V celé České republice je letos vyčleněno deset miliard korun na dotace dosahující většinou kolem padesáti až šedesáti procent nákladů na zateplení, výměnu kotle nebo oken a dveří. Nabídka se vztahuje na úpravy ukončené po 1. dubnu, a platí až do roku 2012.

Žadatelům ze Zlínského kraje jsou k dispozici čtyři lidé ve zlínské pobočce SFŽP. Během května by měli přibýt i konzultanti ve vybraných bankách.

„Není důvod k panice. Žádat jde klidně v průběhu celého dotačního období. Jen na první rok je vyčleněno z fondu deset miliard,“ ujistila mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Úřední hodiny jsou ve zlínské kanceláři v budově číslo 22 svitovského areálu v úterý a ve středu od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. „V ostatní dny bude otevřeno dle zájmu,“ sdělila Brandtová. V praxi to znamená, že v ostatní dny je lepší se u úředníků objednat. Kdo přijde bez předchozího ohlášení, bude muset počkat, až konzultanti odbaví ohlášené zájemce. Po dvou týdnech SFŽP situaci vyhodnotí, a případně přizpůsobí úřední hodiny zájmu lidí.

Potenciálních zájemců je hodně. Například jen ve Zlíně a Otrokovicích je na dva tisíce čtyři sta baťovských domků z 30. let minulého století, z nichž ještě řada nemá zateplení, novou střechu či těsnící okna a dveře. „Ve městě je zateplených odhadem třicet až čtyřicet procent domků,“ tipuje mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.

Možná dotace proto láká lidi i tam. „Program vypadá hodně zajímavě. Potřebujeme novou střechu, a takto bychom mohli dostat velkou část vložených peněz zpátky. Musíme se ale domluvit všichni čtyři sousedi. Jedni už ale mají svou část domu zateplenou, což možná taky bude situaci komplikovat,“ podotkla Lenka Svobodová z Otrokovic.

To, zda dostane dotaci na termoomítku, kterou chce ošetřit stavbu z porothermu, zajímá zase Marii Petržílkovou ze Zlína. Petra Šimoníka ze Štítné nad Vláří na Valašskokloboucku zaujala Zelená úsporám natolik, že uvažuje o zateplení celého domu.

„Napřed jsme přemýšleli jen o výměně oken. Podle předběžných zpráv, které máme, by se ale asi vyplatilo vyměnit nejenom je, ale také třeba zateplit stěny,“ přemítal Šimoník.

Zatím mu však chybějí informace, jak by měl vypadat projekt, který se podává SFŽP, a také nemá představu, na kolik přijde potřebný energetický audit. „Pokud by měla třeba být dotace čtyřicet tisíc, a za třicet by byl audit, to papírování se ani nevyplatí,“ říká Šimoník. Jako nefér mu přijde i to, že práce na zateplování mohou provádět jenom firmy uvedené v seznamu vydaném SFŽP. „Je to znevýhodňování,“ je přesvědčen.

Obavy z předražení ale mluvčí SFŽP Brandtová vyvrací. „Audit by měl stát kolem pěti tisíc korun. A seznam, ze kterého si mohou lidé vybírat dodavatele, je otevřený všem, kteří mají koncesi a mají odborné vyškolení,“ podotkla mluvčí.

Dodala, že nejlepší možností, jak se s programem seznámit, je stáhnutí čtyřstránkové žádosti o dotaci z internetových stránek fondu, její cvičné vyplnění a pak telefonická či osobní konzultace s odborníkem. „Formulář není úplně jednoduchý. Ale zatepluit dům není jako si jít koupit jogurt. Žádat o dotace můžete před i po realizaci stavby. Peníze budou ale vyplaceny až po dokončení stavby,“ doplnila Brandtová.

Dotace se týkají jen rodinných domů a bytových domů nepanelové technologie, maximálně o ploše 350 metrů čtverečních. Pro obyvatele paneláků platí už od roku 2001 dotační program pro regeneraci panelových sídlišť.