VYBRAT REGION
Zavřít mapu

UTB: senátoři čelí náhlé smršti dopisů

Zlín – Nejrůznějšími dopisy se to hemží na zlínské univerzitě. Týkají se výzvy k odvolání rektora Ignáce Hozy, práce tiskové mluvčí Andrey Kadlčíkové i údajných pokusů ovlivňování novým zaměstnancem rektorátu Romanem Čechem, který dříve pracoval jako kriminalista v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

26.3.2010 8
SDÍLEJ:

Ignác HozaFoto: DENÍK/Bára Horáková

Psaní chodí členům Akademického senátu UTB, kteří mají pravomoc rozhodnout o případném rektorově odvolání. Učinit tak mohou po přednesení návrhu na nejbližším zasedání 30. března nebo po týdenní až dvoutýdenní předkládací lhůtě.

Zvláštní situaci údajně zažil v minulém týdnu místopředseda senátu Vladimír Pavlínek, který je autorem jednoho z dopisů. Telefonicky jej prý kontaktovala osoba, která se představila jako Mgr. Čech s funkcí auditora pro spolupráci s orgány činnými v trestním řízení.

„Tato osoba se pověřením pana rektora domáhala schůzky se mnou v jakési vážné záležitosti. Setkání jsem odmítl. Kontrolou webových stránek jsem zjistil, že osoba tohoto jména na UTB skutečně pracuje v kanceláři rektora,“ popisuje v dopise Pavlínek.

Protože mu prý uvedený přístup přišel velmi nestandardní, a zmiňovaná pracovní pozice až skandální na vysoké škole, informoval o tom své nadřízené a předsedkyni senátu Alenu Macháčkovou.

„Vzhledem k tomu, že nikdo z mých nadřízených neměl informaci, že bych se dopustil jednání, které by mělo zajímat auditora pro spolupráci s orgány činnými v trestním řízení domnívám se, že se jednalo o pokus ovlivnit mne nebo zastrašit v souvislosti s jednáním správní rady, na které jsem byl pozván. Na programu jednání správní rady se měl totiž mimo jiné projednat i projekt UH Park, u kterého se netajím svým názorem o jeho nevýhodnosti pro UTB,“ dodal Pavlínek.

Na jeho slova a žádost předsedkyně Macháčkové zareagoval v dalším dopise rektor Hoza. Sděluje v něm, že Roman Čech je zaměstnancem UTB od 1. března a pracuje jako specialista v Útvaru vnitřního auditu. Spolupráce s orgány činnými v trestním řízení je prý pouze jednou z položek na seznamu činností, jimiž jej rektor pověřil.

„Realizuje audity, monitoruje rizika, účastní se projektových aktivit, provádí analýzy potřeb univerzity, zajišťuje revize a šetření vyžádané orgány činnými v trestním řízení a spolupracuje s nimi na prověřování. Informuje také rektora o závažných skutečnostech zjištěných kontrolou a dává podněty ke sjednání náprav,“ jmenuje výpis pracovních činností Hoza, který měl údajně v plánu informovat senát o novém pracovníkovi na zasedání 30. března.

Sám Čech nechce situaci nijak komentovat do úterního odpoledne. „Nejdříve musí zaznít informace na senátu. Panu Pavlínkovi jeho pocity neberu, ale nenechal mě v telefonátu domluvit,“ sdělil pouze.

Elektronické psaní obdrželi senátoři také od kancléřky Kadlčíkové. Reaguje totiž na slova jednoho z členů, studenta fakulty multimediálních komunikací Ondřeje Plocha. Ten totiž doporučil na předešlém zasedání vytvořit na UTB pozici mluvčího s kvalifikačními předpoklady a zkušenostmi v oboru, a to zejména z toho důvodu, že se zvyšuje počet negativních zpráv v médiích o univerzitě.

„V oboru pracuji třináct let,“ sděluje Kadlčíková. „Ale již dva roky se věnujeme hašení jednoho skandálu za druhým. A co je nejsmutnější, v převážné většině případů dostanou média tipy rovnou z univerzity,“ vysvětluje kancléřka s tím, že se obává, že nedojde-li k uklidnění situace uvnitř univerzity, nepomůže UTB žádný tiskový mluvčí na světě.

Pokud se však prý student Ploch domnívá, že je nezbytné pro zachování rozvoje univerzity mluvčího vyměnit, nebude stát v cestě.

Další dopis, který poslal členům senátu někdejší děkan fakulty multimediálních komunikací Miroslav Zelinský, je vyzývá k odvolání rektora.

K tomu může dojít usnesením více tří pětin hlasů senátorů. Učinit tak mohou podle Jednacího a Volebního řádu AS UTB buď ihned po případném přednesení návrhu na odvolání, tedy na zasedání 30. března, nebo po předkládací lhůtě dvou týdnů, kterou lze v jednotlivých případech zkrátit na jeden týden.

K napjaté situaci na univerzitě se rektor od středy nijak nevyjádřil. I včera byl totiž podle kancléřky Kadlčíkové služebně mimo Zlín. „Věřím, že bude reagovat zítra,“ sdělila kancléřka.

Čtěte také:

Autor: Marie Šidlová

26.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

U Hvozdné je první odchytová klec na divočáky. Další budou příští týden

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení