VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní plán je u ledu, strany se přou o Svit

Zlín - Horké téma, jak bude vypadat územní plán Zlína kupříkladu na dalších deset let, v úterý 16. června zastupitelé nerozlouskli.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Územní plán pro ZlínFoto: Filip Mach

Zadavatel návrhu, náměstek primátorky Miroslav Šenkýř (ODS), materiál stáhl kvůli připomínkám občanů, kteří na zasedání přišli, i postoji místní ČSSD. Ta totiž odmítla kvůli budoucí roli svitovského areálu jakoukoliv ze dvou variant konceptu podpořit.

Zásadní změnou připravovaného územního plánu města je dopravní řešení. Buď se vybuduje ve Zlíně pravobřežní komunikace ve směru od Otrokovic jen po křižovatku Gahurova pod Jižními Svahy, a odtáhne tak zřejmě z města tranzitní dopravu, nebo se trasa prodlouží tunelem na Podvesnou a obchvatem nad nemocnicí, čímž kamiony do města spíše přiláká.

Jako první vystoupil při interpelaci v obřadní síni zlínské radnice občan Antonín Zelinka. Nesouhlasí s vybudováním pravobřežky podél řeky Dřevnice, s níž počítají obě varianty. Ty jsou označeny písmeny A a B.

„Doprava škodí přírodě, ve městě i lidem. Tato silnice by navíc nesloužila pouze pro komfort zlínských obyvatel,“ upozornil Zelinka.

Na plánované řešení dopravní sítě apeloval také Evžen Babík, kterému se nelíbí možné zvýšení tranzitní zátěže v obytné zóně podřevnického údolí na trase budoucí rychlostní silnice R49.

„Bude to znamenat i značné vytížení plánovaného přivaděče v Kostelci,“ míní Babík.

Podnikatele v areálu bývalého zemědělského družstva v Loukách trápí zase fakt, že by se novým plánem změnila blízká v současnosti definovaná jako průmyslová plocha na plochu pro bytovou výstavbu.

„Změna bude bránit v rozvoji našich dalších aktivit v místě,“ postěžoval si jejich zástupce Josef Štětkář.

Takřka opačný problém řešil Jindřich Václavek, jednatel společnosti Zemet Tečovice. Nehodlá totiž přijít o desítky hektarů zemědělské půdy mezi Prštným, Loukami a Tečovicemi.

„Ochrana zemědělského fondu je důležitá. Uvědomte si, že zábor půdy je v ČR za posledních deset let největší v celé Evropě,“ apeloval na zastupitele Václavek.

Přestože mají všichni diskutující na zastupitelstvu přislíbenou písemnou odpověď, částečně na jejich připomínky náměstek Šenkýř reagoval osobně během jednání.

„Co se týče záboru zemědělské půdy, k oběma variantám se vyjadřovalo ministerstvo životního prostřední, přes nějž prošly. Ochrana půdy tedy byla brána v potaz. Podnikání v Loukách neomezujeme, ale prostor chceme postupně uvolnit pro byty,“ sdělil Šenkýř.

Reagoval i na připomínku Evžena Babíka. „Řidiči, kteří budou jezdit ze Zádveřic do Fryštáku, budou volit mezi dvěma možnostmi. Buď pojedou přes Slušovice nebo přes město,“ dodal Šenkýř.

Zlínští sociální demokraté v zastoupení prvního náměstka primátorky Martina Janečky vyrukovali jako poslední s připomínkami týkajícími se charakteristiky svitovského areálu v územním plánu. Jeho východní část se má totiž přeměnit na smíšenou plochu centra města.

„Svit musí být definován jako tvrdá výrobní zóna. Upozorňují na to zástupci velkých firem, které tam sídlí, protože jim taková zóna zajistí stabilitu. Materiál proto nepodpoříme a necháme si vypracovat rešerši územního plánu,“ sdělil při jednání Janečka.

Ústně prý jeho strana poukazovala na tato fakta několik měsíců. Na dotaz zastupitelky Svatavy Nováčkové (nezařazená), proč ČSSD předkládá podněty písemně až nyní, také hned zareagoval. „Firmy sídlící ve Svitu podaly své připomínky písemně, ale nebylo jim vyhověno,“ prohlásil Janečka.

Kdy dostanou zastupitelé nově přepracované koncepty územního plánu znovu na stůl, zatím není jasné. „Budeme na toto téma dále diskutovat a předloženo bude na některém z dalších jednání zastupitelstva,“ poznamenal pouze Šenkýř.

Současný územní plán Zlína je platný od roku 1997. Právě plánované dopravní stavby jako pravobřežní komunikace, která má odlehčit vytížení I/49 ze Zlína do Otrokovic, křižovatka v ulici Antonínova s napojením do svitovského areálu nebo dopravní řešení východní části města jsou zásadními podněty, kvůli kterým začala radnice vypracovávat územní plán nový. Začít by mohl začít platit už od poloviny příštího roku.

Autor: Marie Šidlová

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení