže když jsem byla tak metr od něj, dveře se zavřely a trolejbus odjel,“ vylíčila svou zkušenost i studentka Linda Danešová.

Kvůli tomu nestihla navazující autobusový spoj a přišla do školy o hodinu později.

„Samotnému se mi to naštěstí nestalo, ale když jsem stál na zastávce, viděl jsem podobnou situaci. Starší paní dobíhala autobus a ten jí bezostyšně ujel. Řidič ji přitom musel vidět,“ kroutil hlavou Petr Janíček.

Dodal, že se to stalo právě v době, kdy byly chodníky kvůli sněžení a mrazům kluzké. Cestující tak riskovala své zdraví ve snaze prostředek městské hromadné dopravy dostihnout, ale naprosto zbytečně.

Proti tomuto jednání se však prý lze ohradit. „Cestující mohou využít formuláře na webu dopravního podniku. V něm popíšou co nejpřesněji, co, kdy, kde a jak se jim stalo a tyto věci jsou prošetřovány. Pokud nespokojený cestující uvede i adresu, obdrží stanovisko dopravní společnosti ke své stížnosti. Je samozřejmě možné, že některý ze zaměstnanců poruší pravidla,“ připustil mluvčí Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Vojtěch Cekota s tím, že to však nebývá časté.

Podle jeho slov se vše řeší individuálně a při posuzování stížností se vychází mimo jiné také z toho, zda jich přichází více na jednoho konkrétního zaměstnance. „Stížnosti přicházejí přímo řediteli, firma má snahu se problémy zabývat. Aplikace byla spuštěna na podzim roku 2008 a běžela i po celý loňský rok. Za tu dobu ji využilo přibližně 150 lidí,“ doplnil Cekota.

Cestující však netrápí pouze řidiči městské hromadné dopravy. O možném nedodržováním jízdního řádu u dopravce ČSAD Vsetín uvažuje například Petr Charvát ze Zlína.

„Mnohokrát jsem jel v osm ráno do Vsetína. Cesty jsou prázdné, takže autobusy nečekají někde v koloně. Mám však pocit, že některými zastávkami tak projedou dříve, než mají. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že na zastávce na Syrákově autobus stojí i tři minuty, i když v jízdním řádu žádná delší pauza psána není. Myslím si proto, že tam tráví nahnaný čas,“ sdělil Charvát.

Situaci se pokusil objasnit ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

„Konkrétně u zastávky na Syrákově nemusí jít vždy o dřívější odjezd z předchozích zastávek, ale třeba o kratší dobu zdolávání kopce mezi zastávkami v Jasenné a na Syrákově, než jak s ní počítá jízdní řád. Každopádně však máme možnost veškeré stížnosti zpětně ověřit,“ uvedl Holubář.

Cestující najdou veškeré potřebné kontakty na internetové prezentaci dopravce. K řešení reklamace je třeba uvést datum a ideálně číslo linky, které pasažéři najdou na jízdence. Pokud nejsou schopni již jízdenku najít, postačí čas, místo odjezdu a cílové stanice.

„Veškerým reklamacím věnujeme náležitou pozornost, máme vypracováno i sledování jejich řešení. Systém autodopravy je certifikován a jeho nedílnou součástí je i způsob řešení stížností,“ dodal Holubář.

S problémem předčasného odjezdu vlaků ze zastávek se však většinou nesetkávají České dráhy. Tvrdí to alespoň jejich mluvčí Petr Šťáhlavský.

„Výpravčí musí evidovat přesné odjezdy i příjezdy vlaků. Ze stanic, kde výpravčí nemáme, zajišťují odjezdy vlakových souprav strojvedoucí podle přesně daného jízdního řádu. Na každém vozidle je rychloměrný proužek, díky kterému se dají dohledat informace o pohybu vozu,“ informoval Šťáhlavský.

V případě problémů si podle něj cestující může podat stížnost, celá věc bude prověřena a vyřešena individuálně dle konkrétního případu.

V případě, že s reklamací cestující neuspěje, může se bránit právní cestou. Je to však velmi složité a výsledek nejistý, pokud pasažér nemá dopředu zakoupenou jízdenku s uvedením data a času.

„Nedodržení termínu dopravy zakládá nárok minimálně na úhradu ceny jízdného, případně ušlého zisku. Jízdenka časově neurčená zřejmě tento nárok zakládat nebude,“ uvedl zlínský právník Marek Freund s tím, že vždy záleží na konkrétních ustanoveních přepravního řádu daného dopravce.

Autor: Kateřina Košutová

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení