Farmáře odrazuje náročná a špatně placená práce

„Před dvaceti lety se zemědělci snažili využít veškeré půdy, která byla k dispozici. V kraji, který je částečně nížinatý i hornatý, se pěstovalo hlavně ovoce, obilí a řepa,“ uvedla ředitelka Agrární komory Zlínského kraje Jana Brázdilová. Po revoluci začalo obdělávaných půd ubývat. „Například v roce 1994 měla osevní plocha v regionu 129 211 hektarů. Loni to bylo už jen 98 822 hektarů,“ sdělila vedoucí oddělení regionálních analýz a informačních služeb Českého statistického úřadu Zlín Soňa Vařeková.

V souvislosti s tím klesl i počet lidí, kteří se farmařením živí. Zatímco kupříkladu v roce 1999 pracovalo v zemědělství 8 481 zaměstnanců, v minulém roce už jich bylo o dva tisíce méně. „V zemědělství dnes pracuje asi jen jedno až dvě procenta obyvatel regionu. Lidé o práci ztrácejí zájem, protože je náročná a nedá se na ní moc zbohatnout,“ myslí si Brázdilová. Tento trend bude podle ní v budoucnu pokračovat. V loňském roce farmáři v kraji pobírali hrubou mzdu v průměru patnáct tisíckorun.

Z těchto důvodů v kraji čím dál více přibývá ploch s trvalým travním porostem. „Dříve vůbec neexistovaly, protože před rokem 1989 se zemědělci snažili veškeré dostupné plochy maximálně využít. Nyní rolníků ubývá a nezbývá, než plochy zatravnit a nechat je celoročně spásat dobytkem,“ uvedla Brázdilová.

Řada farmářů se dnes navíc zcela odklání od klasického zemědělství a pouští se kupříkladu do pěstování energetických plodin. „Energetické plodiny jsou záležitostí poslední čtyř až pěti let. Zemědělci pochopili, že se jim to vyplatí. Téměř od provopočátku se tomu věnují v ZDV ve Fryštáku na Zlínsku,“ řekla Brázdilová.

Novinkou několika posledních let je i pěstování geneticky upravené kukuřice, bioproduktů nebo některých bylin, například ostropestřce.
Zemědělce současná situace trápí. „Situace je čím dál horší a je to škoda. Má u nás tradici. Bude opravdu smutné, jestli tu třeba v budoucnu bude růst jenom tráva a všechny plodiny se budou dovážet. Toho bych se určitě nechtěl dožít,“ svěřil se sedmašedesátiletý soukromý zemědělec Josef Baránek ze Vsetína.

Zemědělství v roce 2006

Zemědělská půda: 195 326 ha
Osevní plocha: 98 822 ha
Vinice: 987 ha
Ovocné sady: 2 821 ha
Ekologicky obhospodařovaná
půda: 27 677 ha
Počet zaměstnanců v zemědělství:
6 534
Průměrná hrubá mzda: 15 273
korun
Zdroj: AKZK, ministerstvo zemědělství,
Český statistický úřad Zlín