Výstavbou nových budov chce UTB rozšířit nyní nedostatečné prostory pro vzdělávání a propojit jej s výzkumem. Specializovaným centrem, v němž by se měly vyvíjet novinky nebo zlepšovací návrhy využitelné v průmyslu by podle vedení ráda zvýšila prosperitu celého regionu.

Fakulta humanitních studií, do které se má přesunout asi dva tisíce studentů a zaměstnanců sídlících dosud v pronajatých prostorách, bude s optimistickým výhledem hotová nejdříve za rok a půl. Peníze na bezmála půlmiliardovou investici má sice UTB od státu dlouhodobě přislíbené, ale čáru přes rozpočet jí udělala ekonomická krize.

„V plánu staveb zařazení jsme. Ale vzhledem k tomu, že je kvůli krizi pozastaveno mimo jiné budování nových objektů, není jasné, kdy peníze získáme. Jinak je stavba kompletně připravená, takže ji můžeme okamžitě spustit,“ informoval prorektor pro strategii a rozvoj UTB Petr Sáha.

Dodal, že vysoká škola je ochotna na budování jistým podílem přispět, ale chce dotaci. A jelikož se nechce zadlužit, raději prý čeká.

V případě zázemí pro specializované vědce, Centra polymerních systémů za miliardu, se jedná o soutěž. Projekt s žádostí o dotaci už UTB podala na jaře, ale posuzovatelé jí ho vrátili k přepracování. Za dva měsíce se jej proto chystá předložit znovu.

„Těžko v tuto chvíli předvídat, zda se nám podaří finance získat,“ poznamenal bývalý dlouholetý rektor UTB Sáha.

Na výstavbu centra už má vysoká škola v rukou stavební povolení. Po případném získaní dotací ji však ještě čeká podobně jako u nové fakulty výběrové řízení na dodavatele. Konkrétně centrum tak začne stavět nejdříve za rok. Přestože má stát v ulici Antonínova, na plánovanou stavbu křižovatky v příštím roce podle Sáhy vazbu nemá.

Peníze už má UTB téměř jisté na nové moderní prostory pro technology. V místě bývalého Baťova koupaliště u zlínského nádraží ale nakonec nebude stát budova za 750 milionů, nýbrž za dvě třetiny této ceny.

„Finance má fakulta přidělené ze soutěže s vymezeným objemem peněz, přičemž Zlín může čerpat maximálně pět set milionů,“ vysvětlil prorektor.

Jak přiblížil děkan fakulty technologické Petr Hlaváček, kromě dotace bude ještě potřeba na projekt dalších osmdesát milionů. Zatím se ale neví, odkud je fakulta získá.

Jisté však je, že kvůli nižšímu rozpočtu se zřejmě sníží trakt o jedno patro a fakulta se musí vzdát plánovaných speciálních laboratoří zajištěných proti otřesům. „Dobudovat už zřejmě půjdou později těžko. Bez drahých přístrojů v těchto laboratořích budeme bohužel muset kvůli některým výzkumům jezdit do Brna nebo do Prahy,“ zalitoval Hlaváček.

Pro výstavbu budovy prý navíc ještě nemá stavební povolení, protože vlastníkem Baťova koupaliště je stále město Zlín. Magistrát na pozemcích údajně dosud řeší věcná břemena.