VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Halenkovické ručičky už vyhlíží Velikonoce

Halenkovice /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Sobotní dopoledne v Halenkovicích již potřetí patřilo velikonoční dílničce. Dospělí a děti společnými silami vytvářeli v prostorách hasičské zbrojnice výrobky pro první ročník Velikonočního jarmarku, který 16. dubna pořádá tamní folklorní kroužek Pláňata spolu s tamní mateřskou školkou. Vznikaly tak nejrůznější velikonoční výtvory – zajíčci, kuřátka, voskem barvené kraslice, věnce a další.

27.3.2011
SDÍLEJ:

Sobotní dopoledne v Halenkovicích již potřetí patřilo dospělým a dětem, kteří společnými silami vytvářeli výrobky pro první ročník Velikonočního jarmarku, který pořádá tamní folklórní kroužek Pláňata spolu s tamní mateřskou školkou.Foto: DENÍK / Stanislav Janalík

„Chceme, aby děti nezapomněly, že tady takové tradice jsou a aby si navíc samy zkusily podobné výrobky vytvořit,“ odhalila vedoucí folklorního kroužku Pláňata Zuzana Mitáčková s tím, že tvoří také děti v tamní mateřské školce, která menší jarmark organizovala už vloni.

Jak už to tak chodí, nápady hledají všude možně. „Většinou je to v nejrůznějších časopisech, kolikrát ale zjistíme, že to podle těch jejich návodů nejde, a tak si s původní inspirací musíme doslova pohrát,“ pousmála se.

Že je v jednoduchosti krása, zase potvrdila Božena Juřenová, která z bavlny a skořápek vytvářela kuřátka. „Když je nápad, může se zrodit nějaká maličkost, která potěší. Ještě ke kuřátkům dotvoříme hnízdečka, aby to vypadalo, že se pomaličku klubou, a můžeme nabízet případným kupcům,“ prozradila.

Nebyl však rozhodně jediný. Místností halenkovické hasičské zbrojnice zaznívaly rady, připomínky, nápady i pochvaly. „Co udělají prťata, je občas potřeba dotvořit. Děti jednak vidí, jak to mohou příště vylepšit, a navíc to samozřejmě zvyšuje atraktivitu pro případné kupce,“ vysvětlila Pavlína Bieberlová, která spolu se svými dítky přiložila také ruku k dílu.

Pro zabavení nejmenších stačilo málo – šňůrka, správný proutek – a atrapa praku, která uměla zabavit například i neposedného Františka, byla na světě. O přátelskou a takřka rodinnou atmosféru bylo postaráno od začátku. „Schází se nás i kolem dvaceti. Maminky, babičky, dědečkové i tatínkové. A ti, co nepřijdou sem, pomáhají doma,“ vysvětlila Mitáčková.

Halenkovický Velikonoční jarmark se nezadržitelně blíží. Už nyní je jasné, jak bude naloženo s penězi z prodeje těchto výrobků, z nichž každý je originál. „Výtěžek použijeme na nákup krojů pro folklorní sdružení a také na hračky pro mateřskou školku,“ odhalila Mitáčková.

Když však s dalšími maminkami komentovala některé zdařilé výtvory, bylo zřejmé, že nejobtížnější bude určit cenu jednotlivých výrobků. „Určitě budou ale lidové. Přece jen nechceme lidi odradit, ale přilákat,“ slíbila Zuzana Mitáčková.

Zároveň se zamyslela nad možným vznikem tradice Velikonočních jarmarků v Halenkovicích. „Letos je to poprvé a už teď víme, že příště vybereme někdy kolem Vánoc zhruba deset typů výrobků, na nichž budeme pracovat v předstihu,“ plánovala.

Dotvořit, aranžovat

Do 16. dubna už halenkovičtí tvořitelé příliš času nemají, a tak se jejich ruce nezastaví. „I když budeme mít dostatek výrobků, musíme je ještě náležitě naaranžovat na obecním úřadě a zajistit další organizační záležitosti,“ připomněla Mitáčková.

Kromě originálních výrobků na návštěvníky čekají také ukázky lidové tvořivosti. „Účast přislíbilo zhruba deset lidí, kteří se věnují například pletení pomlázek, barvení vajíček a dalším podobným činnostem. Kromě místních to budou také přespolní,“ osvětlila. Mrzelo ji však, že se nechtějí zapojit někteří halenkovičtí dědečkové, kteří umějí plést košíky nebo dělat píšťaličky. „Třeba se jim ale jarmark zalíbí a příště se také zapojí,“ věří Mitáčková.

Nešikovnost, obří závist a následná spása

My novináři umíme být občas vlezlí jak vši. Když nemáme všetečné otázky, tak zavazíme s fotoaparátem anebo znervózňujeme pracující. Novinářskému harašení však zatli v Halenkovicích tipec. Přišla libozvučná výzva, abych se také pokusil něco vykouzlit.

Přemlouvat jsem se nenechal, vzpomínání na dětství je občas inspirativní. Než jsem se nadál, seděl jsem v židli s kraslicí a malovací potřebou v ruce. Přede mnou byla aromatická lampa s roztavenou voskovkou a pravým nefalšovaným včelím voskem. „Musíte být rychlý,“ radila vedoucí folklorního kroužku Pláňata Zuzana Mitáčková. Třes rukou a rychle schnoucí vosk však byly proti mně. Nic na tom nezměnila ani snaha přikousnout si při onom nebývalém soustředění jazyk.

Vrhal jsem závistivé pohledy na tvořící dítka, která patřičný grif v ruce měla, a snažil se od nich učit. Novinářské šmíráctví jsem v sobě nezapřel. Heuréka, zaradoval jsem se, když jsem vytvořil alespoň pár souměrných čar. Když se však blížila jedna z mých rádkyň, raději jsem svůj výtvor skryl ve své dlani. Když přišla nabídka zkusit něco jiného, nezaváhal jsem ani vteřinu.

„Zkusíte udělat věneček?“ ptala se paní Mitáčková. Nebyl důvod nesouhlasit, zkusit se má prý vše. Jediné, co mě však děsilo, bylo to, že jim již rozdělaný věneček zprzním. Stůl nabízel nepřeberné množství kombinací a já dumal, co dál. „Stužku, slámu, vajíčko nebo co,“ šrotovalo mi v hlavě. Vyhrála zelená textilie a já znovu zápolil s nešikovností. Naštěstí přišla spása v podobě paní Mitáčkové. „Zkusíme tohle a dáme tam i toto a uvidíme,“ neztrácela ve mě důvěru. Společnými silami jsme věneček dotvořili a já si ho mohl hrdě nést domů. Konec dobrý, všechno dobré. Jen bych většinu zásluh připsal těm šikovným halenkovickým ručičkám.

Autor: Stanislav Janalík

27.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení